پیروزی طرفداران محیط زیست آلمان و توقف قطع درختان هامباخر
دادگاه ایالت نوردراین وستفالن رای داد که قطع درختان جنگل هامباخر مادام که به شکایت انجمن محیط زیست علیه شرکت انرژی RWE رسیدگی نشده، شروع نشود. این شرکت قصد داشت نیمی از درختان این جنگل را برای استخراج ذغال سنگ قطع کند.

بر اساس حکمی که دادگاه مونستر داده، شرکت انرژی RWE مجاز نیست عملیات قطع درختان جنگل هامباخر را آغاز کند و ابتدا باید به فوریت به شکایت انجمن محیط زیست ایالت نوردراین وستفالن رسیدگی شود.

فعالان محیط زیست ماه‌ها برای جلوگیری از این اقدام شرکت انرژی RWE مبارزه کردند. RWE قصد داشت نیمی از درختان این جنگل را برای استخراج ذغال سنگ قطع کند.

فعالان محیط زیست این‌گونه استدلال کرده‌اند که قطع درختان این جنگل پیامدهایی جبران ناپذیر و غیرقابل بازگشت به دنبال خواهد داشت. آنها هم‌چنین مدعی شده‌اند که با توقف قطع درختان هامباخر تامین انرژی در سطح منطقه‌ای یا کل آلمان به خطر نخواهد افتاد.

هشدار اتحادیه فولاد، شیمی و انرژی نسبت به توقف قطع درختان

بنا بر حکم دادگاه شرکت یاد شده حق دارد به استخراج ذغال سنگ ادامه دهد، مادام که به اراضی جنگل هامباخر آسیبی نرسد. در مقابل RWE گفته است که این حکم سالانه هزینه سنگینی بالغ بر چند صد میلیون یورو بر دوش این کنسرن می‌گذارد. رولف مارتین اشمیتز، رئیس کنسرن حتی از ضرری هنگفت تا حدود ۵ میلیارد یورو سخن گفته است. انتظار نمی‌رود رسیدگی به شکایت فعالان محیط زیست و صدور حکم نهایی قبل از پایان سال ۲۰۲۰ یعنی دو سال دیگر انجام شود.

برخی کارکنان RWE هشدار داده‌اند که توقف یا محدود شدن فعالیت این شرکت به خاطر حکم دادگاه می‌تواند به ضرر کارکنان آن تمام شود. میشائیل واسیلیادیس، رئیس اتحادیه کارکنان حوزه فولاد، شیمی و انرژی گفته است که تا اعلام رای نهایی دادگاه زمانی طولانی لازم است و این می‌تواند به معنای به خطر افتادن معیشت و دستمزد کارکنان تمام شود.

Deutschland Hambacher Forst
فعالان محیط زیست ماه‌ها برای جلوگیری از قطع درختان جنگل هامباخر مبارزه کردند

او گفته است که از دولت انتظار دارد که به دنبال یافتن راه‌کارهایی برای امنیت شغلی و مالی کارکنان شرکت انرژی RWE باشد و هیچ کارگر معدنی نباید قربانی کشمکش‌های سیاسی یا مشکلات تکنیکی برای تغییر ساختار تولید انرژی و یا به درازا کشیدن تصمیم‌گیری برای ادامه کار استخراج ذغال سنگ شود. رئیس این اتحادیه تاکید کرده است که اتحادیه تنها زمانی از تلاش برای کاهش گازهای سمی حمایت می‌کند که معیشت کارگران تضمین شده باشد.

سازمان‌های محیط زیستی آلمان از این حکم خوشحال‌اند. دیرک یانزن، رئیس انجمن محیط زیست ایالت نوردراین ستفالن در یک کنفرانس مطبوعاتی در کلن با شرکت سازمان‌های مختلف زیست محیطی درباره این حکم گفت: «این یک پیروزی برای سال‌ها تلا‌ش‌های حقوقی ماست.»

در هفته‌های اخیر حرکت اعتراضی برای جلوگیری از قطع درختان جنگل هامباخر به اوج خود رسید. شرکت انرژی RWE قصد دارد ۲۰۰ هکتار از درختان این جنگل را قطع کند. پلیس موفق شد به حضور فعالان محیط زیست در جنگل هامباخر که با ساختن خانه‌های درختی در مقابل قطع درختان مبارزه می‌کردند، پایان دهد. این فعالان از سه سال پیش این شکل مبارزه را شروع کردند. تخریب خانه‌های درختی به بهای جان یک بلاگر تمام شد.

Deutschland Hambacher Forst
صبح جمعه ۵ اکتبر پلیس گفته بود اجازه تظاهرات روز شنبه ۶ اکتبر به فعالان محیط زیست را نمی‌دهد. دادگاه آخن در مخالفت با این تصمیم پلیس رای داد

اجازه تظاهرات برای جنگل هامباخر

از صبح روز جمعه (۵ اکتبر) اخبار رسانه‌های آلمان حاکی از این بود که تقاضای انجمن محیط زیست برای تظاهرات در اطراف جنگل هامباخر در روز شنبه (۶ اکتبر) هفته از سوی پلیس رد شده است. پلیس برای مستدل کردن این ممنوعیت اطلاعیه‌‌ای داده بود که این تظاهرات می‌تواند خطرات زیادی برای امنیت عمومی ایجاد کند. مخالفت پلیس با اعتراض شدید حزب سبزها و حزب چپ روبرو شد.

ادارات مسئول در این زمینه گفته بودند که نمی‌توانند امنیت ورود و خروج بیش از ۲۰ هزار نفر به محل تظاهرات را تضمین کنند. آنها همچنین گفته بودند که طرح سازماندهندگان این حرکت اعتراضی برای حفظ امنیت بسیار دیر به آنها داده شده است. این ممنوعیت با شکایت گروه‌های مدافع محیط زیست روبرو شد.

بعداز ظهر امروز اما اعلام شد که در این مورد هم اداره حقوقی شهر آخن تصمیم پلیس مبنی بر ممنوعیت تظاهرات را رد کرده و به تظاهرکنندگان اجازه تظاهرات برای فردا را داده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.