ویروس کرونا: اروپا با آغاز برنامۀ تحقیقاتی "دیسکاوری"، فرانسه را برای آزمایش داروی کلروکین همراهی می کند
در پی شیوع ویروس کرونا به عنوان بیماری همه گیر جهانی، پژوهشگران و دانشمندان مراکز پیشرفتۀ درمانی در اروپا، در قالب برنامۀ تحقیقاتی گسترده ای موسوم به "دیسکاوری"، تأثیر داروی کلروکین را برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا آزمایش می کنند. ارائۀ نتایج این برنامۀ تحقیقاتی، بیش از یک ماه به طول می انجامد. هفتۀ گذشته، دیدیه رائول عفونت شناس فرانسوی، از نتایج چشمگیر استفاده از این دارو بر روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا خبر داده بود.

اولیویه وِران وزیر بهداشت فرانسه، شامگاه یکشنبه سوم فروردین، از آزمایش داروی کلروکین در برنامۀ تحقیقاتی اروپا برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد و گفت فرانسه نیز با نظارت انستیتوی ملی سلامت و تحقیقات پزشکی این کشور (INSERM) ، در این پروژۀ تحقیقاتی شرکت دارد.

بنا به گفتۀ وی، اروپا با راه اندازی برنامۀ تحقیقاتی گسترده ای موسوم به "دیسکاوری"، تأثیر داروی کلروکین را که اخیراَ دیدیه رائول عفونت شناس فرانسوی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا آزمایش کرده بود، بررسی می کند.

برنامۀ تحقیقاتی "دیسکاوری" قرار است با شرکت ٣٢٠٠ بیمار مبتلا به ویروس کرونا که ٨٠٠ نفر از آنها در فرانسه هستند و سایر آنها از کشورهایی چون بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، آلمان، اسپانیا و بریتانیا انتخاب می شوند، انجام شود.

در فرانسه، مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاهی متعددی در شهرهای پاریس، لیون، نانت، استراسبورگ و لیل، برای انجام این برنامۀ تحقیقاتی، در نظر گرفته شده اند.

در هر مرحله از این برنامۀ تحقیقاتی، بیماران به پنج گروه تقسیم می شوند تا تأثیر پنج داروی مختلف از جمله داروی کلروکین، بر روی آنها آزمایش شود.

گفته می شود که ارائۀ نخستین نتایج این آزمایش ها، دست کم به شش هفته زمان نیاز دارد.

ساعاتی پیش از اینکه وزیر بهداشت فرانسه از آغاز این برنامۀ تحقیقاتی گسترده برای آزمایش اثربحشی داروی کلروکین در درمان ویروس کرونا خبر دهد، کریستیان استروزی شهردار کنونی شهر نیس واقع در جنوب فرانسه که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده بود، در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که از درمان دکتر دیدیه رائول پیروی کرده و با استفاده از داروی کلروکین، احساس می کند که بهبود یافته است. وی افزود که بیمارستان های دانشگاهی شهر نیس، از این پس با رضایت خانوادۀ بیماران مبتلا به ویروس کرونا، پروتکل پروفسور دیدیه رائول را برای درمان این بیماران، به اجرا خواهند گذاشت.

هفتۀ گذشته، پروفسور دیدیه رائول مدیر انستیتوی درمانی دانشگاهی بیماری های عفونی در شهر مارسی واقع در جنوب فرانسه، اعلام کرد که آزمایش های وی بر روی دارویی به نام هیدروکسی کلروکین (پلاکنیل/Plaquenil)، نتایج قابل توجهی برای درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا داشته است. این دارو که با نام اختصاری "کلروکین" نیز شناخته می شود، برای درمان بیماری مالاریا استفاده می شود.

بنا به گفتۀ دیدیه رائول، شش روز پس از آغاز درمان ٢٤ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا با استفاده از داروی کلروکین، علائم ویروس تنها در ٢٥ درصد از آنان دیده شده است و کلیۀ علائم ویروس در سایر بیماران از بین رفته است.

از سوی دیگر، شماری از پژوهشگران و متخصصان بیماری های عفونی به آزمایش های دیدیه رائول، با دیدۀ تردید می نگرند و اعتقاد دارند که کلیۀ پروتکل های علمی معمول در این زمینه رعایت نشده است.

دونالد ترامپ از سازمان غذا و داروی آمریکا خواست تا داروی کلروکین را برای درمان کرونا بررسی کند

با افزایش شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ایالات متحدۀ آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور نیز اعلام کرد که در جنگ بهداشتی برای مهار ویروس کرونا، به سلاحی به نام "کلروکین" برای درمان این بیماری دست یافته است. وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید، ضمن اشاره به نتایج چشمگیر این دارو بر روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا، وعده داده است که به زودی این دارو را در صورت داشتن نسخۀ پزشکی، در دسترس عموم قرار دهد.

دونالد ترامپ از سازمان غذا و داروی ایالات متحدۀ آمریکا (FDA) که از نهادهای وابسته به وزارت بهداشت و خدمات انسانی این کشور است، درخواست کرده که هر چه زودتر نتایج بررسی و تحقیقات خود را بر روی این دارو، ارائه نماید.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.