واکسن کرونا؛ مدرنا در آمریکا و اروپا درخواست مجوز اضطراری کرد
شرکت داروسازی مُدرنا در آمریکا و اروپا درخواست صدور مجوز اضطراری برای استفاده وسیع از واکسن کرونایش را کرده است.

نهادهای مرجع نتایج آزمایش انسانی واکسن کرونای این شرکت آمریکایی را بررسی خواهند کرد تا مطمئن شوند این برای استفاده وسیع بی‌خطر و موثر است.

مُدرنا می‌گوید بر اساس نتایج اولیه، واکسن این شرکت که با فناوری جدید آراِن‌اِی پیام‌رسان ساخته شده در حدود ۹۴ درصد آزمایش‌شوندگان از ابتلا به کرونا جلوگیری کرده است.

فایزر دیگر شرکت آمریکایی که با فناوری مشابه و با همکاری شرکت آلمانی بایواِن‌تک واکسن دیگری ساخته است پیش‌تر درخواست صدور مجوز اضطراری را به نهادهای ناظر در آمریکا ارائه کرده بود.

در بریتانیا هم نهادهای مرجع نتایج آزمایش انسانی واکسن‌های کرونای ساخت مُدرنا، فایزر و بایو‌ان‌تک و واکسن اَسترازِنِکا-دانشگاه آکسفورد را برای صدور مجوز اضطراری بررسی می‌کنند.

واکسن کرونا

مُدرنا می‌گوید اکنون که تاثیر واکسنش در سی هزار داوطلب از جمله سالمندان و گروه‌های آسیب‌پذیر آزمایش شده امیدوار است بتواند بزودی در بریتانیا مجوز اضطراری بگیرد.

به نیمی از این سی‌هزار نفر واکسن واقعی و به نیمی دیگر واکسن‌نما تزریق شده است. مدرنا می‌گوید هیچ عارضه جانبی جدی پس از تزریق واکسن مشاهده نشده است.

در بین آنها که واکسن‌نما دریافت کرده بودند ۱۸۵ نفر به کرونا مبتلا شدند که حال برخی وخیم شد. در آنها که واکسن واقعی زده بودند یازده نفر کرونا گرفتند که حال هیچ‌یک وخیم نشد.

واکسن کرونا

در کشورهای غربی سه واکسن پیشرو هستند، واکسن‌های کرونای ساخت مُدرنا، فایزر و بایو‌ان‌تک و واکسن استرازنکا و دانشگاه آکسفورد.

واکسن استرازنکا-دانشگاه آکسفورد از دوتای دیگر ارزانتر است، هر دُز چهار دلار در قیاس با هر دُز بیست دلار برای واکسن فایزر و هر دُز ۳۳ دلار برای واکسن مدرنا.

حمل و نقل و توزیع واکسن استرازنکا-دانشگاه آکسفورد هم آسانتر و ارزانتر است چرا که بر خلاف دو واکسن دیگر به نگهداری در سرمای زیر صفر نیاز ندارد.

اما کارایی واکسن استرازنکا-دانشگاه آکسفورد بین ۶۲ تا ۹۰ درصد اعلام شده که کمتر از واکسن‌های مدرنا و فایزر است که بیش از ۹۲ درصد کارایی اعلام کرده‌اند.

روسیه و چین (پنج واکسن) هم با فناوری‌هایی دیگر واکسن کرونا ساخته و آنها را در جمعیت‌های بسیار بزرگ آزمایش کرده‌اند و می‌گویند نتایج اولیه حاکی از کارایی و بی‌خطر بودن واکسن‌هایشان بوده است.

روسیه کارایی واکسن خود به نام اسپوتنیک پنج را ۹۲ درصد اعلام کرده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.