تولید کننده واکسن کرونا: زمستان آینده زندگی به روال عادی باز می‌گردد

واکسن کرونا، احتمالا تا یک سال دیگر، نمی‌تواند زندگی را به شیوه معمول خود بازگرداند. یکی از سازندگان واکسن شرکت فایزر ابراز امیدواری کرده که در تابستان آینده، تاثیر واکسن دیده شود و در زمستان زندگی به شیوه معمول خود باز گردد.

پروفسور اوگور شاهین، از بنیانگذاران شرکت آلمانی بایوان‌تک و یکی از سازندگان واکسن دو شرکت فایزر و بایوان‌تک، گفته که واکسن جدید باعث کاهش تعداد مبتلایان در زمستان پیش‌رو خواهد شد.

حدود ۴۳ هزار نفر در مرحله آزمایشی واکسنی شرکت کرده‌اند که این دو شرکت تهیه می‌کنند. فایزر مدعی شده که نتایج به دست آمده از آزمایش‌های این واکسن نشان می‌دهد که این واکسن حدود ۹۰ درصد کارآیی دارد.

پروفسور شاهین، به بی‌بی‌سی گفته که امیدوار است این واکسن باعث جلوگیری از ابتلای گروه گسترده‌ای به کرونا شود. همچنین او گفت که واکسن باعث کاهش علائم بیماری در دیگرانی می‌شود که به صورت کامل ایمن نشده‌اند.

واکسن شرکت فایزر، در شش کشور جهان آزمایش شده است. این واکسن دو مرحله دارد که به فاصله سه هفته از هم به افراد تزریق می‌شود.

کشورهای زیادی از حالا سفارش خرید این واکسن را داده‌اند. اما به نظر می‌رسد که هنوز یکی دو ماه زمان لازم است تا کشورها، واکسن‌های سفارشی خود را بگیرند.

پروفسور شاهین گفته که امیدوار است تا فروردین سال آینده ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن به سراسر جهان ارسال شود. و تازه از آن زمان است که می‌توان تاثیر واکسن را دید.

میشل رابرتز، سردبیر بخش سلامت بی‌بی‌سی، اما معتقد است که باید به چند نکته مهم درباره اخبار مربوط به واکسن کرونا توجه کرد. اول اینکه، هنوز مشخص نیست که مقام‌های بهداشتی جهانی آیا عملکرد این واکسن را تایید می‌کنند یا نه. مسئله دوم این است که هنوز اطلاعاتی منتشر نشده که نشان دهد این واکسن آیا بر سالمندان هم موثر است یا نه. هر چه باشد، آنها بیشتر از بقیه گروه‌های سنی در خطر این بیماری هستند.

نکته سوم این است که مشخص نیست کسانی که واکسن به آنها تزریق می‌شود آیا همچنان ناقل ویروس به دیگران می‌توانند باشند یا خیر.

نکته چهارمی که هنوز درباره این واکسن مشخص نیست، این است که آیا این واکسن احتیاج به تزریق سالانه دارد یا فقط یک بار استفاده از آن کافی است تا فرد در تمام عمر به این بیماری ایمن شود.

آقای شاهین هم به نظر می‌رسد که پاسخ مشخصی برای این سوال‌ها ندارد. او گفته که چند هفته‌ای طول می‌کشد تا بتوانند برای این سوال‌ها، پاسخی داشته باشند.

او گفته که بعضی از افراد که در آزمایش این واکسن حضور داشتند، عوارض جانبی داشته‌اند. مثلا درد در ناحیه تزریق و تب. اما عوارض جانبی به حدی نبوده که آنها بخواهند آزمایش را متوقف کنند.

به جز واکسنی که این دو شرکت در حال ساخت آن هستند، ده شرکت دیگر هم واکسن‌هایی درست کرده‌اند که در مرحله آزمایش هستند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.