Mohammad Sedigh Kaboodvand

 بیانیه مطبوعاتی شماره ١ کمپین حمایت از "محمد صدیق کبودوند" 
7 تیرماه ١٣٩١ - ٢7 ژوئن ٢٠١٢ 
نگرانی جامعه بین المللی مدافعان حقوق بشر نسبت به تندرستی "محمد صدیق کبودوند" 

محمد صدیق کبودوند، موسس و مدیرسازمانِ دفاع از حقوق بشرِ کردستان و مدیر مسئولِ هفته نامه ی توقیف شده ی «پیام مردم» در تماسی که از زندان اوین با خانواده خود داشته ، اعلام کرده است با توجه به اینکه مقامات جمهوری اسلامی به درخواست ملاقات وی با فرزند بیمارش جواب مثبت ندادهاند ایشان از ٦ خردادماه ١٣٩١ دست به اعتصاب غذا زدهاند که تاکنون نیز ادامه دارد. 
محمد صدیق کبود وند در تیر ماه سال ١٣٨٦خورشیدی به دلیل فعالیتهای حقوق بشری اش بازداشت و پس از تحمل ماهها زندان انفرادی سرانجام در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” از طریق تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن به ۱۰ سال و نیم حبس محکوم گردید. 
موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به دلیل تحمل شرایط سخت زندان و ماهها سلول انفرادی مبتلا به بیماریهای قلبی و پروستات شده است و به گفته ی وکیل مدافع و همسرِ وی در زندان تاکنون چند بار به سکته ی قلبی دچار شده است. پزشکان اعلام کرده اند که محمد صدیق کبودوند باید سریعا در بیمارستان تخصصی قلب بستری و عمل جراحی قلب بر روی وی انجام شود. همچنین پزشکان تاکید کرده اند که بیماری پروستات این روزنامه نگار کرد نیز نیاز به رسیدگی فوری و عمل جراحی دارد. علیرغم تاکید پزشکان بر ضرورت انجام عمل جراحی قلب و پروستات روی کبودوند و اطلاع مقامات جمهوری اسلامی از بیماری و لزوم رسیدگی سریع به وضع ایشان تاکنون هیچگونه توجهی به خواست این فعال حقوق بشر، خانواده اش، وکیل و پزشکان وی نشده است و بصورت کاملا برنامه ریزی شده ای در رسیدگی به خواست های کبودوند اهمال صورت گرفته است. 
در همین راستا و جهت مداوای ایشان، خانواده ی کبود وند چه به صورت مستقیم و چه از طریق وکیلش تقاضای مرخصی وی را به مقامات قضائی ایران ارائه داده اند که هر بار به دلیلی این تقاضا رد شده است. برابر اظهارات یکی از اعضا خانواده کبودوند، مقامات قضایی جمهوری اسلامی از وی خواسته اند که در صورت نیاز به مرخصی باید پیشاپیش تقاضای بخشش از رهبر جمهوری اسلامی را امضا کند. آقای کبود وند صراحتا اعلام کرده است چون هیچ جرمی مرتکب نشده است، تقاضای عفو را امری غیر منطقی می داند. 
بدنبال بستری شدن فرزند محمدصدیق کبودوند در بیمارستان به دلیل ابتلاء وی به بیماری ناشناخته خونی و طولانی شدن زمان بستری اش، کبودوند بارها تقاضای مرخصی از زندان برای دیدار با فرزندش و رسیدگی به بیماری وی را نموده است که این تقاضاها هیچگاه مورد توجه واقع نشده است. در بهمن ماه سال ١٣٩٠ و در پی اعلام اعتصاب غذا از سوی آقای کبود وند و عدم اجازه‌ مرخصی به وی برای دیدار با فرزندش، سرانجام در اثر فشار سازمانها، افراد و گروههای مدافع حقوق بشر در بسیاری از کشورهای جهان، جمهوری اسلامی ایران مجبور شد تا با ملاقات آقای کبود وند با فرزند بیمارش موافقت کند. 
در پی تشدید بیماری " پژمان"، فرزند کبود وند و رد تقاضاهای مکرر وی برای ملاقات با فرزندش و بی توجهی مسولان زندان به خواسته های این فعال مدنی، در تاریخ ٦ خرداد ١٣٩١ کبودوند مجدداً اعلام اعتصاب غذا نمود. 
تحمل بیش از ٥ سال زندان، شکنجه های روحی و جسمی، بیماری قلبی و اختلال پروستات و اعتصاب غذای طولانی، همگی شرایط خطرناکی را برای سلامتی و تندرستی موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بوجود آورده است که در صورت ادامه اعتصاب غذا امکان یک فاجعه دیگر انسانی در زندانهای جمهوری اسلامی رقم خواهد خورد. 
در همین رابطه خانواده ی محمد صدیق کبودوند و اعضای شورای عالی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز اعلام کردند درحمایت از محمد صدیق کبودوند و در اعتراض به عدم موافقت با درخواست ایشان از روز چهارشنبه ٢٤ خرداد به اعتصاب غذا دست زدند. 
بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که در سال 2011 کاندیدای دریافت جایزه صلح نوبل شد و در سال‌های گذشته نیز برنده چند جایزه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و روزنامه‌نگاری شده است تنها زندانی بیمار درزندانهای ایران نیست که به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و شرایط نامساعد زندانهای جمهوری اسلامی، شکنجه و آزارهای جسمی و روحی به انواع بیماریها مبتلا شده است. عدم رسیدگی به سلامت زندانیان و اهمال در ارجاع آنان به مراکز درمانی تاکنون به معلولیت و مرگ دهها زندانی منجر شده است. تنها در بهار سالجاری ٤ زندانی کرد به دلایل گوناگون در زندانهای جمهوری اسلامی جان خود را از دست دادند. 
بی توجهی مسئولان و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیمار در زندانهای جمهوری اسلامی، امروز به عنوان شیوه ای از شکنجه جهت اعمال فشار بر زندانی سیاسی برای ابراز ندامت از جرمی که بدانها منتسب شده اند و عقب نشینی آنها از خواستهای برحقشان به کار برده می‌شود که به عنوان نمونه می‌توان به جانباختن دو زندانی سیاسی به نامهای منصور رادپور و مهدی زالیه در یکماه اخیر اشاره کرد. 
اعضا کمپین دفاع از محمد صدیق کبودوند اعتقاد دارند که فعالیتهای انجام شده توسط محمد صدیق کبودوند بخشی از الزامات حرفه ای هر مدافع حقوق بشری است که با هدف آموزش، ترویج و مستند کردن آن در مناطق کردنشین ایران انجام می شده است. بنابراین کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند نه تنها زندانی شدن وی را به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز حقوق بشری، غیرقانونی می داند بلکه معتقد است کشور ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ملزم و موظف به حفظ جان ایشان و دیگر زندانیان در بند می باشد. 
اعضا کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند ضمن اعتراض شدید نسبت به عملکرد غیرقانونی و برخورد غیرانسانی دستگاههای قضایی و امنیتی ایران در خصوص وضعیت آقای کبودوند و نادیده گرفتن مطالبات بر حق وی از سوی آنان، عدم موافقت با خواست قانونی و انسانی کبودوند را به منزله ی شکنجه ی روحی و جسمی او می داند و اعلام می کند که مسئولیت بروز هرگونه اتفاق ناگواری برای محمد صدیق کبودوند متوجه جمهوری اسلامی خواهد بود. 
کمپین حمایت از محمدصدیق کبودوند از تمامی افراد، گروهها، و سازمانهای مدافع آزادی و حقوق بشر در سراسر جهان تقاضا دارد تا ضمن محکوم نمودن شرایط تحمیل شده به بنیانگذار سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان و دیگر فعالان دربند صریحا از دولت جمهور ی اسلامی ایران آزادی همه زندانیان سیاسی و رسیدگی سریع به نیازهای پزشکی و انسانی زندانیان را درخواست نمایند. 

