نشست تغییرات اقلیمی مادرید؛ نقطه بی‌بازگشت 'دیگر فراسوی چشم‌انداز نیست'
دبیر اجرایی تغییرات اقلیمی سازمان ملل (راست) در کنار وزاری محیط زیست شیلی و اسپانیا در نشستی خبری در آغاز نشست مادرید
نشست جهانی تغییرات اقلیمی امروز با هشدار آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل آغاز شد که گفت "نقطه بی‌بازگشت" اقلیمی دیگر فراسوی چشم‌انداز نیست و دنیا باید بین فاجعه یا امید انتخاب کند؛ بین تغییرات غیر قابل برگشت و فاجعه‌بار یا به صفر رساندن گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰.

آقای گوترش گفت تلاش کشورها برای مقابله با گرمایش زمین "اصلا کافی نبوده" و به "اراده سیاسی" بیشتری نیاز است. او از کشورهای جهان خواست بعد از سال ۲۰۲۰ ساخته دیگر هیچ نیروگاه ذغال‌سنگی ساخته نشود.

هوسونگ لی، رئیس هیات بین‌دولتی تغییرات اقلیمی هم هشدار داد که بقای بشر در معرض خطر قرار گرفته است.

هیلد هاین، رئیس جمهور جزایر مارشال در اقیانوس آرام گفت که اگر دنیا فورا اقدام نکند، کشورش را "به مرگ محکوم کرده است" چرا که کاملا زیر آب خواهد رفت.

هفته گذشته گزارش تکان‌دهنده سازمان جهانی هواشناسی نشان داد که تراکم گازهای گلخانه‌ای در جو زمین از زمانی که ثبت این اطلاعات شروع شده هیچگاه این قدر زیاد نبوده است. ‌

کارشناسان معتقدند که کشورهای دنیا باید در دوازده ماه آینده برای مقابله با گرمایش زمین اقدامات موثر و برجسته‌ای انجام دهند.

در همین حال خیریه "نجات کودکان" هشدار داد که تغییرات اقلیمی میلیون‌ها نفر را در آفریقا با گرسنگی روبرو کرده است. این خیریه می‌گوید خشکسالی و طوفان در آفریقا ۳۳ میلیون نفر را به کمک‌های غذا فوری نیازمند کرده است.

نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل قرار بود در شیلی برگزار شود اما دولت شیلی به دلیل ناآرامی‌ها و اعتراض‌های خیابانی از میزبانی انصراف داد. سپس اسپانیا قدم پیش گذاشت و میزبان این نشست شد که با حضور ۲۹ هزار نفر از سراسر جهان به مدت دو هفته برگزار می‌شود.

گرمایش زمین

قرار است ۵۰ نفر از رهبران کشورهای جهان در نشست مادرید شرکت کنند اما دونالد ترامپ در بین آنها نخواهد بود. از آمریکا نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان به همراه ۱۴ نماینده دیگر کنگره در این نشست حضور دارد. خانم پلوسی گفت با اینکه دونالد ترامپ آمریکا را از توافق اقلیمی پاریس خارج کرده اما دنیا هنوز می‌تواند برای مقابله با گرم شدن زمین روی آمریکا حساب کند.

نشست مادرید شروع شمارش معکوسی برای دوازده ماه مذاکره‌های حیاتی که قرار است در نشست بعدی اقلیمی در شهر گلاسگو در اسکاتلند به نتیجه برسد.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.