هشدار در مورد بحران‌های چندگانه زیست‌محیطی در جهان
یک گزارش تازه حاکی از آن است که اثرات فعالیت‌های انسان‌ها بر محیط زیست و آب و هوا به مرحله‌ای بحرانی رسیده و جوامع انسانی و اقتصاد جهانی را در معرض خطر بی‌ثباتی قرار داده است.

در این گزارش که از سوی یک نهاد تحقیقاتی در بریتانیا تهیه شده، آمده است که سیاستمداران و قانونگذاران قادر به درک اهمیت و شدت بحران محیط زیست نبوده‌اند.

بر اساس این گزارش، تغییرات آب و هوایی، از بین رفتن گسترده گونه‌های جانوری و گیاهی، فرسایش خاک، قطع درختان جنگل‌ها و اسیدی شدن اقیانوس‌ها، همگی بر بی‌ثباتی جوامع و اقتصاد جهانی تاثیر دارند.

تهیه‌کنندگان این گزارش هشدار داده‌اند که این روندها شتاب گرفته و فرصت جلوگیری از یک فاجعه، به سرعت در حال از دست رفتن است.

آنها می‌گویند سیاستمداران باید ابعاد مسئله و پیامدهای آن برای جوامع انسانی را درک کنند.

قطع درختان

این محققان، سیاستمداران را تشویق کرده‌اند که در درک سیاسی خود از سه موضوع زیر تغییر اساسی بدهند: ابعاد و شتاب از بین رفتن محیط زیست، پیامدهای آن برای جوامع، و نیاز به تغییر برای بهبود اوضاع.

آنها می‌گویند از سال ۲۰۰۵، تعداد سیل‌های جهان پانزده برابر شده، سرد و گرم شدن شدید و تا منتهی درجه هوا بیست برابر شده، و آتش‌سوزی‌های جنگلی هفت برابر شده.

این محققان هشدار داده‌اند که فرسایش خاک ده تا چهل برابر سریع‌تر از ذخیره‌سازی طبیعی آن صورت می‌گیرد و از اواسط قرن بیستم، سی درصد زمین‌های کشاورزی به دلیل فرسایش، بی‌حاصل شده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.