توفند دورین؛ بارندگی، سیل و قطع برق در کارولینای شمالی
توفند دورین با خیزاب‌های خطرناک ناشی از طوفان سواحل شرقی آمریکا را تهدید می کند. این توفند در روزهای گذشته دست کم به مرگ ۲۰ نفر در جزایر باهاما منجر شده است.

قدرت توفند دورین از درجه ۵ به دو کاهش یافته اما آرام آرام در آب های ساحلی شرق آمریکا به سوی شمال در حرکت است.

ده ها هزار نفر در مسیر توفان با قطعی برق مواجه شده اند.

مقام‌های محلی به شهروندان ساحل شرقی آمریکا از جورجیا تا ویرجینیا گفته اند گوش به زنگ توصیه‌های ایمنی باشند.

سرعت بادهای این توفان درحال حاضر به ۱۷۵ کیلومتر در ساعت رسیده ولی کارشناسان آب و هوا می گویند قدرت آن به مرور و نهایتا در چند روز آینده کمتر خواهد شد.

کارولینای جنوبی خود را برای خیزاب های بی سابقه و تبعات ناشی از آن آماده کرده. در ساعات اولیه روز پنجشنبه نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر بدون برق بودند.

A woman in the Bahamas holds her head in her hands as she is greeted by loved ones following Hurricane Dorian
اندوه ساکنان باهاما از فاجعه توفان؛ تلاش های امدادی در مناطقی از باهاما ادامه دارد

تصاویر منتشر شده در چارلستون در این ایالت خیابان های آبگرفته این شهر را نشان می دهد.

براساس پیش بینی ها دورین بعد از عبور از آب های ساحلی کارولینای جنوبی، روز جمعه از نزدیکی یا از فراز ساحل کارولینای شمالی خواهد گذشت. انتظار می رود در ساحل کارولینای جنوبی خیزاب تا ۲ و نیم متر بالاتر از زمین برسد و در روزهای آینده نزدیک به ۴۰ سانتیمتر باران ببارد.

هنری مک مستر فرماندار این ایالت گفته زمان برای تخلیه این منطقه رو به پایان است. مقام های محلی به حدود ۲ میلیون و دویست هزار نفر از ساکنان ساحل شرقی آمریکا دستور داده اند خانه های خود را ترک کنند و به پناهگاه ها و مناطق امن بروند.

مقام های برنامه جهانی غذا اعلام کرده اند بیش از ۷۶ هزار نفر از کسانی که در باهاما گرفتار طوفان شده اند به غذا نیاز دارند و نزدیک به ۸ تن اقلام امدادی آماده ارسال به منطقه است.

این طوفان روز اول ماه سپتامبر با بادهایی به سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت به جزایر باهاما رسید و آباکو و گرند باهاما را برای دو روز مدام در هم کوبید.

نخست وزیر باهاما دورین را یکی از بزرگترین سوانح طبیعی در تاریخ این کشور خوانده است.

A before and after image showing destruction in the Marsh Harbour
عکس های قبل و بعد از توفان از بندر مارش باهاما

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در محل می گویند دورین در آباکو ساختمان ها را خرد کرده و به توده ای عظیم از چوب کبریت تبدیل کرده است.

آنها گفته اند کسانی را دیده اند که با لباس های ایمنی و ماسک مشغول بیرون آوردن اجساد از زیر آوار و خرابه ها و انتقال به کامیون های باری بوده اند.

برخی شهروندان دار و ندار خود را در چمدانی جمع کرده اند و سرگردان خیابان های ویران شهرند.

جرقه و آتش ناشی از قطع کابل برق در چارلستون
جرقه و آتش ناشی از قطع کابل برق در چارلستون

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.