توفان هومبرتو به مناطق ویران‌شده از «دوریان» در باهاما نزدیک‌ می‌شود
حدود دو هفته پس از آن که توفان سهمگین «دوریان» مجمع‌الجزایر باهاما در اقیانوس اطلس را درهم کوبید، اکنون توفان حاره‌ای دیگری به نام «هومبرتو» همان جزایر را در باهاما تهدید می‌کند.

بنا به اعلام موسسه ملی توفان‌شناسی ایالات متحده، مرکز توفان هومبرتو در ساعات اولیه روز شنبه ۲۳ شهریور ۷۰ مایلی شرق جزیره «آباکوی بزرگ» بوده است. پیش‌بینی می‌شود این توفان در همین روز تا نزدیک شمال غرب باهاما برسد یا آن منطقه را در برگیرد که با وزش بادهای سهمگین و بارش سنگین همراه است.

این گزارش می‌افزاید که احتمالا در باهاما تا ۴ اینچ (بیش از ۱۰ سانتی‌متر) باران ببارد و حتی سطح بارش در برخی مناطق به ۶ اینچ (بیش از ۱۵ سانتی‌متر) برسد.

موسسه ملی توفان‌شناسی ایالات متحده افزوده که پیش‌بینی نمی‌شود توفان هومبرتو موج‌های سنگینی را در شمال غرب باهاما به وجود بیاورد، اما در پی عبور از باهاما، یکشنبه شب به یک توفند تبدیل خواهد شد.

پیش‌بینی‌های اولیه حاکی از آن بود که هومبرتو به سواحل ایالات متحده نیز خواهد رسید، اما گزارش‌های جدید عنوان می‌کند که این توفان در حال دور شدن از ایالات متحده است.

در این حال باهاما هنوز نتوانسته است از بار سنگین ویرانی‌های به جا مانده از توفان آدریان خلاص شود. هنوز صدها نفر مفقود الاثر هستند و شمار کشته‌شدگان نیز به ۵۰ نفر رسیده است. حتی انتظار می‌رود که این آمار با ادامه جست‌وجوها افزایش یابد.

توفان آدریان به‌ویژه در جزایر آباکو و «باهامای بزرگ» ویرانی‌های گسترده‌ای بر جای گذاشت. این توفان شدیدترین توفانی بود که در تاریخ باهاما ثبت شده است.

مجمع الجزایر باهاما جزو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع محسوب می‌شود، کشورهایی که پیش از این مستعمره بریتانیا بودند و در حال حاضر نیز ملکه بریتانیا را ملکه خود می‌دانند. این جزایر در جنوب شرقی ایالت فلوریدای آمریکا واقع شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های سی‌ان‌ان و رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.