کرونا در جهان: اتحادیۀ اروپا ٢٠٠ میلیون واحد واکسن سفارش داد
با اینکه هنوز هیچ واکسنی برای بیماری کووید ١٩ به مرحلۀ استفادۀ عمومی نرسیده، اما دولت‌ها از هم اکنون سفارش‌های خود را به شرکت‌های داروسازی داده‌اند. این شرکت‌ها نیز در رقابتی بسیار سخت، تلاش می‌کنند تا واکسن خود را هرچه زودتر از مراحل آزمایشی بگذرانند و به تولید انبوه برسانند. بازارهای چند میلیارد دلاری پاداش مؤسساتی خواهد بود که زودتر به نتیجه برسند.

روز چهارشنبه ٩ سپتامبر/١٩ شهریور، کمیسیون اروپا اعلام کرد که در چارچوب یک توافق مقدماتی، ٢٠٠ میلیون واحد واکسن بیماری کووید ١٩ را سفارش داده است.

طرف‌های توافق، شرکت‌های آلمانی و آمریکایی "بایون‌تک و فایزر" (Biontech/Pfizer) هستند که برای ساخت واکسن طرح مشترکی را پیش می‌برند. البته آنها هنوز واکس را به مرحلۀ استفادۀ عمومی نرسانده و مشغول آزمایش‌اند. در واقع این مؤسسات داروسازی، واکسن‌ها را برای اروپاییان "رزرو" می‌کنند. طبق توافق، اتحادیۀ اروپا می‌تواند در صورت لزوم ١٠٠ میلیون واحد دیگر سفارش دهد. مجتمع "بایون‌تک – فایزر" از حدود دو ماه قبل آزمایش‌ها را در سطح گسترده آغاز کرده است. دولت آمریکا نیز با پرداخت مبلغی نزدیک به ٢ میلیارد دلار به همین شرکت، ١٠٠ میلیون واحد واکسن، و ژاپن ١٢٠ میلیون واحد سفارش داده‌اند. در این میان فقط ایالات متحده مبلغ پرداخت شده را اعلام کرده و معلوم نیست که اروپاییان و ژاپنی‌ها بر طبق چه نوع توافقی واکسن‌های خود را رزرو کرده‌اند.

اما اتحادیۀ اروپا با مؤسسات دیگری نیز توافق‌نامه‌های مقدماتی امضا کرده است. در واقع توافق با اتحاد آلمانی و آمریکایی "بایون‌تک و فایزر"، ششمین توافق اروپاییان است. به همین دلیل، رقابت بسیار سختی میان شرکت‌های داروسازی جریان دارد.

در این میان مجتمع سوئدی – بریتانیایی "آکسفورد – آسترا زِنِکا" (Oxford/AstraZeneca) اعلام کرد که آزمایش‌های خود را از شب گذشته (سه‌شنبه به چهارشنبه) متوقف کرده است. این مجتمع که با دانشگاه آکسفورد همکاری دارد، آزمایش واکسن را در چند کشور، از جمله بریتانیا و ایالات متحد آمریکا، آغاز کرده بود. اما با مشاهدۀ "یک بیماری مجهول" نزد یک نفر از افراد تحت آزمایش، مسئولان تصمیم گرفتند که فعلاً آزمایش‌ها را متوقف کنند.

پروژۀ واکسن "آکسفورد – آسترا زِنِکا" تاکنون یکی از موفق‌ترین طرح‌ها بود اما با بروز مشکل، احتمال دارد که این مجتمع سوئدی – بریتانیایی از رقیب اصلی خود، "بایون‌تک و فایزر" عقب بماند.

در آمریکا گفته می‌شود که دونالد ترامپ به شرکت‌های داروسازی فشار می‌آورد تا هرطور شده قبل از انتخابات ریاست جمهوری (٣ نوامبر/١٣ آبان)، واکسنی را به بازار عرضه کنند. اما کارشناسان چنین احتمالی را تقریباً غیرممکن می‌دانند.

در حالی که روسیه و چین نیز برای تولید واکسن کرونا سخت تلاش می‌کنند، مجموع تلفات اپیدمی کووید ١٩ در جهان به ٩٠٠هزار نفر نزدیک شده است. حدود یک‌سوم مرگ و میر در آمریکای لاتین و منطقۀ کارائیب رخ داده است. در ایالات متحد آمریکا نیز نزدیک به ١٩٠هزار نفر قربانی کرونا شده‌اند.

با نزدیک شدن پاییز، اینک نگرانی‌ها در مورد "هم‌افزایی" اپیدمی کووید ١٩ و موج آنفلوآنزای سنتی شدت گرفته است. روز چهارشنبه ٩ سپتامبر/١٩ شهریور، داروخانه‌های شهر پاریس توصیه کردند که همۀ افراد بالغ، واکسن آنفلوآنزا (گریپ) بزنند. واکسن آنفلوآنزا هر ساله به افراد بالاتر از ۶۵ سال و کسانی که به بیماری‌های قلبی، تنفسی یا قند مبتلا هستند توصیه می‌شود. اما امسال رئیس اتحادیۀ داروخانه‌ها گفت "حتی کسانی که در الویت قرار ندارند، بهتر است که واکسن بزنند". به گفتۀ او "ترکیب آنفلوآنزا و کووید١٩ می‌تواند دستپاچگی‌ها و مشکلات زیادی ایجاد کند". با اینحال برخی کارشناسان فرانسوی می‌گویند که واکسن آنفلوآنزا برای واکسینه کردن همۀ افراد بالغ در بازار موجود نیست و این خود می‌تواند نگرانی‌های دیگری بر مشکلات بیفزاید.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.