کشف نوع پنجم حرکت در بین مارها

دانشمندان تا کنون چهار نوع حرکت و جنبش در بین مارها تشخیص داده بودند. اکنون نوع دیگری از حرکت در مارها مشاهده شده است. پژوهشگران در بین نوعی از قمچه ماران در جزیره گوام نوعی از حرکت را کشف کردند که تا کنون ثبت نشده بود.

موضوع به نوعی از حرکت جدید در بین مارها برمی‌گردد، حرکتی که دانشمندان از آن به عنوان "حرکت کمندی" یاد کرده‌اند.

پژوهشگران در مقاله‌ای که درباره یکی از انواع قمچه ماران در نشریه تخصصی "کارنت بایولوژی" منتشر کرده‌اند، مشاهدات خود را از این نوع حرکت جدید در بین مارها تشریح کرده‌اند.

پژوهشگران در جزیزه گوآم شاهد نوعی از بالا رفتن یکی از انواع قمچه ماران از درختان بوده‌‌اند. تا کنون چهار نوع حرکت در بین مارها تشخیص داده شده بود. بنابراین، نوع پنجم حرکت مارها نیز اکنون مشاهده و ثبت شده است.

چهار نوع حرکت مارها عبارتند از حرکت موجی که عمدتا به شکل "S" صورت می‌گیرد و مار از این طریق می‌تواند به سمت جلو حرکت کند.

حرکت نوع دوم از نوع حرکت کرم‌های پیله‌ساز است. مارها از این طریق نیز می‌توانند به سمت جلو حرکت کنند.

نوع سوم حرکت مارها، حرکت به پهلو است و مار از طریق ایجاد پیچش در بدن خود به سمت راست یا چپ حرکت می‌کند.

نوع چهارم از حرکت مارها، آمیزه‌ای از سه حرکت پیشین است. مارها با حرکت آکاردئونی پیکر خود را جمع کرده و به سرعت منبسط می‌کنند.

 default

اینلند تایپن سمی‌ترین مار جهان است که در استرالیا زندگی می‌کند. محققان برآورد می‌کنند که سم موجود در یک نیش این مار توانایی کشتن حداکثر صد مرد را دارد. سم این مار به ویژه برای کشتن جانوران خون‌گرم نظیر انسان جواب می‌دهد و اختلالات جدی در سیستم عصبی، خون و عضلات قربانی به وجود می‌آورد.

default

نیش مار جعفری (با نام علمی Echis) به خودی خود کشنده نیست زیرا ۹۰ درصد افرادی که این مار نیششان زده و درمان نشده‌اند، زنده می‌مانند. با این حال مار جعفری کشنده‌ترین مار جهان به شمار می‌رود، برای اینکه بسیار تهاجمی و سریع است و اغلب نیش می‌زند. برای همین هم اغلب نیش آن منجر به مسمومیت و مرگ می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که مرگبارترین لزوما به معنای سمی‌ترین نیست.

default

آناکوندا به خانواده مارهای بوآ تعلق دارد. این گونه از مارها در مرداب‌های تاریک و عمیق جنگل‌های آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند. برخی از مارهای آناکوندا حداکثر ۸/۸ متر طول و ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند. به طور متوسط یک مار آناکوندا ۴ متر طول و ۳۰ کیلو وزن دارد. آناکوندا به دور بدن قربانیان خود می‌پیچد و آنها را آرام آرام درهم می‌فشارد به طوری که قربانی در نهایت خفه شده و جان می‌دهد.

default 

استخوان‌های فک مار برای خوردن شکارهای بزرگ که اندازه‌شان به دو برابر اندازه مار می‌رسد، به راحتی جابه‌جا می‌شوند. در سال ۲۰۰۵ یک مار پایتون هندی در پارک ملی اورگلیدز در ایالت فلوریدا زمانی که قصد داشت یک تمساح را به طور کامل ببلعد ترکید. از میان بدن ترکیده این مار دم تمساح بیرون زده بود.

default

شه‌مار (با نام علمی Lampropeltis) سمی نیست، اما چندان تمایلی هم ندارد که موجودات دیگر از این عدم توانایی باخبر شوند. برای همین شه‌مارها دوست دارند چهره‌ای خوف‌انگیز داشته باشند و با ترکیب رنگی قرمز، سیاه و سفید خود شباهت زیادی به مارهای مرجانی سمی دارند؛ تقلیدی بسیار هوشمندانه!

اکنون پژوهشگران نوع "حرکت کمندی" را نیز در بین مارها تشخیص داده‌اند. نوع قهوه‌ای قمچه ماران در جزیره گوام، بدن خود را بر دور درختی می‌پیچد و تعادل خود را با اتکا بر اندام خود بر روی درخت حفظ می‌کند.

سر مار به سمت بالا است و مار اندک اندک با ایجاد جنبش در پیکر خود، خود را از درخت بالا می‌کشد. شکل قرار گرفتن مار، مثل "کمند" می‌ماند. قمچه ماران از این حرکت خود برای شکار پرندگان بر روی درختان استفاده می‌کنند.

default

مار کریزوپلا (Chrysopelea) می‌تواند در هوا سر بخورد و برای همین به مار پرنده شهرت دارد. این گونه از مارها بدن‌شان را با قدرت به تنه درخت می‌کوبند و ‌سپس طوری در هم می‌پیچند که به شکل یک بشقاب پرنده درمی‌آیند و در هوا سر می‌خورند. آن‌ها می‌توانند مسافتی به طول ۳۰ متر را در هوا طی کنند. خوراک مارهای پرنده، مارمولک‌، جوندگان، پرندگان و حتی خفاش‌ها هستند. این مارها خطری برای انسان‌ها ندارند.

default

حتی در صخره‌های مرجانی هم می‌توان مار پیدا کرد. گونه‌ای که در تصویر می‌بینید با نام علمی Laticauda colubrina شناخته می‌شود و برای یافتن غذا و جفت مرتب به خشکی سر می‌زند. برخی از گونه‌های مارهای دریایی جزو سمی‌ترین مارها به شمار می‌روند. بر خلاف ماهی‌ها، این مار‌ها آبشش ندارند و برای نفس‌کشیدن باید مرتبا به سطح آب بیایند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.