راهپیمایی فضایی زنانه به دلیل مشکل لباس لغو شد
ناسا، سازمان هوافضای آمریکا، اعلام کرده است که راهپیمایی زنانه فضایی به دلیل مشکلی که برای لباس فضانوردی زنان پیش آمده لغو شده است.

آن مک‌کلین و کریستینا کوچ قرار بود روز جمعه ۲۹ مارس در جریان یک راهپیمایی فضایی باتری‌های لیتیوم-یون ایستگاه فضایی بین‌المللی را نصب کنند.

اما ناسا می‌گوید تنها یک بالاپوش لباس فضانوردی با سایز مناسب آماده است در حالی که هر دو فضانورد به این لباس احتیاج دارند.

به این ترتیب خانم کوچ راهپیمایی خارج از ایستگاه فضایی را با نیک هیگ، همکار مرد خود انجام خواهد داد.

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: "چون تا روز جمعه تنها یک بالاپوش سایز متوسط آماده می‌شود، خانم کوچ آن را به تن خواهد کرد."

خانم مک‌کلین که هم در لباس سایز متوسط و هم سایز بزرگ تمرین کرده بود، بعد از یک راهپیمایی فضایی در روز جمعه گذشته متوجه شد که لباس سایز متوسط برای او مناسب‌تر است.

خانم کوچ راه‌پیمایی خارج از ایستگاه فضایی را با نیک هیگ، همکار مرد خود انجام خواهد داد
خانم کوچ راهپیمایی خارج از ایستگاه فضایی را با نیک هیگ، همکار مرد خود انجام خواهد داد

ناسا دو دست بالاپوش سایز متوسط در ایستگاه بین‌المللی دارد ولی یکی از آنها هنوز برای راهپیمایی خارج از ایستگاه آماده نیست.

آماده کردن این لباس زمان زیادی نیاز دارد و به همین دلیل ناسا تصمیم گرفت که یکی از فضانوردان را‌پیمایی روز جمعه را تغییر دهد.

برندی دین، سخنگوی مرکز فضایی جانسون در هیوستون تکزاس، می‌گوید لباس‌های فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی در واقع متشکل از تکه‌های مختلف است که هر تکه برای هر فضانورد به نسبت اندازه اعضای بدنش انتخاب می‌شود.

به گفته خانم دین سایز افراد زمانی که در مدار قرار می‌گیرند ممکن است به دلیل تغییرات جاذبه اندکی تغییر کند.

تا الان تنها گروه‌های مردانه یا مختلط در راهپیمایی‌های فضایی شرکت کرده‌اند و هیچ تیم تمام‌زنانه‌ای این کار را نکرده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.