سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه مرگ ابوبکر بغدادی را تأیید کرد
سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه مرگ ابوبکر بغدادی، رهبر داعش را تأیید کرد. این سازمان می‌گوید "اطلاعات موثق و تأیید‌شده"ای در این بار ه کسب کرده است. نزدیک به سه هفته قبل، منابع روسی این خبر را اعلام کرده بودند، با اینحال خبر به طور قطعی تأیید نشده بود.

برای نخستین بار، ارتش روسیه در روز ۱۶ ژوئن اعلام کرده بود که ابوبکر بغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی (داعش)، احتمالاً در حملات هوایی روس‌ها در اواخر ماه مه در نزدیکی شهر رقه کشته شده است. در عین حال وزارت دفاع روسیه تأکید کرده بود که تحقیق در این زمینه ادامه دارد. حدود یک هفته بعد، روس‌ها گفتند که مرگ بغدادی تقریباً قطعی است. با اینحال نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا گفتند که امکان تأیید خبر را ندارند.

اما اینک سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که مسئولان عالیرتبۀ داعش در دیرالزور، مرگ "امیر دولت اسلامی" را تأیید کرده‌اند.

تصاویر ابوبکر بغدادی برای نخستین بار در تابستان سه سال قبل (ژوئیه ٢٠١۴) در رسانه‌های بزرگ بین‌المللی دیده شد. این تصاویر که بعدها بارها پخش شد، ابوبکر بغدادی را بر منبر مسجد نوری موصل نشان می‌داد که ادعای خلافت می‌کرد. وی برای آخرین بار در پاییز گذشته (نوامبر ٢٠١۶)، درست بعد از آغاز عملیات بزرگ آزادسازی موصل یک پیام صوتی منتشر کرد ودر آن از همۀ جنگجویانش خواست که تا "شهادت" به مبارزه ادامه دهند. گفته می‌شد که وی حوالی آغاز سال میلادی جاری موصل را ترک کرده و به جایی در مرز عراق و سوریه رفته بود. 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.