واکسن کرونای ساخت چین 'در آزمایش‌های مرحله میانی موفق بوده است'

محققان می‌گویند یکی از واکسن های کووید-۱۹ که در چین در حال تهیه است در مراحل میانی آزمایش ها موفقیت‌آمیز بوده است.

در چین چندین واکسن درحال تهیه هستند که بعضی از آنها به مرحله تزریق به بیماران هم رسیده‌اند.

به گفته پژوهشگران واکسن "سینوواک بیوتک" (Sinovac Biotech) که بر حدود ۷۰۰ نفر آزمایش شده، واکنش سریعی در سیستم ایمنی ایجاد کرده است.

پیش از این گزارش هایی از واکسن های کرونایی که در اروپا و آمریکا در دست تهیه است مبنی بر موفقیت آمیز بودن آنها در آزمایش های وسیع، منتشر شده بود.

درباره سه واکسن که در آمریکا، آلمان و روسیه تهیه می شوند، اطلاعاتی منتشر شده که نشان می دهد اثربخشی آنها بیش از ۹۰ درصد است و ده ها هزار نفر در آزمایش های مربوط شرکت کرده اند.

چین هم مانند سایر کشورها وارد رقابت برای تهیه واکسن کووید شده است. تاکنون چهار واکسن چینی وارد مراحله سوم و نهایی از آزمایش های بالینی شده اند از جمله واکسن سینوواک بیوتک.

البته نتایج آزمایشات که در نشریه علمی "لَنسِت" به چاپ رسیده تنها به مراحل اول و دوم آزمایش های این چهار واکسن می پردازد.

طبق گزارش این نشریه واکسن سینوواک بیوتک واکنش سریعی در سیستم ایمنی بدن برانگیخته ولی این تحقیق که در ماه های آوریل و مه سال جاری میلادی انجام شده درصد موفقیت واکسن را مشخص نکرده است.

هنوز اطلاعاتی درباره مرحله سوم آزمایش این واکسن منتشر نشده است.

واکسن کرونا

چرا واکسن مهم است؟
برای مهار همه‌گیری جهانی ویروسی مثل این ویروس که اسم رسمی‌اس سارس-کرونای-۲ است، تقریبا اتفاق‌نظر وجود دارد، تنها راه، مصون شدن درصد زیادی (۶۵ درصد به بالا) از جمعیت است، همان که به آن ایمنی گله‌ای یا جمعی می‌گویند.

این ایمنی از دو راه ایجاد می‌شود، یکی ابتلای جمعیتی بزرگ به بیماری است اما کرونا بسیاری را روانه بیمارستان کرده و جان بسیاری را گرفته است. اگر این رویکرد در پیش گرفته شود، جمعیت مصون خواهد شد اما بسیاری از کسانی که با وجود سالمندی یا بیماری‌زمینه‌ای می‌توانند سال‌ها عمر مفید و فعال داشته باشند جان خود را از دست می‌دهند.

راه دوم واکسیناسیون سراسری است.

چه سوال‌هایی هنوز بی‌جوابند؟
اینکه آیا واکسن تمام گروه‌های سنی را یکسان ایمن می‌کند؟ آیا واکسن در تمام گروه‌های سنی هم از ابتلا جلوگیری می‌کند هم از سرایت یا اینکه فقط باعث جلوگیری از سرایت می‌شود؟ ایمنی واکسن چه مدت پایدار می‌ماند و کِی کم می‌شود یا از بین می‌رود؟

برای پاسخ دادن به تمام اینها، واکسن باید مدتی نسبتا طولانی در جمعیت بزرگی امتحان شده باشد.

آیا این واکسن‌ها ضرر یا عوارض جانبی دارند؟
شرکت‌های سازنده که واکسن را در تعداد قابل‌ملاحظه‌ای آزمایش کرده‌اند می‌گویند واکسن‌هایشان بی‌ضرر بوده و عارضه جانبی مهم ایجاد نکرده است. هیچ دارو یا واکسنی بدون عارضه جانبی نیست و مسئله این است که این عوارض چقدر نادر یا شایعند و چقدر خفیف یا جدی. بنابراین این واکسن‌ها هم حتما در عده‌ای ایجاد تب، سردرد، بدن‌درد، ضعف و بی‌حالی، درد یا حساسیت محل تزریق و امثال آن را ایجاد می‌کند اما این عوارض جدی نیستند. در نظر داشته باشید که کار واکسن برانگیختن پاسخ ایمنی است یعنی همان اتفاقی که در بیماری‌های عفونی می‌افتد بنابراین نوعی احساس کسالت پس از تزریق واکسن عجیب نیست.

در مورد عوارض جانبی در درازمدت هیچ‌کدام از واکسن‌ها آنقدر در طول زمان استفاده نشده‌اند که جواب این سوال مشخص باشد. این در آینده و با بررسی‌های بیشتر مشخص خواهد شد.

واکسن کرونا

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.