انتقاد شدید پژوهشگران آمریکایی از گزارش جدید آسترازنکا

یک کمیسیون تخصصی در آمریکا گزارش جدید آسترازنکا را زیر سئوال برده‌ و آن را بر پایه‌ داده‌های قدیمی دانسته است. همزمان سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که راهکارهای مبارزه با کرونا را نباید تنها در واکسیناسیون خلاصه کرد.

هنوز ساعاتی از انتشار نتایج پژوهش‌ جدید در مورد واکسن آسترازنکا نگذشته بود که نهادهای بهداشت و درمان در آمریکا نتایج این پژوهش را زیر سئوال بردند. نیویورک تایمز در نوشته‌ای در این مورد، گفته‌های کارشناسان مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را آورده که گزارش جدید آسترازنکا را به باد انتقاد گرفته‌اند.

این کارشناسان معتقدند، پایه و اساس نتایج امیدبخش تحقیقات و آزمایش‌هایی که سازندگان آسترازنکا روز دوشنبه (۲۲ مارس/ دوم فروردین) منتشر کردند، احتمالا داده‌های قدیمی است که همه جنبه‌های اثرگذاری واکسن را درنظر نگرفته‌اند. این کارشناسان به گزارش‌ یک کمیسیون تخصصی مستقل استناد کرده‌اند. کمیسیون مزبور بر آزمایش‌هایی که در این ارتباط در آمریکا انجام می‌شود، نظارت می‌کند.

این کمیسیون به نوشته نیویورک تایمز نگرانی خود را دوشنبه شب در اطلاعیه‌ای در مورد گزارش جدید آسترازنکا اعلام کرده و خواستار همکاری آسترازنکا با این کمیسیون برای راستی‌آزمایی داده‌ها و حصول اطمینان از انتشار اطلاعات دقیق و به روز در مورد اثربخشی این واکسن در اسرع وقت شده است.

آسترازنکا گفته بود خطر لخته خون جدی نیست

پژوهشی که نتیجه آن روز دوشنبه ۲۲ مارس منتشر شد، مدعی است که واکسن مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی سوئدی- بریتانیایی آسترازنکا از آن چه تاکنون تصور می‌شد، موثرتر است.

در این گزارش همچنین آمده است، شواهدی که نشان دهد خطر لخته شدن خون در پی تزریق واکسن بالا می‌رود هم در دست نیست. آسترازنکا در گزارش جدید همچنین در کنار اشاره به ضریب اثربخشی واکسن که گفته می‌شود ۷۹ درصد است، اعلام کرده است که آسترازنکا ۱۰۰درصد، مانع ابتلای حاد افراد به کرونا می‌شود.

طبق این گزارش واکسن برای کلیه گروه‌های سنی موثر است. این پژوهش که نتیجه آن روز دوشنبه منتشر شد، به گفته این شرکت داروسازی بر آزمایش‌هایی سه مرحله‌ای بر روی شرکت‌کنندگان از آمریکا، شیلی و پرو استوار است.

کارشناسان آمریکایی اما نظر دیگری دارند. یکی از سخنگویان آسترازنکا انتقادها از جمله به فرمت‌ نادرست انتشار داده‌ها و گیج‌کننده بودن آنها را رد کرده و می‌گوید، کمیسیون نامبرده می‌توانسته تقاضای دریافت تجزیه و تحلیل‌های جدید و روشن از سری آزمایش‌های تازه را بدهد.

طرح اختلافات این نهادها و مؤسسات و شرکت‌ داروسازی به این شکل حالا کارشناسان این حوزه را شگفت‌زده کرده است. نیویورک تایمز از قول یکی از این کارشناسان می‌نویسد اینکه اختلافات این گونه عمومی شوند، به شدت غیرمعمول است. به گفته او معمولا انستیتوهای مجری تست‌ها و حامیان مالی تحقیقات هماهنگی تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

جامع‌ترین آزمایش‌ها با واکسن آسترازنکا تاکنون در آمریکا انجام شده است: آزمایش‌هایی با ۳۲ هزار شرکت‌کننده. آسترزنکا در ایالات متحده هنوز مجوز رسمی دریافت نکرده است. در ابتدا قرار بود که این واکسن از ماه مه در آمریکا وارد بازار شود. انتظار می‌رود که طبق برنامه‌ریزی‌ها، تا آن زمان بخش بزرگی از جمعیت آمریکا با واکسن "بایون‌تک" و "جانسون اند جانسون" یا "مدرنا" واکسینه شده باشند.

سازمان جهانی بهداشت هشدار می‌دهد: واکسیناسیون به تنهایی کمک نمی‌کند

در حالی که بازار بحث در مورد اثربخشی و دسترسی به واکسن در جهان داغ است، سازمان جهانی بهداشت نسبت به استراتژی‌های گوناگون مقابله با پاندمی که بیشتر بر واکسیناسیون به عنوان راهکار اصلی مقابله تکیه می‌کنند، هشدار می‌دهد.

نمایندگان این سازمانی جهانی در نشست ژنو از ترکیبی خطرناک سخن می‌گویند. آنها می‌گویند از یک سو برداشتن محدودیت‌ها در حالی که واکسیناسیون هنوز نمی‌تواند گسترده و با سرعت انجام شود، منجر به افزایش شمار مبتلایان در سراسر اروپا خواهد شد و از سوی دیگر جهش‌های ویروسی را هم عاملی می‌دانند که این سیر صعودی در اروپا را تشدید خواهد کرد.

به گفته کارشناسان برداشتن یا کاهش محدودیت‌ها تنها در صورتی توجیه‌پذیر خواهد بود که شمار تازه مبتلایان بسیار پایین باشد و بر سیر و روند گسترش این بیماری عفونی نظارتی دقیق صورت گیرد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.