رای دادگاه اروپایی در باره علف‌کش شیمیایی گلایفوسیت
دادگاه عالی اروپا سازمان سلامت مواد غذایی دراروپا را موظف کرد، نتایج تمامی تحقیقات خود در زمینه علف‌کش گلایفوسیت را در اختیار عموم قرار دهد. برخی کارشناسان معتقدند که این ماده شیمیایی سرطان‌زا است.

روز پنجشنبه، ۱۶ اسفند (۷ مارس) دادگاه عالی اروپا (CVRIA) حکمی صادر کرد که بر مبنای آن سازمان سلامت مواد غذایی دراروپا (EFSA)موظف است، نتایج تمامی تحقیقات خود در باره علف‌کش گلایفوسیت (Glyphosate) را در اختیار علاقه‌مندان بگذارد.

این سازمان پیش‌تر به تقاضای کسانی که می‌خواستند از زیان‌های این سم شیمیایی مطلع شوند پاسخ رد داده بود.

دادگاه عالی اروپا در حکم خود تاکید کرده است که شهروندان اروپایی نه تنها حق دارند بدانند که چه چیزی در کشورشان کشت می‌شود، بلکه باید بدانند که محصولات کشاورزی چه تاثیری بر محیط‌ زیست آنها خواهند داشت یا می‌توانند داشته باشند.

دست‌کم "می‌تواند" سرطان‌زا باشد

گلایفوسیت را شرکت آمریکایی مونسنتو در سال ۱۹۷۴ میلادی تولید کرد. این ماده شیمیایی تمامی علف‌ها را از بین می‌برد و تنها بر بذرهای تراریخته کارساز نیست. به همین منظور در مزرعه‌هایی به‌کار می‌رود که محصولات تراریخته کشت می‌شوند.

در حالی که سازمان‌های حامی محیط زیست نسبت به سرطان‌زا بودن گلایفوسیت هشدار می‌دهند، موسسه جهانی تحقیقات سرطان در سال ۲۰۱۵ میلادی اعلام کرد که این ماده "می‌تواند" سرطان‌زا باشد.

علف‌کش گلایفوسیت مدت‌هاست که در ایران هم مصرف می‌شود. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های ایرانی، شرکت‌های حامی محصولات‌ تراریخته در جمهوری اسلامی کشاورزان را به استفاده از محصولات تراریخته و ماده گلایفوسیت تشویق می‌کنند بدون آنکه در رابطه با خطرات آن روشنگری کنند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.