عفو بین‌الملل: احکام صادره برای چهار مسیحی زندانی در ایران را لغو کنید
عفوبین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو فوری حکم زندان چهارشهروند مسیحی در ایران شده است. این نهاد حقوق‌بشری می‌گوید این افراد تنها به دلیل ابراز عقاید و انجام فرایض دینی خود به پنج تا پانزده سال زندان محکوم شده‌اند

عفو بین‌الملل خواستار اقدام فوری برای لغو احکام زندان ویکتور بت تمرز، همسر او شامیرام عیسوی، امین افشار نادری و هادی عسگری شده است.

این نهاد حقوق‌بشری با انتشار بیانیه‌ای در مورد این چهار شهروند مسیحی ایران نوشته است که آنها "تنها به دلیل انجام فرایض دینی و ابراز عقیده از جمله حضور در گردهمایی‌های مسیحی و برپایی کلیساهای خانگی" در مجموع به ۴۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

در بیانیه عفو بین‌الملل ویکتور بت تمرز و شامیرام عیسوی از مسیحیان آشوری، امین افشار نادری و هادی عسگری نوکیش مسیحی معرفی شده‌اند. این افراد هر یک به پنج تا ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

عفوبین‌الملل تأکید کرده است فعالیت‌های مسالمت‌آمیز این چهار نفر، مانند برگزاری جشن‌های کریسمس، راه‌اندازی و برپایی کلیساهای خانگی و مسافرت به خارج از کشور برای شرکت در سمینارهای مسیحی به عنوان اتهام "فعالیت‌های غیر قانونی کلیسایی" و "اقدام علیه امنیت ملی" علیه آنها مطرح شده است.

این چهار مسیحی پس از تودیع وثیقه خارج از زندان و در انتظار رأی دادگاه تجدیدنظر هستند. عفوبین‌الملل تأکید کرده است که اگر این افراد دستگیر و زندانی شوند، "زندانی عقیدتی" شناخته خواهند شد.

عفوبین‌الملل ضمن درخواست برای اقدام فوری برای لغو حکم زندان این چهار مسیحی، از مقامات ایران خواسته است "به حق آزادی اندیشه، عقیده و دین احترام بگذارند" و تأکید کرده که آزادی ابراز دین و عقیده، به صورت فردی یا جمعی، در قالب عبادات، اجرای آداب و آیین‌های دینی و آموزش‌های دینی خواه در محیط عمومی یا خصوصی در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز از امضاءکنندگان آن است، به رسمیت شناخته شده است.

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.