انتقاد صدا و سیمای ایران از 'خفه کردن صدای رسانه های مستقل'
معاونت برون مرزی صداوسیمای ایران با صدور بیانیه ای مسدود شدن تعدادی از حساب های متعلق به شبکه های برون مرزی صدا و سیما بر روی شبکه های اجتماعی را "خفه کردن صدای رسانه های مستقل" توصیف کرد.

صدا و سیما محدودیت های اخیر را فشار بر "رسانه‌های مستقل افشاگر حامی حقوق مظلومان و ستم‌دیدگان" و اثبات کننده این موضوع دانسته که "شعارهای زیبای آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات تنها زینت المجالس سلطه‌گران جهان است".

اخیرا، حساب برخی از شبکه‌های بین‌المللی صداوسیما چون العالم (عربی)، پرس تی وی (انگلیسی) و هیسپان تی وی (اسپانیایی) در فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و گوگل پلاس مسدود شده است.

حکومت ایران از سال‌ها پیش فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و گوگل پلاس را فیلتر کرده ولی بسیاری رسانه های حکومتی، همواره بر روی این شبکه های اجتماعی حضور فعال داشته اند.

معاونت برون مرزی صدا و سیما در بیانیه امروز، شنبه ۳ شهریور، خود تاکید کرده که مسدود شدن تعدادی از حساب‌های مرتبط با صدا و سیما را "مصداق بارز سانسور و جلوگیری از انتشار حقایق و دیدگاه‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی جهانی" می داند.

شرکت گوگل که مالک یوتیوب است، دو روز پیش اعلام کرد حساب‌هایی را که از جانب حکومت ایران مطالب "نادرست" در اینترنت منتشر می‌کرده‌اند، بسته است.

کنت واکر، معاون گوگل، گفت که بعضی از این حساب‌های کاربری بدون آنکه ماهیت خود را مشخص کنند به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مربوط بوده‌اند.

در روزهای اخیر به جز گوگل، فیسبوک و توییتر هم صدها حساب کاربری را که تصور می‌شود مرتبط با جمهوری اسلامی ایران باشد بسته‌اند.

در بیانیه امروز صدا و سیما تاکید شده: "مسدود سازی رسانه های مستقل چه در نتیجه تصمیمی اداری توسط اداره شبکه های اجتماعی یادشده، یا متاثر از فشارهای بیرونی صاحبان ثروت و قدرت سیاسی و امنیتی در ایالات متحده آمریکا یا متحدان آن، در هر حال یک افتضاح سیاسی و رسانه ای است."

صدا و سیما تاکید کرده که "حق اقدامات حقوقی و پیگیری بین‌المللی قانونی علیه اقدام کنندگان به ایجاد محدودیت برای رسانه های برون مرزی جمهوری اسلامی را محفوظ می‌داند".

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.