80
 
نامه معلمان کالیفرنیا به خانم ایرینا بوکووا، مدیر کل نهاد آموزشی یونسکو، در حمایت از معلمان در بند ایران
پنجم ماه اکتبر 2012
خانم ایرینا بوکووا، مدیر کل نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)

خانم بوکووای عزیز،
از طرف فدراسیون معلمان کالیفرنیا و در کنار جشن روز جهانی معلم (پنجم اکتبر)، مایل ایم تا همبستگی خود را با معلمان سخت کوش و شجاع ایران، که هستی خود را وقف آموزش فرزندان ایرانزمین کرده اند، ابراز نمائیم.
طبق قرار یونسکو، روز جهانی معلم، در همه کشورها، نماد مهمی است از ارج گزاری، آگاه سازی و قدردانی نسبت به سهم حیاتی ای که معلمان در زمینه آموزش و پرورش و توسعه هر کشوری بر عهده دارند. حال آن که بسیاری از معلمین ایرانی، به جای قدردانی از زحماتشان، از فشارهای اقتصادی و سرکوب های سیاسی – اجتماعی ی حقوق مدنی شان در رنج اند. گزارش های سازمان های مستقل حقوق بشری حاکی از سخت گیری های رو به تزاید علیه کانون های صنفی معلمان، نقض آزادی آکادمیک، آزار و اذیت های گسترده، انفصال از کار و بازداشت معلمان است، معلمینی که مرتکب هیچ جرمی نشده اند جز آنکه  به طرح مشکلات و خواسته های مشروع و قانونی خود  از طریق  فعالیت های خشونت پرهیز مدنی، اقدام کرده اند. یک مورد قابل ملاحظه، فرزاد کمانگر، معلم ایرانی 32 ساله از منطقه کامیاران است که در تاریخ ماه می 2010، اعدام شد. طبق گزارشی جدید*، سه معلم در انتظار مرگ و رویاروئی با اعدامی قریب الوقوع اند. سازمان جهانی آموزش، تمام کوشش خود را بکار می گیرد تا این اعدام ها را متوقف نماید. در این روز جهانی ی همبستگی میان معلمان (پنجم اکتبر 2012)، ما نگرانی عمیق خود را از کاربرد چنین خشونت هائی علیه حقوق مدنی و آزادی آکادمیک معلمان مدارس و اساتید دانشگاه ها در ایران ابراز می داریم. همراه با سازمان جهانی آموزش، ما بر حمایت خود از معلمان ایران، می افزائیم و از دولت و دستگاه های قضائی و امنیتی ایران می خواهیم تا معلمان زندانی را فوراً آزاد نمایند. علاوه بر آن، ما از دولت ایران می خواهیم آزار و شکنجه معلمان ایران را هرچه زودتر متوقف کرده از شگردهای پیگرد قانونی معلمانی که آزادی بیان و حقوق اولیه بشری و مدنی خود را در تجمع و تشکلات مدنی بکار می برند، خودداری نماید. بدین وسیله ما پشتیبانی کامل خود را از طرح های بین المللی در حمایت از معلمان ایرانی که به ابتکار و پیشگامی فعالان حقوق بشر، مانند دکتر شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، صورت میگیرند اعلام می کنیم. از آنجایی که رعایتِ حقوقِ اولیه آحادِ ملتِ ایران و از جمله معلمان و نمایندگانِ آنان به وضوح در قانون اساسی‌ ی جمهوری اسلامی تصریح شده است و به علاوه رعایت مبسوطِ چنین حقوقی در قطعنامه‌های کنوانسیون‌های بین المللی به امضای دولت جمهوری اسلامی رسیده است، ما مصرا از دولت ایران می‌‌خواهیم تا هر چه زود تر با احترام به حقوق حقه ی آنها، معلمانِ زندانی را آزاد کرده و از شکنجه و به کار بردن شگرد‌های قانونی در آزار و ایذاء آنان دست بردارد.
 
 

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.