تحقیق در زمینه ریاضیات حباب برنده یک جایزه مهم شد
پالاب گش، خبرنگار علمی بی بی سی

یکی از مهمترین جوایز ریاضی جهان به پروفسور کارن اولنبک از دانشگاه تگزاس در شهر آستین اعطا شده است.

پروفسور اولنبک جایزه آبل را برای مطالعاتش در مزینه "سطوح کمینه" مثل حباب صابون دریافت کرد.

اعطای این جایزه ۵۳۰ هزار پوندی در سال ۲۰۰۲ از سوی آکادمی علوم نروژ در اسلو شروع شد و خانم اولنبک اولین زنی است که آن را دریافت می کند.

هانس مونت-کاس رئیس کمیته اعطاکننده این جایزه گفت که مطالعات خانم اولنبک "باعث تغییر چشمگیر در چشم انداز ریاضیات شده است."

"تئوری های او انقلابی در درک ما از سطوح کمینه (مینمال) پدید آورده، مثلا مسائل کمینه سازی در ابعاد بالاتر."

یکی از مثال های روزمره یک "سطح کمینه" حباب صابون با حجمی ثابت است. اینها از نقطه نظر ریاضیات جالب هستند چون مایع صابون را به شکل یک سطح حداقلی - در این مورد یک کره بی نقص - در می آورند.

حباب
ریاضیات حباب صابون کاربردهای مهم در حل بعضی از مهمترین مسائل فیزیک دارد

نمایش و دستکاری حباب صابون با فرمول های ریاضی به محققان اجازه مدل سازی رفتار پدیده های فیزیکی مثل میدان های الکتریکی را می دهد.

ریاضیات پروفسور اولنبک ابزارهایی در اختیار فیزیکدان ها گذاشته که با آن برای حل بعضی از بزرگترین معماها مثل رفتار ذرات زیراتمی و اتحاد نیروی الکترمغناطیسی و اتمی تلاش می کنند.

به گفته جیم خلیل فیزیکدان در دانشگاه سوری، پروفسور اولنبک علاوه بر دستاوردهای بزرگ در عالم ریاضی، سرمشقی در رشته خود بوده است.

او به بی بی سی گفت: "ریاضیدانان جوان نه فقط کارهای او را می شناسند، بلکه از تلاش های جدی او برای تشویق ریاضیات و تشویق زنان جوان برای جذب شدن به این رشته خبر دارند."

پروفسور اولنبک زمانی که دختر جوانی بود می خواست دانشمند شود، اما با شروع دوره لیسانس در دانشگاه میشیگان جذب ریاضیات شد.

نام جایزه آبل از نیلز هنریک آبل ریاضیدان کبیر نروژی و از پایه گذاران جبر مدرن اقتباس شده که از ۱۸۰۲ تا ۱۸۲۹ می زیست.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.