توفند دورین باهاما را در هم کوبید
توفند دورین، قویترین طوفان در تاریخ جزایر باهاما، این مجموعه جزایر دریای کارائیب را در هم کوبیده است.

در طول شب گذشته به دلیل قطع برق و محدودیت دسترسی به اینترنت اطلاعات کمی از این جزایر توفان‌زده به بیرون رسید اما توییت و ویدئوهایی که لاترا رهمینگ، مشاور نخست وزیر سابق پری کریستی، به اشتراک گذاشت ابعاد ویرانی را کمی آشکار کرد.

این ویدئوها ویرانی شدید را در جزایر آباکو نشان داد: خودروهای معلق، سقف‌های کنده شده و آب‌گرفتگی در حدی که در برخی جاها آب تا سقف خانه‌ها می‌رسید. در این جزایر ۱۷ هزار نفر زندگی می‌کنند.

در یکی از توییت‌ها آقای رهمینگ نوشت: "اقتصاد آباکو از دست رفت. برای ایمنی و حفظ جانها دعا می‌کنم."

یکی از ویدئوهای منتشر شده در توییتر نیز همراه با این پیام بود: "فریادی از سر استیصال برای کمک".

هنوز آمار رسمی از جان باختگان منتشر نشده اما یک شبکه خبری مصاحبه‌ای با یکی از ساکنان آباکو منتشر کرده که می‌گوید نوه هشت ساله‌اش را آب برده است.

توفند دورین در روزهای گذشته با افزایش سرعتش به درجه پنج افزایش پیدا کرد و مقامات هشدار داده‌ بودند که بلندی موج‌های این توفان به هفت ‌متر می‌رسد.

سرعت بادهای این طوفان ۲۸۵ کیلومتر است که شدیدترین‌ توفان این منطقه در تاریخ معاصر ارزیابی می‌شود.

انتظار می‌رود این توفان "بی‌اندازه خطرناک" پس از حدود سی ساعت از باهاما عبور کرده و به سمت ساحل شرقی آمریکا حرکت ‌کند.

باهاما یکی از کشورهایی که مرتب گرفتار توفان می‌شود و باید دائم ساختمان‌ها و سازه‌های آن را برای توفان درجه چهار مقاوم‌سازی کرد. با این حال به نظر می‌رسد قدرت این توفان فراتر از این بوده است.

چارت

دولت باهاما ۱۴ پناهگاه دایر کرده و تعدادی کلیسا و مدرسه را مشخص کرده که مردم در آنها پناهگاه بگیرند اما این نگرانی هست که با پر شدن ظرفیت پناهگاه‌ها مردم در ساختمان‌هایی پناه بگیرند که در لیست دریافت آب و غذا قرار ندارند.

در برخی مناطق هم از مردم خواسته شده بود با این حالی از اینکه برخی ساکنان تصمیم گرفته بودند در خانه خود بمانند اظهار نگرانی کرده است.

هیوبرت مینیس نخست وزیر باهاما دیروز در حالی که بوضوح ناراحت بود در یک کنفرانس خبری گفت: "من فقط می‌توانم به آنها بگویم امیدوارم این آخرین بار نباشد که صدای من را می‌شنوند، خدا به همراهشان."

"این احتمالا غم‌انگیزترین و بدترین روز زندگی من است. ما با توفانی مواجهیم که در تاریخ باهاما ندیده بودیم."

سرعت بادهای توفند دورین یکی از خطرناکترین‌ها در سال‌های اخیر است وحتی ممکن است مخربتر از توفان درجه پنج اندرو باشد که در سال ۱۹۹۲ شصت و پنج نفر را کشت و ۶۳ هزار خانه را ویران کرد.

توفان‌ها که شدتشان بر اساس معیار سیفر-سیمپسون از یک تا پنج درجه‌بندی می‌شود، معمولا وقتی به آبهای گرم مثل فلوریدا می‌رسند شدیدتر می‌شوند.

توفند دورین اکنون به سمت غرب حرکت می کند، پیش بینی شده که بتدریج به شمال غربی تغییر جهت بدهد و با ساحل شرقی آمریکا برخورد کند اما محل برخورد دقیقا مشخص نیست.

فلوریدا
مردم فلوریدا در صف فروشگاه

در ایالت‌های فلوریدا، جورجیا و کارولینای شمالی و جنوبی اعلام وضع اضطراری شده و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته پیش سفرش به لهستان را لغو کرد و با مسئولان مدیریت بحران دیدار کرده است. او در توییتی این توفند را "بی‌اندازه خطرناک" توصیف کرده بود که ویرانی‌هایش "خیلی خیلی شدید" خواهد بود.

در فلوریدا ۲۰۰۰ نیروی گارد ملی بسیج شده و ۲۰۰۰ نیروی دیگر هم در آماده باش هستند و طوفان در تمام ساحل ۱۹۳ کیلومتری فلوریدا پایش می‌شود. انتظار می‌رود توفان اوایل هفته آینده به فلوریدا برسد.

در این ایالت مردم به فروشگاه‌ها هجوم برده تا مایحتاج و دارو تهیه کنند و در شهر ساحلی میامی دوچرخ‌های (اسکوتر) برقی اجاره‌ای را جمع کرده‌اند تا طوفان آنها را به هوا بلند نکند و به جایی نکوبد.

 Grafik

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.