کمبود آب در آلمان؛ انسان مقدم بر چمن است
تغییرات آب و هوایی چند ساله اخیر تأمین آب در آلمان را نیز با خطر مواجه کرده است. گرمای تابستان ۲۰۲۰ و مشکلات همراه آن درسی است که اگر دیر آموخته شود مشکلی به نام بی‌آبی را محرز می‌کند.

بی‌آبی در آلمان دیگر افسانه نیست. در منطقه "لاوئنا" در ایالت نیدرزاکسن نیروهای آتش‌نشانی به دلیل کم‌آبی مجبور به تأمین آب شده‌اند. در منطقه "زیمرن ـ راین‌بولن" در ایالت راینلد فالس نیز آبیاری چمن‌ها، شستن خودروها در منازل و پر کردن حوضچه‌های خانگی از آب ممنوع شده است.

در "هایل‌بورن" ممنوعیت برداشت آب از دریاچه‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌ها تا پایان اکتبر تمدید شده است.

این تدابیر در تابستان سال جاری (۲۰۲۰) اتخاذ شده تا از کمبود آب جلوگیری شود. سئوال اساسی این است که در صورت کاهش ذخایر آب: باید مصرف آن را از چه کسانی و چه مراکزی دریغ کرد؟ از شهروندان در منازل، نیروگاه‌ها، صنایع یا زمین‌های کشاورزی؟

سونیا شولتسه، وزیر محیط زیست آلمان از حزب سوسیال‌دموکرات پیش از این خواستار پی گرفتن استراتژی آب در سال ۲۰۲۱ و سهمیه‌بندی آن شده بود.

بی‌‌آبی مشکلی است که مدت‌هاست شهروندان آلمان را نگران کرده است. در منطقه "لونه‌بورگ" کمپینی برای مبارزه با بی‌آبی به‌راه افتاده است. در این منطقه شرکت کوکاکولا در حال کندن چاهی دیگر است تا با برداشت دوبرابر از آب‌های زیرزمینی مازاد آب را به صورت آب معدنی "ویو" راهی بازار کند.

نزدیک به ۸۰هزار نفر از شهروندان این منطقه طوماری اینترنتی با نام "آب آشامیدنی به ما تعلق دارد نه کوکاکولا" را امضا کرده‌اند. آن‌ها در این طومار تأکید کرده‌اند: «آب پاکیزه و آشامیدنی در دسترس، به‌ویژه در دوران تغییرات آب و هوایی و گرم‌تر شدن متوالی هوا مایحتاجی است که باید از آن محافظت کرد.»

خشکسالی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی

تغییرات آب و هوایی در حال شدت گرفتن است. در صورت کاهش بارندگی ذخایر آب نیز کم خواهد شد؛ به‌ویژه اگر کاهش نزولات آسمانی در چند سال پیاپی رخ دهد که نظیر آن در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ اتفاق افتاد.

نیاز سرانه در آلمان به آب در هوای داغ به طور متوسط بیش از ۱۲۳ لیتر در روز است. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از شهروندان آلمان تعطیلات خود را در خانه سر کردند؛ در خانه‌هایی که بسیاری از آن‌ها دارای باغچه و حوضچه‌اند.

دولت آلمان در سال ۲۰۱۸ در مورد کمبود آب هشدار داد و خشکسالی را یکی از "مخرب‌ترین بلایای طبیعی" خواند. با این همه کمبود سراسری آب در آلمان بعید به نظر می‌رسد اما امکان کمبودهای منطقه‌ای وجود دارد.

هلند به عنوان یک "الگو"

سخنگوی اتحادیه شرکت‌های محلی آلمان (VKU) می‌گوید، یک قانون در اولویت‌بندی تأمین آب روشن است، این که "انسان و حیوان بر چمن مقدم‌اند."

برتهولد نیهوس از اتحادیه آب و گاز آلمان به اولویت‌بندی آ‌ب‌رسانی در هلند به عنوان یک "الگو" اشاره می‌کند و می‌گوید، در آن‌‌جا تأمین آب آشامیدنی برترین اولویت است. بعد از آن به‌ترتیب نیروگاه‌ها، کشت پرهزینه، صنایع سنگین و سایر موارد کشاورزی در اولویت قرار می‌گیرند.

ذخایر آبی در معرض خطر

کارشناسان آب‌رسانی در آلمان سرگرم تحقیق در این زمینه‌اند که آیا در آینده نیاز به چاه‌ها، مخازن بیش‌تر و شبکه‌های لوله‌کشی فرامنطقه‌ای برای تأمین آب دارند یا نه.

آن‌ها خواستار تقویت اصول پیش‌گیری از بی‌آبی‌اند. به علاوه، سال‌هاست که کارخانه‌های آب هشدار داده‌اند که در منابع آب آشامیدنی مقادیر زیادی پسماند دارو، کود، شوینده‌ها و سموم دفع آفات وجود دارد. به همین دلیل اتحادیه شرکت‌های محلی آلمان درخواست کرده که در راهبرد ملی آب به "آلاینده‌ها" و اصول "پیشگیری" توجه بیش‌تری مبذول شود.

تولید‌کنندگانی که محصولاتشان با مواد آلاینده تولید می‌شود باید در پرداخت هزینه تصفیه آب شریک شوند. همچنین سهم کشت مواد ارگانیک که در آن از مواد شیمیایی کم‌تری استفاده می‌شود باید نسبت به کشت محصولات معمولی بیش‌تر شود.

به عبارتی دیگر، مواجهه درست با مشکل آب به راهکاری وسیع‌تر از چند اقدام محدود در تابستان نیاز دارد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.