کرونا در ایران: گیلان و مازندران در مدار قرمز کرونا قرار دارند؛ آمار بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان، از متوسط کشوری بالاتر است
وزارت بهداشت ایران، روز جمعه ٢١ شهریور، از شناسایی ٢٣١٣ بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته خبر داد و اعلام کرد که ٣۷۵۳ نفر از بیماران کرونایی، در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند. در حالیکه همچنان ۲۸ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند، مقامات بهداشتی کشور از احتمال بروز پیک جدید کرونا در مهرماه به دلیل افزایش سفرها در تعطیلات تابستان، خبر داده اند.

 سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز جمعه ٢١ شهریور، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٣١٣ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ١٢۵۳ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ٣۷۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۳۹۷ هزار و ۸٠۱ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۲۲ هزار و ٩١٣ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «١٣ استان تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین ١٥ استان های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند».

آمار بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان، از متوسط کشوری بالاتر است

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۱۶۲ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری شده اند و ۱۱ بیمار نیز جان خود را از دست داده اند.

وی مجموع بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی این استان را ١٠١١ نفر بیان کرد و گفت: «از این تعداد، ۱۷۹ بیمار با وضعیت جسمی بدحال در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی از شدت بیماری رنج می‌برند».

حجت الله غلامی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در اصفهان نیز گفت: «روند بستری بیماران، تعداد آزمایش های مثبت کرونا و شمار فوتی های ناشی از کرونا در این استان نسبت به جمعیت متوسط کشوری، بالاتر است و از ۲۴ شهرستان استان اصفهان، ۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز و نارنجی و ۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و متاسفانه هیچ یک از شهرستان‌های استان در وضعیت سفید قرار ندارد».

او در ادامه گفت: «به لحاظ شیوع کرونا، شرایط خوبی در استان نداریم؛ از شنبه ۲۲ شهریور مدارس تمامی مقاطع تحصیلی باز هستند اما نوع آموزش با توجه به شرایط مدارس، وضعیت خانواده‌ها و سرویس مدارس به انتخاب خانواده‌هاست که از شیوه مجازی یا تلویزیونی استفاده کنند یا حضوری».

وی تأکید کرد: «هیچ مدرسه‌ای نمی‌تواند الزام حضوری بودن را به دانش آموزان و والدین اعلام کند و در صورت مشاهده چنین موردی، باید به اداره کل آموزش و پرورش اطلاع دهند».

او با اشاره به فعالیت مشاغل پر خطر گفت: «اکنون مشاغل پرخطر با ۵۰ درصد ظرفیت فعال هستند؛ از این رو تمامی این مشاغل باید خود را بیمه کنند تا در شرایط خاص از آن استفاده کنند».

شمار جان باختگان البرز، از مرز ۱۰۰٠ نفر گذشت

دکتر محمد فتحی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: «از دیروز تا امروز ۲۱ شهریور، ۷۵ بیمار با علائم کووید- ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده اند».

وی افزود: «مجموع کل موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز ۱۶ هزارو ۱۸۵ نفر بوده که از این تعداد ۱۶ هزار و ۲۸ نفر مورد قطعی مثبت و بستری بوده اند».

او با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۴۱۲ نفر در مراکز درمانی بستری هستند، گفت: «در ۲۴ساعت گذشته، تعداد ۵۳۵ نفر سرپایی به مراکز درمانی و بهداشتی استان با علائم مشکوک مراجعه کرده اند که ۷۵ مورد در بیمارستان ها بستری شده اند».

وی با اشاره به اینکه تعداد ۹۸ بیمار بستری شده جوان و پایین تر از سن ۵۰ هستند، تصریح کرد: «تعداد بیماران بستری شدۀ بد حال در ۲۴ ساعته گذشته به ۱۳۱ نفر رسیده است».

وی افزود: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۸ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۱۰۰۳ نفر رسید ه است».

