'سالخورده‌ترین پرنده وحشی جهان' در ۷۰ سالگی جوجه آورد

ویزدم، سالخورده ترین پرنده شناخته شده جهان از خانواده آلباتروس، در سن حداقل ۷۰ سالگی بار دیگر صاحب جوجه شده است.

سازمان ماهی و حیات وحش آمریکا گفت جوجه این پرنده روز اول فوریه در یک پناهگاه حیات وحش در اقیانوس آرام شمالی سر از تخم درآورد.

این پرندگان معمولا ۱۲ تا ۴۰ سال زندگی می کنند، با این حال ویزدم که اولین بار در سال ۱۹۵۶ شناسایی شد حالا حداقل هفتاد سال دارد.

پدر جوجه آکیاکامی نام دارد که مقام های سازمان حیات وحش آمریکا می گویند از سال ۲۰۱۲ جفت ویزدم بوده است.

آلباتروس ها معمولا تا آخر عمر با یک جفت می مانند، اما تصور می شود که ویزدم قبلا جفت های دیگری داشته که زودتر از او مرده اند.

ویزدم روی تخم
ویزدم در ماه نوامبر تخم گذاشت

هرچند جوجه ویزدم در ماه فوریه در پناهگاه ملی حیات وحش "میدوِی آتول" در جزیره ای دورافتاده - جایی بالاتر از هاوائی - سر از تخم درآورد اما خبر آن تازه گزارش شد.

سازمان حیات وحش آمریکا در بیانیه ای نوشت: "ویزدم در آخرین روزهای ماه نوامبر تخم گذاشت. به فاصله کوتاهی بعد از آن، ویزدم برای یافتن غذا به دریا برگشت و جفت او آکیاکامی وظیفه نشستن روی تخم را به عهده گرفت. آلباتروس های پدر و مادر این وظیفه را مشترکا انجام می دهند و وقتی جوجه سر از تخم در آورد، مشترکا او را تغذیه می کنند."

سازمان حیات وحش آمریکا معتقد است که ویزدم در دوران زندگی اش حداقل ۳۰ تا ۳۶ جوجه آورده است. آلباتروس ها هرچند سال یک بار فقط یک تخم می گذارند.

پناهگاه حیات وحش میدوی آتول زیستگاه بزرگترین جمعیت آلباتروس ها در جهان است.

آلباتروس ها تا پایان عمر با جفت خود می مانند و وظیفه بزرگ کردن بچه را مشترکا انجام می دهند
آلباتروس ها تا پایان عمر با جفت خود می مانند و وظیفه بزرگ کردن بچه را مشترکا انجام می دهند

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.