واشنگتن پست: دولت بایدن سطح تحمل پایین‌تری در رابطه با شبه‌نظامیان متحد ایران دارد

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی حملات هوایی یکشنبه گذشته آمریکا در عراق و سوریه را نشانه پایین آمدن سطح تحمل دولت جدید ایالات متحده در برابر حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران عنوان کرده است.

به نوشته این روزنامه، پیام این حملات که برای دومین بار از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن صورت گرفته است، این است که ''پاسخ ایالات متحده به حمله علیه منافع خود قوی خواهد بود، حتی اگر این حملات تلفاتی به همراه نداشته باشد. ''

جنگنده های نیروی هوایی آمریکا یکشنبه با حمله به سه نقطه در منطقه مرزی عراق و سوریه، مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران را هدف قرار دادند.

به نوشته واشنگتن پست، خط قرمز دولت دونالد ترامپ در مواجهه با حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران، کشته و زخمی شدن نظامیان و شهروندان آمریکایی بود.

اما به گفته یک مقام ارشد دولت جو بایدن که واشنگتن پست نامش را فاش نکرده است، ''دولت آمریکا مسوولیت دارد که نشان دهد که حمله علیه آمریکایی ها، صرف نظر از تلفات، تبعاتی به همراه خواهد داشت. ''

بر این اساس، پیامی که آمریکا از طریق مجاری دیپلماتیک به ایران منتقل کرده است این است: ''اگر به ما حمله کنید، پاسخ خواهیم داد. ''

به نوشته واشنگتن پست، این رویکرد با خط قرمز دولت دونالد ترامپ که کشته شدن شهروندان آمریکایی بود، متفاوت است.

به نوشته این روزنامه، شبه نظامیان مورد حمایت ایران از ماه آوریل دست کم ۵ بار با پهپاد به منافع آمریکا در عراق حمله کرده اند.

این روزنامه به نقل از مقام های آگاه در دولت آمریکا نوشته است که افزایش توانایی پهپادی این شبه نظامیان و کاربرد پهپادهای پیشرفته تر باعث شد تا سازمان های مختلف در حکومت ایالات متحده راه های مقابله با آنها را بررسی کنند و حملات یکشنبه گذشته نتیجه تصمیم گیری های آنهاست.

خطر تشدید مناقشه

به نوشته واشنگتن پست در حالی که رویکرد تازه دولت جو بایدن خطر افزایش رویارویی تهران و واشنگتن را در عراق افزایش داده است، مقام های آمریکایی می گویند با انتخاب اهداف خاص و فرستادم پیام به ایران از راه مجاری دیپلماتیک سعی دارند این خطر را کاهش دهند.

به گفته یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ایالات متحده از راه های مختلف به اطلاع دولت ایران رسانده که این عملیات با هدف بازدارندگی صورت می گیرد و نه با هدف تشدید تنش ها.

به نوشته واشنگتن پست، در حالی که حملات یکشنبه گذشته علیه مواضع شبه نظامیان گروه های کتائب حزب الله و کتائب سیدالشهدا، با نارضایتی حکومت عراق همراه شده، انتقادهایی هم در این رابطه از سوی دموکرات های کنگره مطرح شده است.

کریس مورفی، سناتور دموکرات در توییتر نوشت که نگران است که میزان درگیری ها به گونه ای است که به کسب مجوز جنگ از کنگره از سوی رییس جمهوری نیاز داشته باشد.

پیتر دی فازیو، از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هم حملات هوایی در عراق و سوریه را فاقد مجوز و ناقض قانون اساسی دانسته است.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا دوشنبه در پاسخ به انتقادها گفته بود که از اختیار قانونی صدور فرمان حملات برخوردار بوده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.