کمپین حمایت از آقای "محمد صدیق کبودوند" 
Web site: 4kaboudvand.wordpress.com 

Facebook: 
Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 

سخنگویان کمپین: 
در آمریکا: دکتر آزاد مرادیان 
در اروپا: ناهید مکری 
در اقلیم کردستان: زاهد حنبلی 

اسامی نهادهای مدنی و حقوق بشری و تشکلهای سیاسی امضا کننده ی بیانیه ی حمایت از محمدصدیق کبودوند 

نهادهای مدنی و حقوق بشری 
دکتر شیرین عبادی، برنده ی جایزه ی صلح نوبل 
دکتر عبدالکریم لاهیجی، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) 
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 
سازمان حقوق بشر ایران 
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران 
انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران 
عدالت برای ایران 
کمیته گزارشگران حقوق بشر 
مرکز اسناد حقوق بشر ایران 
عرصه ی سوم 
مرکز مبارزه با نژادپرستی و تبعیض علیه عربها در ایران 
سازمان حقوق بشر اهوازی – اروپا 
کمیته کردهای مقیم امریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران 
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران -جنوب کالیفرنیا 
انجمن مدافعان دمکراسی در ایران – جنوب کالیفرنیا 
سازمان حقوق بشر کرد – اروپا 
انجمن قلم کرد 
حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) لس آنجلس – ولی 
حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) فرانکفورت 
حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) در لس آنجلس - سن فرناندو 
حامیان مادران پارک لاله (مادران عزدار ایران) - کلن/آلمان 
انجمن زنان کرد مقیم اوپسالا 
کومله کردستان در اوپسالا 
جامعه‌ صلح و توسعه‌ کردستان 
کانون نویسندگان کردستان 
جمعیت آشتی کردستان - نروژ 

تشکلهای سیاسی 
حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) – نمایندگان خارج از کشور 
حزب دمکرات کردستان – کمیته آمریکا 
حزب کومله کردستان ایران 
حزب کومله کردستان 
حزب حیات آزاد کردستان - پژاک 
کنگره ی ملی کردها، آمریکای شمالی 
شبکه همبستگی ایرانیان، فرزنو، آمریکا 
حزب دمکرات کردستان 

برای امضای بیانیه لطفاً به آدرس زیر مراجعه نمایید. 
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dFlhNzFuSnFTTl91aFVNZGlHZWVkeWc6MQ

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.