حتی با اجرای پیمان پاریس «افزایش دما در قطب شمال اجتناب‌ناپذیر است»
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد افزایش ۳ تا ۵ درجه‌ای دما در قطب شمال به مرحله اجتناب‌ناپذیر رسیده و حتی اجرای کامل پیمان پاریس نیز مانع از تحقق آن نیست.

به نوشته روزنامه گاردین، نتایج این تحقیق در تازه‌ترین نشست «مجمع محیط زیست سازمان ملل» که روز چهارشنبه در پایتخت کنیا برگزار شد ارائه گردید.

بنا بر تحقیق سازمان نروژی «شبکه آرندال»، همکار سازمان ملل، حتی اگر انتشار کربن همین لحظه متوقف شود، افزایش دست‌کم ۵ درجه‌ای دما در قطب شمال تا پایان قرن حاضر میلادی اجتناب‌ناپذیر است.

برآورد سازمان ملل نشان می‌دهد به دلیل حجم کربنی که تاکنون منتشر شده، دمای هوا در قطب شمال تا نیمه قرن (حدود ۳۰ سال دیگر) بین ۳ تا ۵ درجه و تا پایان قرن بین ۵ تا ۹ درجه سانتی‌گراد نسبت به دوران پیشاصنعتی افزایش خواهد یافت.

این میزان افزایش دما منجر به آب شدن حدود نیمی از یخچال‌های قطب شمال خواهد شد و پس از آن، بالا آمدن آب دریاها و تغییرات اقلیمی در سایر مناطق سیاره زمین را در پی خواهد آورد.

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.