گوترش: باید اعتیاد به سوخت‌های فسیلی را ترک کنیم
۲۵مین کنفرانس تغییرات اقلیمی در مادرید آغاز به کار کرد. دبیرکل سازمان از دولت‌ها خواست از "جنگ با طبیعت" دست بردارند و زندگی نسل‌های بعدی را به خطر نیندازند. او نسبت به نابودی اکوسیستم هشدار داد.

دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه ۲۵مین کنفرانس جهانی آب و هوا در مادرید، دولت‌ها را به سرعت عمل در اجرای اهداف زیست محیطی فراخواند. او گفت: «اگر سریعا شیوه‌های زیست‌مان را تغییر ندهیم، اصل زندگی را به خطر انداخته‌ایم.»

گوترش تاکید کرد که بشر باید بین ابراز امیدواری و حفاظت عملی از اقلیم، یکی را انتخاب کند. او با اشاره به گرمایش فزاینده و دور از انتظار زمین پرسید: «آیا می‌خواهیم به عنوان نسلی در یادها بمانیم که وقتی زمین در حال شعله‌ور شدن بود، چشم‌هایش را بست؟» او گفت میلیون‌ها نفر در دنیا خواستار تدبیری در این زمینه هستند: «و ما باید نشان دهیم که عزم خود را برای پایان دادن به جنگ علیه طبیعت جزم کرده‌ایم.»

دبیرکل سازمان ملل ابراز تاسف کرد که بشریت، آگاهانه اکوسیستم‌ها را با استفاده از سوخت‌های فسیلی نابود می‌کند: «یا باید اعتیاد به زغال سنگ و نفت را ترک کنیم یا همه تلاش‌ها بیهوده خواهند بود.»

گوترش در این سخنرانی کشورهایی را مورد خطاب قرار داد که بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را دارند و از آنها خواست زود بجنبند: «آنچه مرا نومید می‌کند، کندی تغییرات و اقدامات است؛ به خصوص که ما در حال حاضر فناوری‌ها و ابزارهای لازم برای این امر را هم داریم... با وجود همه وعده‌ها، در ده سال گذشته میانگین گازهای گلخانه‌ای منتشره که موجب صدمات اقلیمی می‌شوند، سالی ۱/۵درصد افزایش داشته است.»

Spanien Madrid l 25. UN-Klimakonferenz - Logo (Getty Images/AFP/G. Bouys)

سازمان‌های امدادی پیش از شروع کنفرانس اقلیمی سازمان ملل، زنگ خطر را به صدا در آورده و گفته بودند که فجایع آب و هوایی می‌تواند به آوارگی میلیون‌ها نفر و به بهای جان انسان‌ها تمام شود.

برآورد شده که کنفرانس اقلیمی سازمان ملل در مادرید دستکم ۲۹هزار شرکت کننده از ۲۰ کشور جهان داشته باشد. در این کنفرانس علاوه بر وزیران، نخست‌وزیران و روسای جمهور دولت‌های مختلف، گرتا تونبرگ، کنشگر زیست محیطی از سوئد هم حضور خواهد داشت.

این نشست که ریاست آن را وزیر محیط زیست شیلی بر عهده دارد، دوازده روز طول می‌کشد. میزبانی شیلی، به دلیل ناآرامی‌های اجتماعی در این کشور لغو شد و اسپانیا برگزاری نشست را بر عهده گرفت.

خانم سونیا شولتزه، وزیر محیط زیست آلمان قرار است در دومین هفته، در آن شرکت و سخنرانی کند. ‌

یکی از مهم‌ترین مباحث این نشست، موضوع کمک به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی و نیز تغیین مقررات مشخص برای اجرای کردن توافق‌نامه پاریس است. سازمان‌های زیست محیطی اصرار دارند که در مادرید، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و عاملان اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای، به اهداف حفاظت از اقلیم متعهد و ملزم شوند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.