نگرانی‌ها از محکومیت روزنامه نگار تاجیک به ۱۲ سال زندان
سفارت خانه های آلمان، فرانسه، آمریکا و نمایندگی اتحادیه اروپا در تاجیکستان با صدور بیانیه ای از محاکمه خیرالله میرسعیدف، روزنامه نگار سرشناس در شمال این کشور، ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

در بیانیه مشترک آنها آمده است حکم ۱۲ سال زندان برای آقای میرسعیدف به غایت سنگین و با جرمی که او به ارتکاب آن متهم شده بود، نامتناسب یا غیرقابل قیاس است.

این روزنامه‌نگار تاجیک شش ماه قبل و پس از آن که از رشوه طلبی یک مقام محلی در ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، شکایت کرده بود، بازداشت شد. او در نامه‌ای با عنوان رئیس جمهوری و دادستان کل تاجیکستان و استاندار سغد یک مقام محلی در این استان را به طلب رشوه متهم کرده بود.

دادگاه شهر خجند، مرکز استان سغد، روز چهارشنبه آقای میرسعیدف را در ارتکاب جرایمی مانند اختلاس، جعل سند و نشر اطلاعات کاذب در باره یک مقام محلی مجرم شناخته و به ۱۲ سال زندان محکوم کرد. آقای میرسعیدف این اتهامات را رد کرده و وکیلش گفته است در مراجع برتر درخواست استیناف خواهد کرد.

در بیانیه سفارت‌‎های غربی آمده است: "این حکم در وضعیت آزادی بیان و رسانه ها در تاجیکستان تاثیر منفی می گذارد. ما از مقام‌های ذیربط دولت تاجیکستان قاطعانه می خواهیم که در این حکم بازنگری کنند."

این سفارت خانه ها افزوده اند که احترام به قانون، از جمله تامین محاکمه قضایی عادلانه و آزاد، به نفع تاجیکستان است و برای جلب حمایت بین‌المللی جهت دستیابی به اهداف توسعه این کشور بسیار مهم است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز با محکوم کردن حکم زندانی کردن این روزنامه‌نگار خواستار آزادی او شده است.

قبلا شماری از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، مانند دیدبان حقوق بشر و عفو بین الملل، نیز از دولت تاجیکستان خواسته بودند آقای میرسعیدف را آزاد کند، اما مقامات تاجیک اعتنایی به این درخواستها نکرده اند.

خیرالله میرسعیدف از سال ۲۰۰۰ به این سو در باره مسایل مختلفی در آسیای میانه، از جمله حقوق بشر، محیط زیست، امور سیاسی و اجتماعی گزارش‌ها و مقالاتی در سایت‌های خبری مانند آسیاپلاس، فرغانه، و صدای آلمان انتشار داده است.

در سال‌های اخیر او مدیریت یک گروه کمدی را بر عهده داشت که از حمایت مقامات محلی در استان سغد برخوردار بود و در چندین آزمون و مسابقه طنز در خارج از تاجیکستان شرکت داشته و برنده هم شده است.

هزینه این سفرها را بخش جوانان استانداری سغد می پرداخت، ولی پس از آن که آقای میرسعیدف یک مقام این نهاد را به رشوه طلبی متهم کرد، دادستانی خود او را به تصرف یا خرج بیهوده مبالغ دولتی متهم کرد.

دادگاه خجند ادعای دادستانی را تایید کرده و گفته است که آقای میرسعیدف ۱۲۳ هزار سامانی یا معادل ۱۴ هزار دلار پول دولت را تصرف کرده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می گویند طی دو سال اخیر دولت تاجیکستان به سرکوب گسترده مخالفان و منتقدان و محدود کردن آزادی‌های مدنی و اجتماعی، از جمله فشار بر مطبوعات و روزنامه نگاران مستقل اقدام کرده است.

از جمله، چندین خبرنگار خارجی نتوانسته اند در سال‌های اخیر اجازه کار در تاجیکستان پیدا کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.