در لبنان، واکسن کرونا هم در دست احزاب و گروه‌های قدرت است

مردم لبنان که با دولتی متزلزل و قدرت سیاسی چهل‌تکه، روزگار سختی را می‌گذرانند، در مقابله با اپیدمی کووید ۱٩ نیز آلت دست احزاب و گروه‌های سیاسی قرار گرفته‌اند. قشر مرفه واکسن کرونا را به بهای گزاف می‌خرد اما کسانی که توانش را ندارند باید از طریق آشنا و روابط مشکل را حل کنند. در این میان، هر حزب و دسته نیز فقط نزدیکان و طرفداران خود را از موهبت واکسن برخوردار می‌کند.

در حالی که آخرین مطالعات سازمان‌های بین‌المللی ۵۵درصد از مردم لبنان را زیر خط فقر قرار می‌دهد، دولت، طبقۀ حاکم و احزاب سیاسی بیش از هر زمان دیگر اعتبار خود را از دست داده‌اند. بنابراین دسترسی به واکسن کرونا فرصتی را برای آنها ایجاد کرده تا مردم را به سوی خود جلب کنند.

خریدن رأی در لبنان تازگی ندارد. از ده‌ها سال پیش، حزب‌های بزرگ سیاسی با پول نقد، اعطای شغل یا تأمین هزینۀ تحصیل، درمان و "خدماتی" از این قبیل، جلب حمایت شهروندان را تضمین می‌کردند.

اینک در ادامۀ همین سنت سیاسی و کمتر از یک سال مانده به انتخابات پارلمانی، "اعطای واکسن" به روشی رایج و عادی تبدیل شده است. حزب "مستقبَل" سعد حریری (نخست‌وزیر) از حدود یک ماه قبل کارزار واکسیناسیونی را به راه انداخته و به گفتۀ مسئولانش نزدیک به ۷هزار نفر را واکسن روسی (اسپوتنیک) زده است. "جنبش میهنی آزاد" (التیار الوطنی‌الحر) که رهبری‌اش در دست میشل عون (رئیس جمهور) است، نیز برنامه‌ای "خصوصی" برای واکسیناسیون آغاز کرده. در این چارچوب، إلياس بوصعب، وزیر پیشین دفاع که پیرو میشل عون است بیمارستانی را در حومۀ بیروت کرایه کرده و به واکسیناسیون اختصاص داده است. حزب مسیحی "نیروهای لبنانی" (القواة البنانية) نیز اعضای خود را واداشته تا هریک تعدادی واکسیناسیون را متقبل شوند. یکی از اعضا به خبرگزاری فرانسه اطمینان داده که در این کار "هیچ انگیزۀ سیاسی و تبلیغی وجود ندارد" و "تعلقات مذهبی و حزبی" نیز هیچ تبعیضی در واکسیناسیون ایجاد نمی‌کند.

در این میان حزب مقتدر حزب‌الله هیچ برنامۀ خاصی تدارک ندیده است. اما هلال خشان، کارشناس سیاسی لبنانی یادآوری می‌کند که حزب‌الله نیاز به برنامۀ جداگانه ندارد: وزیر بهداشت خود عضو حزب‌الله است و این وزارتخانه رسماً مسئول وارد کردن واکسن است.

به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، هر واحد واکسن روسی اسپوتنیک به مبلغ ۳٨ دلار به أحزاب یا انجمن‌ها فروخته می‌شود. این مبلغ تقریباً معادل ۷۵درصد حداقل دستمزد در لبنان است.

اوضاع باز هم بدتر خواهد شد
نزدیک به دو ماه قبل، یک پزشک لبنانی به خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه گفته بود: "کشور ورشکسته است و امکان واکسینه کردن همۀ مردم وجود ندارد. اگر بخواهیم رایگان به همه واکسن بزنیم، چندین سال طول خواهد کشید. طبعاً کسانی که توانش را دارند، واکسن می‌خرند"...

بنا بر بررسی‌های سازمان "شفافیت بین‌الملل" که تحول فساد را در جهان زیر نظر دارد، در آخرین انتخابات پارلمانی لبنان، ۴۷درصد از رای‌دهندگان به ازای رأی خود رشوه‌ای دریافت کرده‌اند. با توجه به نزدیک شدن انتخابات بهار آینده (مه ۲٠۲۲) و از‌هم‌پاشیدگی نظم سیاسی، به احتمال زیاد توزیع واکسن از سوی احزاب و گروه‌ها باز هم گسترده‌تر خواهد شد.

این در حالی است که صبح جمعه – ۱۱ ژوئن/۲۱ خرداد - یک دلار آمریکا در بازار غیررسمی (یا سیاه) بیروت با ۱۵هزار لیرۀ لبنان مبادله می‌شد. طبق نرخ رسمی دولتی، یک دلار آمریکا معادل ۱۵۱۵ لیرۀ لبنان است. در همین روز، "لوریان لوژور"، روزنامۀ فرانسه‌زبان معروف لبنان نوشت که کشور دوباره به سمت تنش‌های شدید پیش می‌رود.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.