مازندران در مدار قرمز کرونا

بیماری کووید-۱۹ از یک طرف دامنگیر استان مازندران شده اما از طرف دیگر رهاسازی ماسک های آلوده در طبیعت و معابر عمومی چالش جدیدی است که این روزها در استان ایجاد شده است، چالشی که شاید خطرآفرین تر از کرونا باشد، زیرا این ماسک های آلوده به گفته پزشکان می تواند بیماری زا باشد؛ به علاوه دیر تجزیه می شود و برای محیط زیست بسیار آسیب پذیر است.

در حال حاضر، در بیمارستان های مازندران، ۶۵۷ بیمار مشکوک به ویروس کرونا بستری هستند و هنوز این استان در آژیر قرمز قرار دارد.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اعلام کرد: «ظرف ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۷۱ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شده اند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه هم اکنون ۴۸۶ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم تنفسی مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند، تصریح کرد: «از این تعداد ۱۴۲ نفر با علائم حاد تنفسی در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.»

بر اساس گزارش روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، در حال حاضر ۱۷۱ بیمار مشکوک به کرونا نیز در بیمارستان‌های بابل بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱ بیمارجدید بستری و ۴۴ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده اند».

روند افزایشی ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی

محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در خصوص وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی، گفت: «این استان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد و روند ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی صعودی است». وی افزود: «تاکنون ۳۰ هزار و ۵۵ نفر بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان‌شرقی شناسایی شده است و ۴.۵ درصد از این تعداد بر اثر این ویروس جان باخته‌اند».

او در ادامه گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا بستری و ۱۲ نفر هم جان باخته اند».

وی تأکید کرد: «نتیجۀ حدود ۵۰ درصد از آزمایش‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی مثبت است و هم اکنون ۱۰۵ نفر نیز به کمک دستگاه‌های ونتیلاتور(تهویه مکانیکی) نفس می کشند».

وی ادامه داد: «آذربایجان‌شرقی همچنان در وضعیت قرمز کرونایی است و شهرستان‌های مرند، شبستر، خداآفرین و بستان‌آباد در وضعیت زرد، شهرستان‌های هشترود، هریس، بناب، اهر، چاراویماق و تبریز در وضعیت نارنجی قرار دارند که با اندکی تغییرات آماری در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند».

١٠ شهرستان در استان گیلان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند

آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه متاسفانه همچنان شاهد حضور مسافران از سایر استان ها در گیلان هستیم، اظهار کرد: «کرونا در گیلان فعال است و از مسافران می خواهیم سفر نکنند».

وی افزود: «همچنان ۱۰ شهرستان گیلان به‌ لحاظ شیوع کرونا ویروس در وضعیت قرمز قرار دارند و شهرستان رشت، فومن، شفت، آستارا، رودسر، لاهیجان، رودبار، لنگرود، سیاهکل و املش از جمله شهرستان‌های قرمز استان هستند و شهرستان های انزلی، آستانه، رضوانشهر، تالش و صومعه سرا هم‌اکنون در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهرستان سفیدی نداریم».‌

وی ادامه داد: «در حال حاضر ۳۷۰ بیمار بستری هستند و در روز گذشته ، ۸٢ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند».

وی تصریح کرد: «متاسفانه در گیلان آنگونه که باید و شاید از ماسک استفاده نمی شود و طبق گزارش‌های دریافتی، فقط ۴۰ درصد دانش‌آموزان از ماسک استفاده می کنند و ۶۰ درصد بدون رعایت اصول بهداشتی وارد کلاس های آموزشی می‌شوند».

وی افزود: «اگر وضعیت در مدارس به همین منوال پیش رود، به آموزش پرورش گزارش خواهیم داد، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای آموزشی سبب عقب افتادگی دانش‌آموزان از مباحث درسی می‌شود».‌

٦٩۵ بیمار در بیمارستان های فارس بستری هستند

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، روز جمعه ۲۱ شهریور، با تشریح تازه‌ترین آمار کرونا، مجموع شمار مبتلایان به کرونا را ۴۶ هزار ۶۰۸ نفر اعلام کرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳ نفر براثر ابتلا به کروناویروس، جان باخته اند، گفت: «با فوت این سه نفر، آمار جانباختگان به ۸۷۶ نفر رسیده است».

