توصیه انجمن ایمنی‌شناسی آلمان برای افزایش اثربخشی واکسن بریتانیایی آسترازنکا

انجمن ایمنی‌شناسی آلمان در واکنش به برخی شک و تردیدها در مورد اثربخشی واکسن آسترازنکا در مقابله با ویروس کرونا توصیه کرده که چند ماه بعد از تزریق دومین دوز این واکسن، افراد واکسنی اضافی از یک شرکت دیگر دریافت کنند.

کارستن واتسل، دبیرکل انجمن ایمنی‌شناسی آلمان با توجه به بالا گرفتن تردیدها نسبت به کارایی واکسن شرکت بریتانیایی ـ سوئدی آسترازنکا (واکسن آکسفورد) در مقابله با ویروس کرونا گفت، می‌توان بعد از تزریق دو دوز از این واکسن یک دوز از واکسنی دیگر (علیه کرونا) را نیز تزریق کرد.

به گزارش دویچلندفونک، واتسل به روزنامه "آٰگسبورگر آلگماینه" گفته است، می‌توان چند ماه بعد از تزریق دومین دوز از این واکسن، واکسن سوم از یک شرکت دیگر را نیز تجویز کرد.

به گفته او، حداکثر از چهارمین سه‌ماهه آخر سال جاری (از اکتبر به بعد) به اندازه کافی واکسن کرونا در دسترس قرار دارد که بتوان به این کار مبادرت کرد.

"کارایی واکسن آسترازنکا خوب است"

کارستن واتسل گفت، اگرچه کارایی واکسن آسترازنکا نسبت به سایر واکسن‌ها اندکی کم‌تر است اما باز هم قابلیت آن در مبارزه با کرونا "بسیار خوب" است.

واتسل در مورد عوارض جانبی واکسن آسترازنکا تأکید کرد، عوارض جانبی شدید این واکسن معمولا بعد از تزریق اولین دوز ظاهر می‌شود، در صورتی که در واکسن‌های دیگر، عوارض شدیدتر معمولا بعد از تزریق دوز دوم پدیدار می‌شود.

مؤسسه مرکزی مراقبت‌های پزشکی آلمان از این که تردیدهای موجود در مورد اثربخشی واکسن آسترازنکا برنامه واکسیناسیون در این کشور را باز هم چند هفته دیگر به عقب بیاندازد ابراز نگرانی کرده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.