فضانوردان اسپیس ایکس در راه بازگشت به زمین هستند
رابرت بنکن و داگلاس هارلی که توسط یک سفینه فضایی خصوصی به فضا پرتاب شده بودند در راه بازگشت به زمین هستند. آنها دو ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی بودند.

رابرت بنکن و داگلاس هارلی که با کسپول فضایی "کرو دراگون" و موشک "فالکون ۹" ابرشرکت تجهیزات فضایی "اسپیس ایکس" به فضا فرستاده شده بودند، قرار است شامگاه یکشنبه، دوم ژوئیه (۲۲ مرداد) در نزدیکی شهر پنساکولا در خلیج مکزیک فرود آیند.

این دو فضانورد آمریکایی دو ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی بودند. آژانس فضایی آمریکا (ناسا) تصویرهای پرواز آنها به زمین را به طور زنده پخش کرد.

بنکن در مراسم خداحافظی در ایستگاه فضایی گفت: «سخت‌ترین کار، پرواز ما به فضا بود اما مهم‌ترین چیز این است که به خانه برگردیم».

برنامه اولیه پرواز به فضای بنکن و هارلی در ماه مه به دلیل شرایط بد آب و هوایی به تاخیر افتاده بود و اکنون احتمال می‌رفت که به دلیل بروز طوفان "آیسایا"، بازگشت آنها هم با تاخیر انجام شود اما پرواز به موقع انجام شد زیرا منطقه فرود صدها کیلومتر با منطقه خطرناک با فشار هوای پایین فاصله دارد.

کپسول اسپیس ایکس هنگام ترک ایستگاه فضایی بین‌المللی
کپسول اسپیس ایکس هنگام ترک ایستگاه فضایی بین‌المللی

ماموریتی دولتی با موشک شرکت خصوصی

ناسا در این مأموریت برای نخستین بار از تجهیزات یک شرکت خصوصی برای اعزام فضانوردان خود استفاده کرده است.

موشک‌"فالکون ۹" و کپسول "دراگون کرو" ساخت شرکت اسپیس ایکس، متعلق به ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی و مدیر شرکت خودروسازی تسلا است. این شرکت پیش‌تر چند مأموریت‌ فضایی بدون سرنشین انجام داده بود.

ناسا در تابستان ۲۰۱۱ پس از ارسال "آتلانتیس" به ایستگاه فضایی بین‌المللی از ماموریت‌های فضایی چشم پوشید و از آن زمان به سازمان فضایی روسیه وابسته بود.

این وابستگی هزینه کلانی برای ناسا داشت و موجب ناخشنودی مردم آمریکا بود. روسیه برای هر صندلی در کسپول‌های فضایی خود حدود ۹۰ میلیون دلار دریافت می‌کرد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.