بحران کرونا و استفاده از ماسک و دستکش؛ محیط‌زیست با میلیون‌ها تُن پلاستیک بمباران شد

همزمان با بحران گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان، استفاده ازماسک‌های پزشکی، دست‌کش‌های پلاستیکی، پوشش‌های محافظتی برای کادر درمانی و انواع دیگری از ملزومات محافظتی، برای جلوگیری از آلوده شدن به ویروس کرونا اجتناب‌ناپذیر شد. استفاده از این لوازم ضروری شد اما به یکباره محیط‌زیست با ماسک‌ها و دستکش‌های رها شده در طبیعت، همچنین انبوهی از زباله‌های پلاستیکی بمباران شد. اگر در برابر تولید و استفاده بی‌رویه از پلاستیک بی‌تفاوت بمانیم، بنا بر آخرین تحقیقات، تا ۳۰ سال دیگر، ضایعات پلاستیکی در رقابت تنگاتنگ با وسایل حمل و نقل در افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای قرار خواهند گرفت و به همان نسبت باعث افزایش گرمایش زمین خواهند شد.

اگر نگاهی به بحران‌های جهان در اعصار مختلف بیاندازیم، هیچ‌گاه و در هیچ زمانی تا، در عصر حاضر و همزمان با بروز بحران شیوع ویروس کرونا، جهانیان، اینچنین برای عبور از این بحران بهداشتی متحد نبودند.

تلاش‌های جهانی این امیدواری را ایجاد می‌کند که عبور از بحران کووید ۱۹، امکانپذیر است. هر چند هیچ مقام و کارشناسی هنوز نتوانسته است، زمانی برای پایان این بحران مشخص کند.

هنوز جهان درگیر با بحران گسترش ویروس کرونا است و زندگی روزانه‌ی دست‌کم نیمی از انسان‌های روی کره زمین از شکل عادی خود خارج شده است.

علاوه بر خانه‌نشینی،‌ استفاده از محصولات حفاظتی مانند ماسک و دستکش‌های پلاستیکی، برای در امان ماندن از این ویروس موذی توصیه می‌شود. همچنین، دیگر ملزومات و تجهیزات پزشکی که برای محافظت از کادر بهداشتی، استفاده از آن الزامی است.

اما بحث مدیریت در بازیافت این محصولات هم یک چالش بزرگ و غیرقابل انکار است.

در سال‌های اخیر، بشر متمدن با آموزشهای ویژه برای کاهش زباله، به‌ویژه زباله‌های پلاستیکی آشنا شده است.

بسیاری از اقلام پلاستیکی از جمله کیسه زباله، ظروف پلاستیکی یک بار مصرف (بشقاب، لیوان، کارد و چنگال و نی)، بسته‌بندی‌های پلاستیکی، ساک خرید پلاستیکی و ... که هر روز بیش از پیش در زندگی بشر قرن بیستمی جای باز می‌کردند،‌ با هشدارهای دانشمندان زیست‌محیطی، رفته رفته جای خود را به محصولاتی که آلودگی کمتری در محیط‌زیست بر جای می‌گذاردند، سپردند.

استفاده از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در بسیاری از رستوران‌ها و فست‌فودها ممنوع شد. ساک خرید پلاستیکی جای خود را به ساک‌های پارچهای قابل استفاده مجدد دادند.

اما پس از انتشار ویروس کرونا و هشدارها نسبت به سرعت انتشار و همه‌گیری سریع این ویروس، تلاش‌های بسیاری از کشورهای جهان برای کاهش مصرف پلاستیک با توقف روبرو شد و برای احتیاط بیشتر در برابر افزایش همه‌گیری کووید ۱۹، استفاده از ماسک و دستکش‌‌های پلاستیکی، کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف و خوراکی‌های بسته‌بندی شده، به طرز چشم‌گیری رواج یافت. تقاضا برای بطری‌های پلاستیکی آب هم افزایش یافت و بسیاری موارد دیگر ...

ضایعات پلاستیکی همانند وسایل نقلیه در افزایش دمای زمین موثرند

استفاده از محصولات پلاستیکی در حالی شدت گرفته است که کارشناسان بهداشتی تاکید دارند عمر ماندگاری ویروس کرونا بر روی پلاستیک در مقایسه با مقوا بیشتر است و خطر انتقال از طریق کیسه‌های پلاستیکی هم بیشتر است و در این شرایط بحرانی بهداشتی هم، اولویت با استفاده از کیسه‌های مقوایی یا کاغذی است.

همزمان با شرایط کنونی بحران بهداشتی ناشی از گسترش ویروس کرونا، حجم عظیمی از ضایعات و زباله‌های پلاستیکی، موجی از نگرانی را در میان اقلیم‌شناسان برانگیخته است.

بدلیل نگرانی از گرفتار شدن انسان به این ویروس موذی، طی ماه‌های اخیر محیط‌زیست،‌ با هزارها تن ضایعات و نخاله‌های بهداشتی بمباران شده است.

دانشمندان اقلیم‌شناس، سال‌هاست که نسبت به آلودگی پلاستیکی در اقیانوس‌ها که جان آبزیان را در معرض خطر قرار می‌دهد، هشدار داده‌اند. زیرا سالانه ۸ میلیون تن زباله پلاستیکی به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود.

ضایعات پلاستیکی از آن دست زباله‌هایی هستند که صدها سال در محیط‌زیست باقی می‌مانند. دست‌کم ۴۰۰ سال برای بازگشت پلاستیک به طبیعت زمان لازم است.

در خصوص بحث بازیافت صنعتی هم،‌ حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان که اکنون در معرض بمباران ضایعات پلاستیکی قرار دارند، با محدودیت بازیافت این مواد مواجه هستند.

انسان طی ۷۰ سال اخیر بیش از ۹ میلیارد تن پلاستیک در طبیعت رها کرده است. اگر همین روند ادامه یابد تا ۳۰ سال دیگر ضایعات و نخاله‌های پلاستیکی، مسئول ایجاد ۱۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای و آلاینده زمین خواهند بود که این میزان با حجم آلاینده‌های تولید شده توسط وسائل نقلیه در جهان برابری خواهد کرد.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.