انتخابات۱۴۰۰؛ بخت‌برگشتگان!
روزنامه‌ها در روزهای معمولی و کم خبر، کم و بیش شبیه به هم عمل می‌کنند و با تیتری و عکسی از خبرهای روزها سعی می‌کنند روزنامه را جذاب و خواندنی نشان دهند. اما در روزهای سرنوشت‌ساز و تاریخی خوانندگان و علاقمندان به روزنامه‌ها مشتاق می‌شوند تا واکنش روزنامه‌های مختلف را بسنجند و به طور مشخص تیتر رونامه‌ها مهم‌ترین و گویاترین واکنش یا موضع‌گیری یک در رسانه در قبال یک رویداد مهم خبری و تاریخی است.

بعد از انتشار اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مملو از واکنش و اظهار نظر بود. خبر تایید صلاحیت ۷ نفر و رد صلاحیت نامزدهای شاخص آنقدر مهم بود که قبل از انتشار روزنامه‌ها اکثر مردم از آن مطلع شدند و آنچه برای روزنامه‌ها باقی ماند تیتری و یادداشتی در این باره بود.

روزنامه همشهری در روز پس از اعلام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به سرگذشت فلامینگوهای تالاب بختگان در استان فارس پرداخت و در صفحه نخست روزنامه با تیتر "بخت برگشتگان" گزارشی از تلاش فعالان زیست محیطی و مردم محلی برای نجات جوجه فلامینگوهای این تالاب نوشت. تیتر گزارش فلامینگوها بیش از آنکه ذهن را به مسائل زیست محیطی ببرد به سرنوشت داوطلبانی برد که بخت و اقبال‌ ریاست جمهوری به آنها پشت کرد و نتوانستند از سد شورای نگهبان عبور کنند.

روزنامه همشهری در تیتر کوچک در سمت راست روزنامه با عنوان "واکنش‌ها به فهرست هفت نفره" سعی کرد بسیار آرام از مهمترین خبر انتخابات عبور کند و در صفحه دو بخشی از انتقادهای اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به تصمیم شورای نگهبان را منتشر کرد.

IRAN

"نامزدها از کره مریخ نیامدند"
مهمترین دفاع از تصمیم شورای نگهبان را روزنامه کیهان انجام داد. این روزنامه یک تیتر خبری برای صفحه اول برگزید و به عنوان میان تیتر از اینکه آقایان لاریجانی، پزشکیان، جهانگیری و ضرغامی اعتراضی به رد صلاحیت‌شان نداشتند استقبال کرد و آن را "برخورد متعهدانه" دانست.

مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی گفته وظیفه شورای نگهبان جلب مشارکت مردم در انتخابات نیست و باید براساس ضوابط صلاحیت نامزدها را احراز کند و "فراهم آوردن زمینه مشارکت حداکثری، بیش و پیش از همه بر عهده مسئولان و به‌ویژه مسئولان اجرایی کشور و عملکرد مثبت و یا منفی آنهاست".

حسین شریعتمداری بدون نام بردن از آقای لاریجانی و جهانگیری به طور غیر مستقیم آنها را مسبب وضع موجود دانسته و نوشته "نامزدهای مطرح برای ریاست جمهوری از کره مریخ که نیامده‌اند! آنها در مسئولیت‌های قبلی خود عملکردی داشته‌اند که برای مردم نیز شناخته شده است و از میزان دلبستگی و یا بی‌خیالی و بی‌تعهدی آنان در قبال مشکلات باخبرند".

آقای شریعتمداری در ادامه انتظار گرفتن حکم حکومتی برای ورود نامزدهای جدید را منتفی دانسته و نوشته در سال ۸۴ آیت‌الله خامنه‌ای تاکید بر "رعایت موازین قانونی" داشته و با توجه به این شرط، دو نفر به جمع نامزدها اضافه شد و اگر این موازین رعایت شده باشد ضرورتی به اضافه شدن یا تایید افراد دیگر نیست.

روزنامه جوان، روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران، با تیتر"هفت نامزد صندلی سیزدهم" به استقبال تصمیم شورای نگهبان رفت و روزنامه وطن امروز یکی دیگر از روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان، تیتر نخست روزنامه را به "ارزپاشی مشکوک" اختصاص داد اما در متن خبر ننوشته که دولت یا بانک مرکزی با چه هدفی ارز وارد بازار کرده‌اند و در سمت راست روزنامه با تیتر "۷" و انتشار عکس نامزدهای ریاست جمهوری خبر را منتشر کرده‌است. این روزنامه عکس ابراهیم رئیسی را سه برابر سایز عکس سایر نامزدها منتشر کرده و نامزد مورد علاقه‌اش را به این شکل برجسته کرده‌ است.

