تخریب جنگل‌ها آمازون به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۸ 'رسیده است'
سازمان فضایی برزیل می‌گوید تصاویر هوایی نشان می‌دهد از زمان بر سر کار آمدن ژائیر بولسنارو، رئیس‌جمهوری راست‌گرای این کشور، روند تخریب و قطع درختان در آمازون شتاب گرفته و تنها ظرف یک سال گذشته با افزایشی حدود ۱۰ درصد، به بالاترین حد طی ۱۲ سال گذشته رسیده است.

دانشمندان جنگل‌ها آمازون را "ریه کره زمین" نامیده‌اند و نقش آن در حفظ محیط‌زیست و جذب کربن بی‌بدیل و غیرقابل جبران می‌دانند.

به گفته دانشمندان روند قطع درختان آمازون از ماه ژانویه سال گذشته (۲۰۱۹) و همزمان با به قدرت رسیدن ژائیر بولسنارو شتاب گرفته است.

آقای بولسنارو که به رویکرد راست‌گرایانه شهرت دارد برداشت از معادن و کشاورزی در جنگل های آمازون را تشویق می‌کند.

آمازون اقلیم زیست بیش از ۳ میلیون گونه گیاهی و جانوری است و حدود یک میلیون بومی برزیل هم در آن زندگی می‌کنند.

افزایش تخریب جنگل‌ها و قطع درختان در آمازون در حالی صورت می‌گیرد که این کشور هدف چشم‌اندازی خود را کاهش تخریب جنگل‌ها به سطح حدود ۳۹۰۰ کیلومتر مربع در سال ۲۰۲۰ تعیین کرده بود.

اما اکنون دانشمندان می‌گویند تنها در حد فاصل ماه ژوئیه سال گذشته تا اوت امسال، ۱۱ هزار و ۸۸ کیلومتر مربع از درختان آمازون قطع شده است.

این رقم در سال ۲۰۱۸ یعنی یکسال پیش از روی کار آمدن آقای بولسونارو حدود ۷،۵۳۶ کیلومتر مربع بود.

ژائیر بولسنارو، علاوه بر تشویق به گسترش و توسعه صنایع وابسته به آمازون، بودجه سازمان‌های دولتی مسئول حفاظت از این جنگل‌ها را هم کاهش داده است که عملا بازوی اجرایی دولت برای جلوگیری از تخلف‌ها و جریمه و پیگرد متخلفان را هم تضعیف کرده است.

او حتی سال پیش با سازمان فضایی برزیل - انپه - بر سر انتشار تصاویر مربوط به تخریب جنگل‌ها مجادله کرد و این سازمان را متهم به تلاش برای "بدنامی" برزیل کرد.

آقای بولسونارو علاوه بر تشویق به توسعه در جنگل ها، بودجه آژانس های فدرال را که قدرت جریمه و دستگیری کشاورزان و متخلفان محیط زیست را دارند، کاهش داده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.