هشدار درباره تهدید صنعت روغن نخل برای پستانداران عالی
هلن بریگز - خبرنگار علمی، بی بی سی نیوز
در صورتی که آفریقا به بازیگر بزرگی در تولید روغن نخل تبدیل شود، میمون ها و گوریل های در معرض خطر با تهدیدی تازه مواجه خواهند شد.

یک مطالعه تازه نشان می دهد که بیشتر نواحی مناسب کشت این محصول از زیستگاه های مهم پستانداران عالی هستند.

محققانی که در مورد احتمال تاثیر کشت نخل روغنی بر تنوع زیستی در آفریقا تحقیق می کنند می گویند که مصرف کنندگان می توانند با انتخاب محصولاتی که در شرایطی قابل دوام کشت شده اند به پستانداران کمک کنند.

این ممکن است به معنی پرداخت پول بیشتری برای مواد غذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی حاوی روغن نخل یا محدود کردن استفاده از آنها باشد.

سرگه ویچ استاد بیولوژی پستانداران عالی در دانشگاه جان مورز لیورپول و سرپرست مطالعه می گوید: "اگر نگران محیط زیست هستیم، باید بهای آن را بپردازیم. باید در محصولاتی که خریداری می کنیم، هزینه وارد شده به محیط زیست را حساب کرد."

روغ نخل چیست؟

این محصول از درخت نخل روغنی گرفته می شود که بومی غرب آفریقاست. با این حال این محصول فعلا بیشتر در اندونزی و مالزی کشت می شود.

فعالان محیط زیست می گویند که جنگل های این منطقه به دلیل قطع درختان بومی برای کشت نخل آسیب زیادی دیده اند.

لیمور ؛ 87 درصد پستانداران عالی در ماداگاسکار در معرض خطر انقراض هستند
لیمور ؛ 87 درصد پستانداران عالی در ماداگاسکار در معرض خطر انقراض هستند

گسترش این صنعت از دلایل عمده نابودی جنگل هاست، که به نوبه خود گونه های حیات وحش از جمله اورانگوتان بورنئو را که در معرض خطر جدی است تهدید می کند.

با این حال اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) می گوید که جایگزینی این درخت با سایر محصولات روغنی راه حل مناسبی نیست، چون تولید کمتری دارند و زمین بیشتری را اشغال می کنند.

آنها می گویند که برای کاستن از تاثیر این صنعت بر تنوع زیستی، این درخت باید به صورتی با دوام تر با پرهیز از قطع درختان جنگلی و با کاهش استفاده از روغن نخل در محصولاتی غیر از مواد غذایی کشت شود.

روغن نخل در بسیاری از محصولات موجود در فروشگاه ها یافت می شود، از جمله در صابون و مواد آرایشی. مقدار عظیمی از آن هم صرف تولید زیست‌سوخت می شود.

بسیاری از شرکت های تولیدکننده روغن نخل در پی گسترش این صنعت در آفریقا هستند که مایه نگرانی فعالان حفاظت از محیط زیست است چون کشتگاه های بالقوه در نواحی ای قرار دارد که تنوع زیستی بالایی دارند.

آنها به خصوص نگران پستانداران عالی در آفریقا هستند. تقریبا ۲۰۰ گونه از این حیوانات در آفریقا پیدا می شود که بسیاری از آنها از قبل در معرض خطر بوده اند.

نابودی زیستگاه یکی از مهم ترین دلایلی است که این موجودات را در معرض خطر انقراض قرار داده است. انتظار می رود معرفی کشتگاه های روغن نخل در آفریقا این روند را تسریع کند.

نتایج تازه ترین تحقیق در این زمینه در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" چاپ شده است.

دکتر جیووانی استرونا از مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا در ایسپرا، ایتالیا، که در این مطالعه نقش داشته می گوید که پستانداران عالی از پیش در آفریقا دچار افت شدید جمعیت بوده اند که ناشی از نابودی زیستگاه و شکار غیرقانونی است.

"پیام اصلی مطالعه این است که به دلیل همپوشانی وسیع میان نواحی مناسب کشت روغن نخل و نواحی ای که زیستگاه بسیاری از پستانداران عالی در معرض خطر است، آشتی دادن گسترش این صنعت با حفظ پستانداران عالی آفریقا چالش خیلی بزرگی خواهد بود."

اورانگوتان بورنئو در نواحی اختصاص داده شده به کشت نخل یافت می شود
اورانگوتان بورنئو در نواحی اختصاص داده شده به کشت نخل یافت می شود

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.