72
کارزار ضد رسانه‌ای رژیم علیه روزنامه شرق و روزنامه‌نگاران را محکوم می‌کنیم
پنج‌شنبه ٦ مهرماه ١٣٩١- گزارش‌گران بدون مرز جو رعب و وحشت ایجاد شده از سوی رژیم و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران ایران محکوم می‌کند. در ٥ مهرماه ١٣٩١ روزنامه شرق توقیف و مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه برای چند ساعت بازداشت شد، هادی حیدری یکی از کاریکاتوریست‌های شرق نیز به دادسرا احضار شده است. از سوی دیگر علی اکبر جوانفکر مشاور رئیس جمهور و مدیرعامل موسسه مطبوعاتی ایران و خبرگزاری ایرنا بازداشت و برای تحمل مدت محکومیت خود روانه زندان شد.
" جمهوری اسلامی ایران سرخورده از شکست خود برای سواستفاده از وضعیت جهانی، پس از انتشار فیلم " معصومیت مسلمانان" و راه‌اندازی کارزاری از نامدارایی در جهان، اینک حملات خود را متوجه رسانه‌ها و کاریکاتوریست‌های کشور خود کرده است. توقیف شرق هشداری دیگر به رسانه‌های ایران است. و دستگیری مشاور رئیس جمهور کشور نشان‌گر قربانی شدن روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران در جنگ قدرت جناح‌های حاکم است."
در فردای انتشار کاریکاتوری از هادی حیدری کاریکاتوریست مشهور در روزنامه‌ی شرق ٤ مهرماه ١٣٩١، رسانه‌های نزدیک به قدرت حاکم و سپاه پاسدران انقلاب اسلامی و در راس آنها فارس نیوز حملات گسترده‌ای را علیه این طرح به بهانه" توهین به رزمندگان"، سازماندهی کردند. دستگاه‌های حکومتی نیز چون همیشه با صدور نامه‌ها‌ و بیانیه‌های متعدد در "محکومیت" اقدام روزنامه شرق و روزنامه نگارانش به این کارزار پیوستند، صد و بیست نماینده مجلس با انتشار نامه‌ای خواهان "برخورد قاطع" با این روزنامه شدند. محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با فراخواندن هیات نظارت بر مطبوعات برای جلسه‌ای فوری،به شکلی علنی موضع گرفت و اعلام کرد که " که ما خواهان توقیف این روزنامه هستیم" هیات نظارت که تحت مسئولیت این وزراتخانه قرار دارد در بعد ازظهر همان روز دستور توقیف روزنامه و " ارسال پرونده" به دستگاه قضایی را به اتهام " توهین به رزمندگان اسلام" صادر کرد.
مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق نیز پس از احضار به دادگاه بازداشت که پس از سپردن وثیقه و در انتظار برگزاری دادگاه به شکل موقت آزاد شد. علیرغم توضیح هادی حیدری که خود فرزند یکی از رزمندگان زخمی در دوران جنگ است، در باره‌ی این کاریکاتور که " طرحی است برای نشان دادن جهل" اما وی نیز به دادگاه احضار شده است.
علی اکبر جوانفکر سرپرست موسسه مطبوعاتی ایران و مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، عصر روز ٥ مهر بازداشت و برای تحمل مدت شش ماه محکومیت‌اش به زندان اوین انتقال یافت. مشاور رئیس جمهور ایران در ٢٩ ابان ١٣٩٠ شعبه ٧٦ دادگاه کیفری استان تهران مشاور محمود احمدی نژاد و مدیر عامل ایرنا را به یک سال زندان و سه سال محرومیت از هر گونه فعالیت مطبوعاتی محکوم کرده بود. این محکومیت در دادگاه تجدید نظر به شش ماه تقلیل یافت.
خبرگزاری فرانسه در این باره نوشته است : " که مشاور رئیس جمهور ایران برای توهین به رهبر جمهور اسلامی ایران، آیت الله خامنه‌ای و انتشار مطالب مغایر با اخلاق اسلامی محکوم و زندانی شده است."

 

 

 

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.