تازه‌ترین آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۶ هزار و ۶۸۵ جان‌باخته، ۱۰۹ هزار و ۲۸۶ نفر مبتلا
وزارت بهداشت ایران می‌گوید در ٢٤ ساعت گذشته ۴۵ نفر به علت کرونا جان‌ باخته‌اند و یک هزار و ۶۸۳ مبتلای جدید شناسایی شده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، امروز (دوشنبه ۲۲ اردیبهشت) گفت آمار رسمی مبتلایان کرونا به ۱۰۹ هزار و ۲۸۶ نفر و تعداد کل جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۶۸۵ نفر رسیده است.

بنا به آمار رسمی، بیش از ۸۷ هزار نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند و ۲ هزار و ۷۰۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

درباره درستی آمارهای رسمی کرونا در ایران هم منابع داخلی و هم منابع خارجی ابراز تردید کرده‌اند. مرکز پژوهش‌های مجلس ایران آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را چند برابر آمار رسمی دانسته اما وزارت بهداشت می‌گوید تفاوت آمار به دلیل محدودیت آزمایش است.

در ایران تا کنون بیش از ۶۰۰ هزار تست تشخیص کرونا انجام شده است.

در حال حاضر در ایالات متحده نزدیک ۹ میلیون و ۴۴۴ میلیون، در روسیه ۵ و نیم میلیون و در آلمان و ایتالیا نیز نزدیک دو و نیم میلیون تست تشخیص ویروس کرونا انجام شده است.

افزایش ۲۰۰ درصدی شمار مبتلایان در خورستان
همزمان غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان اعلام کرد میزان مبتلایان به ویروس کرونا در این استان "ظرف ماه گذشته ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است".

عالی‌ترین مقام دولتی در استان خوزستان، شب گذشته در گفت‌وگو با تلویزیون حکومتی ایران با اشاره با اعمال مجدد محدودیت‌ها در ۹ شهرستان این استان، گفت که این کار برای "جلوگیری از شیوع ویروس کرونا" صورت گرفته و "اگر نتوانستیم شرایط را کنترل کنیم، محدودیت‌های بیشتری اعمال می‌کنیم".

مقامات ایران مدتی است از اعلام آمار استانی شمار مبتلایان خودداری می‌کنند. اما علی احسانپور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۶ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در خوزستان شناسایی شد که با احتساب این موارد مجموع مبتلایان به ۴ هزار و ۴۵۹ نفر افزایش یافت.

اهواز، دزفول و شوشتر در صدر شهرستان‌های پر خطر قرار دارند.

همزمان، علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت می‌گوید در استان خوزستان "برخی بازگشایی‌ها و مشکلاتی که وجود داشت و عدم رعایت کردن ها باعث شد که به عقب برگردیم تا اخر این هفته در برخی شهرستان‌های استان خوزستان دوباره تعطیلی برقرار شده و ادارات تعطیل شده است و این مساله می‌تواند بر استانهای دیگر هم رخ دهد".

به گفته علیرضا رئیسی، در ایران "اکثر استانها از پیک کرونا عبور کرده اند اما خوزستان چون دیرتر به پیک رسید، اکنون مشکل دارد". با این حال او تاکید کرد که در ایران "منطقه بی‌خطر وجود ندارد".

افزایش شمار مبتلایان
امروز علی ربیعی سخنگوی دولت تایید کرده که با وجود کاهش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران، شمار مبتلایان به ایران ویروس افزایش یافته است.

مقامات ایران می‌گویند افزایش شمار مبتلایان به خاطر طرح‌های بیماریابی است.

بر اساس آمار دولتی، در هفته گذشته آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران روند افزایشی داشته است و در برخی از استان‌ها مانند گیلان و اصفهان میزان ابتلا به کووید-۱۹ مجددا بالا رفته است.

ستاد مبارزه با کرونا در تهران هم اعلام کرده که آمار مبتلایان به کرونا در ایران افزایش یافته است.

با کاهش محدودیت‌ها از هفته‌های پایانی فروردین‌ماه در ایران، کارشناسان و متخصصان و مقامات بهداشتی شهرهای مختلف نسبت به بروز موج دوم شیوع کرونا هشدار داده بودند اما با وجود همه هشدارها دولت ایران اقدام به برداشتن محدودیت‌ها نمود.

کرونا در دنیا
همزمان با کاهش محدودیت‌ها در بیشتر کشورها که با آزادی بیشتر برای مردم همراه شده، تا صبح امروز بیش از ۴ میلیون و ۱۹۶ هزار به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

تاکنون بیش از یک میلیون و نیم میلیون نفر نیز پس از ابتلا به کرونا بهبود یافته‌اند.

شمار افرادی که به خاطر ابتلا به ویروس کرونا در جهان جان خود را از دست داده‌اند، بیش از ۲۸۴ هزار نفر رسید.

در شمار مبتلایان، ایالات متحده با حدود یک میلیون و ۳۶۷ هزار نفر بیشترین تعداد را دارد و پس از آن اسپانیا با بیش از ۲۶۴ هزار نفر و روسیه با ۲۲۱ هزار نفر، بریتانیا وایتالیا با بیش از ۲۱۹ هزار نفر و فرانسه با ۱۷۶ هزار نفر بیشترین تعداد مبتلایان را دارند.

ایالات متحده با ۸۰ هزار و ۷۸۷ نفر و پس از آن بریتانیا با ۳۱ هزار و ۸۵۵ هزار نفر بیشترین تعداد جان‌باخته را دارند. پس از این دو کشور، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه در رتبه بعدی بیشترین تعداد قربانیان قرار دارند.

گرچه به خاطر روش‌های مختلف کشورها در محاسبه و پایین بودن شمار تست‌های تشخیصی در برخی از کشورها، ممکن است آمار واقعی در بسیاری از نقاط جهان پنهان مانده باشد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.