جنوبگان گرم‌ترین روز تاریخش را گذارند
جنوبگان که هزاران سال فقط پوشیده از یخ بود اکنون به نقطه‌ای از کره زمین بدل شده که گرمایش کرده زمین را با بیشترین سرعت تجربه می‌کند

دانشمندان در جنوبگان گرمای بالای هجده درجه سانتیگراد را ثبت کردند. این رکورد جدیدی برای این منطقه است که سردترین نقطه کره‌زمین است و آخرین بار در سال ۲۰۱۵ گرمای هوا در آنجا به ۱۷.۵ درجه سانتیگراد رسیده بود.

تیم دانشمندان آرژانتین که در کمپ تحقیقاتی اسپرانزا در جنوبگان مستقر است روز پنجشنبه دمای ۱۸.۳ درجه را اندازه‌گیری کرد که هشت دهم از آخرین رکورد گرما در این منطقه بیشتر است.

این اندازه‌گیری از سوی نهاد هواشناسی سازمان ملل متحد (دبلیو‌ام‌او) تایید شده است.

کلر نولیس، سخنگوی دبلیو‌ام‌او گفته: "این گرمایی نیست که که به طور معمول حتی در تابستان بتوان در جنوبگان شاهد بود."

"این منطقه در نیم قرن گذشته تقریبا ۳ درجه سانتیگراد گرمتر شده و در همین مدت حدود ۸۷ درصد از کوه‌های یخ کرانه غربی آن تحلیل رفته است."

از بین رفتن کوه‌های یخی در جنوبگان یکی از تهدیدهای اصلی پدیده گرمایش زمین شناخته شده است
از بین رفتن کوه‌های یخی در جنوبگان یکی از تهدیدهای اصلی پدیده گرمایش زمین شناخته شده است

دانشمندان اخطار داده‌اند که پدیده گرمایش زمین در قطب جنوب می‌تواند به آب شدن کوه‌های یخ این منطقه منجر و در نهایت سطح آب اقیانوس های جهان را تا ۳ متر بالا بیاورد.

خانم نولیس از نهاد هواشناسی سازمان ملل متحد گفته: "میزان سالانه یخ آب شده در جنوبگان ظرف حدود چهل سال گذشته (۱۹۷۹ - ۲۰۱۷) دست کم شش برابر شده است.

"شما می دانید که این حجم از آب شدن کوه‌های یخ یعنی ما با دردسر بزرگ بالا آمدن سطح آب دریاها روبرو هستیم."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.