سازمان عفو بین‌الملل محاکمۀ ٢٤ بهائی توسط حوثی‌های یمن را محکوم کرد و نسبت به خطر اعدام آنان هشدار داد
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام داشت که ٢٤ تن از شهروندان بهائی یمن هم اکنون در صنعا، پایتخت در دست شورشیان حوثی‌ در این کشور، تحت محاکمه‌ای «کاملاً ناعادلانه» قرار گرفته و در معرض خطر صدور احکام اعدام قرار دارند. بانی دوگال، نمایندۀ جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد، اتهامات وارده به این افراد را «واهی و نگران کننده» خواند و نسبت به خطراتی که جامعۀ بهائی یمن را تهدید می‌کند، هشدار داد.

عفو بین‌الملل با اشاره به محاکمۀ ٢٤شهروند بهائی یمنی و از جمله ٨ زن و یک نوجوان که از روز سه شنبه ١٨ سپتامبر/ ٢٧ شهریور، در دادگاه جنائی شهر صنعا تحت نظر شورشیان حوثی آغاز شده است، هشدار داده و از احتمال صدور احکام اعدام در بارۀ آنان ابراز نگرانی می‌کند.

لین مالوف، مدیر بخش خاورمیانۀ عفو بین‌الملل با اشاره به شرایط برگزاری دادگاه و اتهامات وارد شده بر این افراد، محاکمۀ آنان را «کاملاً ناعادلانه» توصیف کرد و آنرا نشان تکرار و تداوم آزار و اذیت بهائیان در یمن دانست.

بگفتۀ مدیر بخش خاورمیانۀ عفو بین‌الملل، «این افراد که از جمله یک دختر نوجوان را در برمی‌گیرد، به ارتکاب جرایم متعددی و از جمله جاسوسی برای کشورهای بیگانه متهم شده‌اند و مجازات پیش بینی شده برای برخی از این اتهامات اعدام است». وی از مسئولان حوثی خواست «از این اتهامات واهی دست بردارند و افرادی را که این چنین خودسرانه دستگیر کرده‌اند، آزاد کنند و به سوء استفاده از نظام قضائی برای نفی آزادی عقیده و سرکوب مخالفان سیاسی، کنشگران [مدنی]، بهائیان و دیگر اقلیت‌های دینی پایان دهند».

در همین حال، ادارۀ مطبوعات جامعۀ جهانی بهائی نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که محاکمۀ این افراد در برابر تنها یک قاضی و با حضور دادستان و بی آنکه بهائیان متهم و یا وکلای آنان از جلسۀ دادگاه مطلع شده باشند و یا در آن شرکت کنند آغاز شده و تا روز شنبه ٢٩ سپتامبر ادامه خواهد یافت.

بانی دوگال، نمایندۀ جامعۀ بهائی در سازمان ملل متحد در این زمینه گفت «رفتار حوثی‌ها در قبال جامعۀ بهائی یمن بصورت آشکاری آزار و اذیت بهائیان در ایران را پس از انقلاب اسلامی به ذهن متبادر می‌کند».

عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی‌ها در یمن، در اوایل سال جاری در یک گفتار تلویزیونی بهائیان را بشدت مورد حمله قرار داد و با «شیطانی» خواندن اعتقادات آنان گفت «خطر کسانی که ایمان افراد را از میان می‌برند، به اندازۀ آنهائی است که مردم را با بمب می کشند».

بهائیان یمن از چند سال پیش در این کشور تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند. در ژانویۀ سال جاری یک بهائی ۵٢ ساله بنام حامد بن حیدرا که از سال در زندان بسر می برد با اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد. در ٢٠١٦ سال نیز بیش از ٦٠ تن از شهروندان بهائی یمنی و از جمله شماری زن و کودک که در یک گردهمائی آموزشی شرکت کرده بودند، دستگیر شدند. در ١٧ آوریل نیز بیش از ٣٠ تن از بهائیان این کشور به دادستانی احضار و برای انکار اعتقادات خود تحت فشار قرار گرفتند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مهرماه سال گذشته با صدور قطعنامه‌ای، خواستار آزادی تمام بهائیان زندانی در یمن شد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.