"تغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند"
بر اساس پژوهش مشترک دو نهاد آلمانی، جزیره‌‌های گرمسیری بیش از سایر نقاط کره زمین از جانب بلایای طبیعی تهدید می‌شوند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که امن‌ترین کشور در این رابطه یک کشور حاشیه خلیج فارس است.

در سال‌های اخیر خشکسالی، زلزله، سیل، طوفان آتش‌سوزی جنگل‌ها و حادثه‌های طبیعی مشابه به امر رایجی تبدیل شده‌اند و در صدر اخبار جهانی، یکی جایگزین دیگری می‌شود.

انجمنی به نام "اتحادِ توسعهْ‌ کمک می‌کند" که از ۹ سازمان امدادی فعال در آلمان تشکیل شده است با کمک "موسسه حق حراست از صلح و حقوق بین‌الملل بشردوستانه" وابسته به دانشگاه روهر در شهر بوخوم آلمان (IFHV) پژوهشی در باره تاثیر تغییرات آب و هوایی بر مناطق گوناگون انجام داده‌ که نتایج آن قابل توجه است.

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که تغییرات آب‌وهوایی، جزایر مناطق گرمسیری مانند وانواتو ، تونگا ، دومنیکا ، مجمع‌الجزایر سلیمان و فیجی را بیش از سایر نقاط جهان با بحران محیط‌زیستی مواجه کرده است.

علت اصلی این پدیده، افزایش سطح دریا در نتیجه گرم‌شدن کره زمین عنوان شده است.

قطر در رده پایانی فهرست

پژوهشگران نهادهای نام‌برده، خطرها و آسیب‌پذیری اجتماعی ناشی از سانحه‌های طبیعی در ۱۸۱ کشور را محاسبه کرده‌ و نتایج تحقیقات خود را به صورت جزوه‌ای با عنوان "شاخص خطر جهانی ۲۰۲۰" منتشر کرده‌اند.

بر اساس داده‌های این جزوه، مناطق پرخطر عمدتا در اقیانوسیه، آسیای جنوب شرقی، آمریکای مرکزی و آفریقای غربی و مرکزی قرار دارند.

در فهرستی که بر اساس یافته‌های پژوهشگران تهیه شده، قطر در آخرین رده جا گرفته است.

آلمان جزو کشورهایی است که در برابر حوادث طبیعی کم‌تر آسیب می‌ببیند و در رده ۱۶۲ این فهرست قرار دارد.

کلا کشورهای اروپایی رده‌های پایانی این فهرست را به خود اختصاص داده‌اند.

خطر کرونا

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ وضعیت حدود ۸۰ میلیون پناهجو را بدتر کرده است.

آنها هشدار داده‌اند که در صورت بروز یک "حادثه طبیعی شدید"، این افراد و همچنین کارگران مهاجر بیش از دیگران آسیب‌پذیر هستند.

به همین دلیل پتر موکه، مدیرعامل "اتحادِ توسعهْ‌ کمک می‌کند" ضمن بیان این که چنین رویدادی می‌تواند یک "فاجعه انسانی" به‌بار بیاورد، خطاب به مسئولان تاکید کرده است: «شرایط زندگی پناهندگان و آوارگان باید هر چه زودتر بهبود یابد تا از بروز بحران‌های تازه و فاجعه‌های احتمالی ناشی از پاندمی کرونا جلوگیری شود.»

نجات کره زمین با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

Deutschland Energie Kohlekraftwerk bei Cottbus

انرژی فسیلی نابودکننده محیط زیست
کربن دی اکسید با فرمول شیمیایی CO2 از جمله بر اثر احتراق انرژی‌های فسیلی تولید می‌شود و آلاینده جوی شماره یک در کره زمین به حساب می‌آید. سوختن زغال سنگ، نفت و گاز به تولید ۶۵ درصد گازهای گلخانه‌ای جهان منجر می‌شود.

Braunkohle-Bagger

ضرورت بازاندیشی
بر اساس تحقیقات مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی (IPCC) وابسته به سازمان ملل متحد، اگر شرایط آب‌و‌هوایی کره زمین همین‌گونه که اکنون هست ادامه یابد، گرمای زمین تا سال ۲۱۰۰ حدود ۷/ ۳ تا ۸/ ۴ درجه افزایش می‌یابد. کارشناسان براین نظرند که فرایند گرمایش زمین را می‌توان تا حد دو درجه ثابت نگاه داشت اگر استفاده از انرژی فسیلی تا سال ۲۰۵۰ به پایان برسد.

Solarpark Templin in Ostdeutschland

انرژی خورشیدی یکی از راه‌های بازاندیشی
استفاده از انرژی خورشید یکی از پرصرفه‌ترین راه‌ها برای تولید انرژی شده است. قیمت سلول‌های خورشیدی در پنج‌سال گذشته تا ۸۰ درصد کاهش یافته است. در آلمان قیمت هر کیلووات ساعت برق تولیدی در سلول‌های خورشیدی هفت سنت است. این قیمت در کشورهای آفتاب‌خیز می‌تواند زیر پنج سنت در هر کیلووات ساعت باشد.

Repower Windprojekt Clauen Deutschland

انرژی بادی
استفاده از انرژی باد در سراسر جهان و تبدیل آن به انواع دیگر انرژی چون انرژی الکتریکی به شدت افزایش یافته است. ۹ درصد انرژی سراسر آلمان از باد گرفته می‌شود. این میزان در دانمارک حدود ۴۰ درصد و در چین سه درصد است. چین در نظر دارد استفاده از انرژی بادی را تا سال ۲۰۲۰ به دوبرابر حد کنونی افزایش دهد.

Deutschland Solarsiedlung von Rolf Disch in Freiburg

خانه‌هایی بدون انرژی فسیلی
خانه‌های تازه‌ساز کنونی احتیاج چندانی به انرژی ندارند. سلول‌های خورشیدیِ روی سقف خانه‌ها می‌توانند برق و آب گرم خانه را تامین کنند. بعضی خانه‌ها حتی انرژی‌ای بیشتر از مصرف شخصی تولید می‌کنند. این انرژی را می‌توان به مصرف خودروی برقی خانه رساند.

Demo für erfolgreiche Energiewende Düsseldorf 2014

تظاهرات برای بهبود وضعیت اقلیمی جهان
شمار حامیان محیط زیست افزایش می‌یابد. تظاهراتی در شهر دوسلدورف مرکز ایالت نورد راین وستفالن آلمان، برای توقف فعالیت منابع زغال سنگ. این ایالت مرکز صنایع انرژی فسیلی آلمان است. سرمایه‌داران جهان نیز درک کرده‌اند که سرمایه‌گذاری در امر انرژی فسیلی دیگر مقرون به صرفه نیست. آنها نیز چون کنسرن عظیم انرژی ائون (Eon) به انرژی‌های تجدیدپذیر روی آورده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.