وی افزود: «امروز و بر اساس آخرین آمارها، ۶۹۵ بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۷۳ بیمار در بخش مراقبت های ویژه، خدمات درمانی دریافت می کنند».

رکورد جدید کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

دکتر پرویز یزدان‌پناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، از افزایش شمار جانباختگان کروناویروس در استان به ٩٥ نفر خبر داد و گفت: «طی ٢٤ ساعت گذشته، متاسفانه سه بیمار هم استانی و یک مهاجر افغان در مرکز بهداشتی درمانی شهدای دولت آباد -بیمارستان شهید جلیل یاسوج، جان خود را بر اثر ابتلا به کروناویروس از دست داده اند».

وی افزود: «هم اکنون ۲۵۸ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۱۲۰ بیمار کرونایی قطعی بوده و ۲۲ بیمار در بخش های مراقبت های ویژه تحت درمان هستند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: «از ۳۳۵ نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، بیشترین درصد و تعداد موارد مثبت در طی ۶ ماه گذشته گزارش شده است که بیشترین موارد مثبت در شهرستان بویراحمد ۴۸ درصد، کهگیلویه ۲۵ درصد و لنده ۱۰ درصد می باشد و بقیه موارد قطعی در سایر شهرستان های استان هستند».

بوشهر در وضعیت هشدار کرونا

سعید کشمیری دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر، گفت: «در حال حاضر، ۲۹۶ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده اند». وی افزود: «طی ۲۴ ساعت گذشته، ۵۷ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند».

او با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۶۳ مورد مثبت قطعی در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: «متأسفانه یک نفر از همشهریان در روز پنجشنبه، یک نفر در روز دوشنبه، یک نفر در روز سه‌شنبه، پنج نفر در روز چهارشنبه و یک نفر نیز امروز فوت‌ شده‌اند و تست کرونای آنها امروز مثبت اعلام‌ شده است».

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۴۷ مورد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند، افزود: «از این تعداد، ۲۰ مورد با کمک دستگاه تنفس می‌کنند».

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر در خصوص واکسن آنفلوانزا خاطرنشان کرد: «تخصیص واکسن آنفلوانزا بر اساس اولویت‌های وزارت بهداشت انجام می‌گیرد».

احتمال بروز پیک کرونا در مهر ماه

محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، گفت: «با توجه به تجمعات هفته‌های گذشته و انجام مسافرت‌ها، امکان دارد در مهرماه با پیک جدید بیماری کرونا در استان مواجه شویم».

وی در رابطه با وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های زنجان از لحاظ بیماری کرونا، اظهار کرد: «در حال حاضر شهرستان‌های ابهر و خرم‌دره در وضعیت قرمز، شهرستان‌های زنجان و سلطانیه در وضعیت نارنجی، شهرستان‌های خدابنده و ماه‌نشان در وضعیت زرد قرار دارند». وی با اشاره به افزایش بیماران کرونایی بستری در بیمارستان شهرستان ابهر و وضعیت بد و نگران‌کننده بیماران کرونایی شهرستان سلطانیه با توجه به اینکه زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت دارند، افزود: «وضعیت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت استان زنجان به غیر از شهرستان سلطانیه نسبتا مطلوب است، بنابراین باید به شهرستان سلطانیه توجه ویژه‌ای داشته باشیم».

او با بیان اینکه متوسط اشغال تخت‌های بیمارستان‌های استان روزانه توسط بیماران کرونایی طی هفته گذشته ۴۷ تخت بوده است، تصریح کرد: «تاکنون ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که از این تعداد، نتایج آزمایش ۲۹۰۲ نفر مثبت بوده‌ است».

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.