کاوشگر پارکر: در جست‌وجوی تاج خورشید با سریع‌ترین ابزار تولید بشر
ناسا پرتاب کاوشگر پارکر، اولین فضاپیمای جهان برای کشف اسرار خورشید و اتمسفر آن را یک روز به تاخیر انداخت و اعلام کرد که این کار به دلیل مسائل فنی روز یکشنبه ۱۲ اوت/ ۲۱ مرداد انجام می‌شود.

کاوشگر خورشیدی پارکر با موتور بسیار قوی و اندازه‌ یک خودرو توسط ناسا و با هزینه‌ای معادل ۱ و نیم میلیارد دلار ساخته شده است.

این کاوشگر قرار است روز یکشنبه توسط یک موشک " دلتا ۴ هِوی" از پایگاه فضایی "کَپ کاناوِرال" در فلوریدا به فضا پرتاب شود.

آژانس فضائی ناسا که مقر آن در آمریکاست، پرتاب این موشک را برای روز شنبه ۱۱ اوت در ساعت ۳ و ۳۳ دقیقه بامداد به وقت محلی پیش‌بینی کرده بود، اما به دلیل وجود مشکلی در فشار گاز هلیوم که چند دقیقه پیش از زمان پرتاب تشخیص داده شد؛ این کار به روز یکشنبه موکول شد.

 

در عین حال ناسا اعلام کرده که در صورت عدم رفع مشکل، کاوشگر پارکر روز دوشنبه پرتاب خواهد شد.

کاوشگر خورشیدی پارکر نخستین ساخته انسان است که می‌تواند به تاج خورشید نزدیک شود، جایی که گرمای آن ۳۰۰ برابر گرمای سطح این ستاره است. تاج خورشیدی در واقع بخشی از آن است که ذرات پرانرژی و پلاسما را به فضا پرتاب می‌کند . این ذرات قادرند با ایجاد طوفان‌های فضایی ژئومغناطیسی، آسیب‌های جدی به شبکه توزیع نیرو در زمین وارد کنند.

از ویژگی‌های دیگر این کاوشگر این است که پس از نزدیک شدن به خورشید و با وجود گرمای محیط، به گونه‌ای طراحی شده که دمای داخل آن ۳۰ درجه سانتیگراد باقی بماند. پارکر توسط یک سپر حرارتی ضخیم محافظت می‌شود که در برابر تغییرات حرارتی تا ۵۰۰ برابر بیشتر از گرمایی که از خورشید به زمین می‌رسد، مقاوم است.

 

قرار است پارکر در طی ماموریت ۷ ساله خود ۲۴ بار در مدار خورشید گردش کند و مسافتی حدود 6 میلیون و 200 کیلومتر را بپیماید. این کاوشگر در فاصله ۶ میلیون و ۱۶کیلومتری خورشید حرکت خواهد کرد و زمانی که به خورشید نزدیک شود، می‌تواند با افزایش سرعت خود به سریع‌ترین ابزار تولید بشر تبدیل شود.

تجهیزات نصب شده در این کاوشگر امکان ارزیابی تغییرات مغناطیسی خورشید، ذرات باردار شعله‌های خورشیدی و همچنین پدیده خروج جرم از تاج خورشیدی را فراهم می‌کند.

همچنین کاوشگر پارکر به دانشمندان برای پیش‌بینی زمان برخورد بادهای خورشدیدی به زمین کمک خواهد کرد و نیز با استفاده از یک ابزار تصویربرداری نور سفید، تصاویری از اتمسفر خورشید تهیه می‌کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.