ابرتوفان به سوی شرق و جنوب شرق آسیا در حرکت است
منابع رسانه ای در جنوب شرق آسیا هشدار دادند: ابرتوفان 'منگخوت' با سرعت 240 کیلومتر در ساعت به سمت کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا از جمله فیلیپین، تایوان و هنگ کنگ در راه است و بزودی به این مناطق می رسد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از رسانه فیلیپینی 'فیل استار'، وقوع ابرتوفان 'Mangkhut ' در چند کشور به طور همزمان می تواند چرخه توزیع کالاها و محصولات مختلف از جمله مواد غذایی را در منطقه به خطر اندازد.
طبق گزارش سازمان هواشناسی فیلیپین، ابر توفان منگخوت می تواند به زیرساخت های اقتصادی و معاملاتی سایر کشورهای منطقه نیز آسیب رساند.
توفان منگخوت در گروه ابرتوفان های پرخطر طبقه بندی شده است.
ابرتوفان 'هایان' یا 'یولاندا' در فیلیپین به عنوان بزرگترین و هولناکترین ابرتوفان در سال 2013 افزون بر 6 هزار و 300 قربانی در این کشور برجای گذاشت و هزاران واحد مسکونی ، آموزشی و شهری دراین کشور را نابود کرد.
هایان قوی‌ترین ابر توفان با پرسرعت ترین بادها(320 کیلومتر در ساعت) بوده که تا به حال از اقیانوس به سوی خشکی وارد شده است.
طبق این گزارش مرکز تشکیل این ابرتوفان در شمال غرب اقیانوس آرام است و انتظار می رود در چند روز آینده تشدید نیز شود.
براساس پیش بینی های انجام شده، این توفان صبح شنبه به شمال فیلیپین خواهد رسید و بسیاری از مزارع و محصولات کشاورزی این کشور را از بین خواهد برد.
مسیر این توفان پس از فیلیپین به سوی تایوان و هنگ کنگ برآورد شده است.
'امانوئل پینول' وزیر کشاورزی فیلیپین در صفحات شبکه های اجتماعی، ضمن هشدار به مردم این کشور برآورد کرده دستکم 1.2 میلیون هکتار از زمین های کشاورزی در این توفان دچار خسارت های گسترده شده یا از بین بروند.
مجمع الجزایر فیلیپین با افزون بر 100 میلیون نفر جمعیت در 7 هزار و 500 جزیره یکی از کشورهای با فجایع طبیعی بسیار بالا در جهان بوده و سالانه تقریبا شاهد حدود 20 توفان شدید است.

 

 

 

ایرنا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.