کشف صد تابوت مومیایی و ۴۰ مجسمه در ساقرای مصر

یک کشف بزرگ دیگر در شهر مردگان. این سومین کشف بزرگ اجساد مومیایی شده در ساقرا ظرف ماه‌های گذشته است. منطقه ساقرا در پیرامون ممفیس، پایتخت مصر باستان واقع است. اجساد مومیایی کشف شده در ساقرا متعلق به ۲۳۰۰ سال پیش هستند.

باستان‌شناسان حدود یکصد تابوت مومیایی را در ساقرا کشف کردند. وضعیت اجساد موجود در این تابوت‌ها به‌رغم گذشت حدود ۲۳۰۰ سال "بسیار خوب" توصیف شده است.

ساقرا بخشی از نکروپولیس (شهر مردگان) در ممفیس، پایتخت باستانی مصر است. این تابوت‌ها در نکروپولیس، واقع در جنوب شهر قاهره کشف شده‌اند. این سومین کشف بزرگ تابوت‌های مومیایی و مجسمه‌های باستانی در نکروپولیس است.

ساقرا شهری قدیمی و مقدس است که در کنار دره پادشاهان و اهرام جیزه در شمار مهم‌ترین مناطق باستان‌شناسی مصر محسوب می‌شود.

مومیایی‌ها متعلق به دوران تسلط سلسله بطلمیوس بر مصر هستند که از حدود سال ۳۲۰ قبل از میلاد برای حدود ۳۰۰ سال بر مصر حکومت می‌کردند.

گنجینه نامکشوف

کشف تابوت‌های مومیایی شده در این گورستان باعث شده که نام ساقرا این اواخر بارها در رسانه‌ها مطرح شود.

در ماه سپتامبر و اکتبر نیز باستان‌شناسان موفق به کشف تابوت‌های مومیایی در این منطقه شده بودند. خالد الانانی، وزیر آثار باستانی مصر افزون بر این تابوت‌ها از کشف ۴۰ مجسمه طلاکاری شده در این منطقه خبر داده است.

بر اساس اظهارات الانانی، مجسمه‌ها و تابوت‌های کشف شده در ساقرا متعلق به دوره بطلمیوس بوده‌اند. این سلسله تا سی سال پیش از میلاد مسیح، بر این منطقه از مصر حکمرانی داشته‌اند.

باستان‌شناسان بر این باورند که گنجینه بس بزرگ‌تری زیر خاک ساقرا وجود دارد. خالد الانانی، وزیر آثار باستانی مصر مدعی شده است که کشفیات صورت گرفته در شهر مردگان تنها یک درصد از گنجینه‌ای است که زیر خاک این منطقه وجود دارد.

الانانی گفته است: «هرگاه ما به کار کندوکاو ادامه دهیم، قبور انسان‌ها و حیوانات بس بیشتری را می‌توانیم در این منطقه کشف کنیم.»

خبرنگاران، دیپلمات‌ها و باستان‌شناسان خارجی نیز در نمایشگاه حضور داشتند.

ساقرا که در حاشیه رود نیل واقع است، در مصر باستان همچون قبرستانی برای ساکنان ممفیس بوده است. اهرام ساقرا یکی از میراث فرهنگی یونسکو به شمار می‌آید و نزد جهانگردان از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

هرم پله‌ای فرعون جوزر که ۵۰۰۰ سال قدمت دارد در این منطقه واقع است. تابوت‌های پیدا شده در ساقرا قرار است از جمله در موزه بزرگ مصر که در نزدیکی اهرام جیزه احداث خواهد شد، به نمایش گذاشته شود.

درهای این موزه قرار است در سال آینده بر روی جهانگردان گشوده شود. این موزه قرار است تبدیل به بزرگ‌ترین مرکز باستان‌شناسی جهان گردد.

این آثار باستانی در شهر مردگان (نکروپولیس) در جنوب شهر قاهره پیدا شده‌اند.

باستان‌شناسان تابوتی را باز کردند که در آن یک مومیایی پیچیده‌شده در نوارهای پارچه‌ای قرار داشت.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.