نابودی کامل مرجان‌های شاخ‌گوزنی جزیره شیدور هرمزگان

حمید رضایی، محقق حوزه اقیانوس‌شناسی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، گفت که مطالعات میدانی نشان می‌دهد مرجان‌های شاخ‌گوزنی جزیزه شیدور استان هرمزگان به‌طور کامل از بین‌رفته و موج‌شکن‌های جزیره لارک با انتشار رسوباتی به دریا موجب خفگی مرجان‌های این منطقه شده‌است.

وی همچنین با اشاره به مطالعات میدانی در جزیره شیدور، گفته است سال ‍۱۳۸۷، بیست و سه درصد کل انواع مرجان این جزیره زنده بودند ولی اکنون فقط ۱۳درصد کل مرجان‌ها زنده هستند.

به گفته او، علاوه بر تغییرات اقلیمی و دمایی و آلودگی‌های نفتی و ورود زباله ناشی از ساخت‌وساز که آسیب‌های جدی به زیست مرجان‌ها وارد کرده، برخی گردشگردان نیز در این منطقه اقدام به کندن مرجان‌ها کرده‌‌اند.

این مشکلات سبب شده که با حکم قضایی، ورود گردشگران به این جزیره ممنوع شود.

جزیره غیرمسکونی «شیدور» که جزو مناطق حفاظت‌شده اعلام شده، محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی نیز است.

حمید رضایی در گفت‌وگو با ایسنا با ذکر این‌که «در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سرمایه‌گذاری‌های بسیار هنگفتی برای حفظ مرجان‌ها شده‌است»، گفت که «ما به دنبال اسپانسرهایی برای پایش و حفاظت از مرجان‌ها در جزایر ایرانی خلیج فارس هستیم.»

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.