روزنامه رسالت نیز که نزدیک به اصولگرایان است با تیتر "مسافران پاستور" صفحه اول را اختصاص به این خبر انتخاباتی داده و مانند روزنامه جوان عکس ابراهیم رئیسی را بزرگتر از سایر نامزدها منتشر کرده‌ است و در یادداشتی با استناد به سخنان آیت‌الله خمینی و خامنه‌ای، تصمیم شورای نگهبان را "قانونی" و "میزان" دانسته و از همه خواسته از شورای نگهبان حمایت کنند و "آب به آسیاب دشمن" نریزند و به "مظلومیت شورای نگهبان اضافه نکنند".

IRAN

"خسته نباشید واقعا!"
روزنامه‌های اصلاح‌طلب چنانکه انتظار می‌رفت نگاه انتقادی به تصمیم شورای نگهبان داشتند و تلاش کردند که در تیتر نخست‌شان موضع‌ خود را نشان دهند. روزنامه آرمان ملی با تیتر "خسته نباشید؛ واقعا!" واکنش تند و طعنه‌آمیزی به عملکرد این شورا نشان داد و به جای این که عکس نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان را منتشر کند عکس محمود احمدی‌نژاد، علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان و مصطفی تاجزاده را که رد صلاحیت شدند، منتشر کرد و این خبر را " شوک بزرگ انتخاباتی" خواند.

در گزارش روزنامه آرمان ملی گفته شده "تایید صلاحیت محسن مهر‌علیزاده به عنوان تنها کاندیدای نصفه و نیمه اصلاح‌طلب و رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای" از عجایب است چرا که آقای مهرعلیزاده در انتخابات مجلس در سال ۱۳۹۴ رد صلاحیت شده بود.

روزنامه شرق دیگر روزنامه اصلاح‌طلبان با تیتر "بدرود اصلاحات؟" از رد صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلبان انتقاد و با چاپ عکس نامزدهای انتخابات، تیتر "این هفت نفر" را انتخاب کرد.

این روزنامه در یادداشتی با عنوان "آغاز مقلدین سیاسی" نوشته "انتخابات ۱۴۰۰ به معنی تثبیت یک پارادایم جدید در جریان قدرت اصولگرایی است. در پارادایم جدید، متقدمانی که حکم مجتهدان سیاسی را در این جریان داشتند، جای خود را به مقلدان سیاسی خواهند داد و این یک آزمون سخت‌گیرانه از سوی نسل جدید اصولگرایانی است که وارد میدان شده‌اند".

در ادامه این یادداشت نوشته شده "کنار ماندن لاریجانی از دور رقابت‌ها، ادامه روندی است که در سال‌های اخیر شاهدش بوده‌ایم؛ از بدون اثر سیاسی‌شدن احزابی همچون مؤتلفه و جامعه روحانیت و کناره‌گیری ناطق در سال‌های گذشته تا حاشیه‌نشینی امثال احمد توکلی، محمدرضا باهنر و حتی جایگاه امثال مصطفی میرسلیم، نادران و...".

روزنامه ابتکار نیز با تیتر "غافلگیری بزرگ" همزمان عکس نامزدهای پست ریاست جمهوری و افراد رد صلاحیت شده و مجموعه اطلاعیه‌ها و واکنش‌ها به نامزدهای انتخابات را منتشر کرد.

روزنامه اعتماد هم تیتر "رئیسی کاندیدای بی‌رقیب" را انتخاب کرد تا نشان دهد که او در بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان رقیبی ندارد و عکس افراد تایید و رد صلاحیت شده را چاپ کرد و در گزارشی نوشت "۴ طیف از رقابت انتخابات ۱۴۰۰ بیرون ماندند و نه ‌فقط اصلاح‌طلبان و اعتدالیون و طیف دولت، بلکه حتی اصولگرایان معتدل و میانه‌رو نیز از دایره خودی‌ها خارج شدند. یاران دولت بهار و طیف نزدیک به احمدی‌نژاد هم از این دایره بیرون افتاده اند".

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.