بارش شدید برف در ایران: هشدار در مورد احتمال سقوط بهمن با افزایش دما

همزمان با انتشار گزارش‌هایی از بازگشایی «همه محورهای اصلی» در استان گیلان، بارش شدید برف در سایر نقاط ایران موجب مسدود شدن راه‌ها شده و تلاش برای بازگشایی این راه‌ها و کمک به آسیب‌دیدگان و ماندگان در راه‌ ادامه دارد.

کارشناسان هواشناسی نیز نسبت به احتمال سقوط بهمن در جاده‌های شمالی کشور هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، ارسلان زارع، استاندار گیلان، روز چهارشنبه، ۲۳ بهمن، در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفت از اواخر سه‌شنبه شب، تمامی محورهای اصلی غیر از محور اسالم - خلخال بازگشایی شده است.

در پی بارش برف که از یک‌شنبه شب آغاز و تا روز گذشته ادامه یافت، ارتفاع برف در ارتفاعات استان گیلان از دو متر هم فراتر رفت و در بسیاری از شهرها از جمله شهر رشت، رودسر و لاهیجان بیش از یک متر برف بارید.

مقام‌های اورژانس ایران همچنین جان‌ باختن هفت نفر در گیلان بر اثر بارش سنگین برف و سقوط بهمن را تائید کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم نیز بر اساس اعلام جمعیت هلال‌ احمر گیلان گزارش کرده که از سرنوشت مفقودان سقوط بهمن در رودبار «فعلاً خبری» نیست.

بر اساس این گزارش، برخی از مفقود شدن هفت نفر و برخی نیز سه تا چهار نفر در حادثه سقوط بهمن رشترود رودبار خبر می‌دهند، «اما اطلاعات دقیق در مورد تعداد افراد حادثه‌دیده در این جریان تا ظهر امروز [چهارشنبه] مشخص» می‌شود.

کبری رفیعی، کارشناس سازمان هواشناسی نیز به خبرگزاری ایرنا گفت که با توجه به افزایش نسبی دما در روز چهارشنبه نسبت به روزهای گذشته، احتمال سقوط بهمن افزایش می‌یابد و رانندگان باید در جاده‌های کوهستانی به شدت مراقب باشند.

علی بختیاری، سخنگوی سازمان مدیریت بحران ایران نیز درباره آخرین وضعیت امدادرسانی در استان گیلان در پی بارش برف گفته که «تمامی راه‌ها باز است، اما به دلیل یخبندان شدید تردد خودروها به کندی صورت می‌گیرد».

 

جز استان گیلان، نقاط دیگر ایران از جمله استان‌های خوزستان، لرستان، آذربایجان شرقی و قزوین نیز درگیر مشکلات ناشی از بارش شدید برف هستند.

حبیب‌الله موسوی، بخشدار معمولان در استان لرستان، نیز از مسدود شدن راه ارتباطی روستاهای میانکوه شرقی پلدختر خبر داده و گفت که تلاش برای بازگشایی راه‌ها ادامه دارد.

ایرنا هم به نقل از رئیس شورای اسلامی بخش شهیون دزفول به مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۱۳۰ روستای دزفول اشاره کرده و گفت که بارش برف بی‌سابقه در این شهر، زندگی مردم را مختل کرده است.

جعفر شهامت، سرپرست اداره‌ کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی نیز از گرفتاری ده‌ها خودرو در محورهای بجنورد - آشخانه، بجنورد - شیروان، بجنورد - اسفراین و بجنورد - سنخواست و امدادرسانی به آنها خبر داده است.

به گفته وی، میزان بارش برف در این استان به اندازه‌ای بوده که بیش از چهار هزار کیلومتر راه در خراسان شمالی، برف‌روبی شده است.

در خلخال نیز دمای هوا تا ۲۵ درجه زیر صفر کاهش یافته بود که فرامرز فرض‌الله‌پور، رئیس اداره هواشناسی خلخال این میزان افت دما و بارش برف ناشی از آن را در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه دانست.

بارش برف و باران شدید همچنین موجب تعطیلی مدارس در استان‌های آذربایجان شرقی و گلستان در روز چهارشنبه شده است.

قرار است روز چهارشنبه و فردا در بخش‌هایی از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه و ارتفاعات البرز مرکزی و در استان‌هایی مانند تهران، البرز، قزوین، گیلان و مازندران بارش برف ادامه یابد.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا، ایلنا، تسنیم، فارس و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.