مخالفت گروه هیأت تحریر شام با توافق روسیه و ترکیه دربارۀ وضعیت اِدلب
سران جبهۀ آزادی بخش ملّی موسوم به "هیأت تحریر شام" در سوریه، طی بیانیه ای مخالفت خود را با توافق روسیه و ترکیه مبنی بر ایجاد مناطق غیرنظامی در اِدلب و خلع سلاح نیروهای مسلح در این منطقه، ابراز نمودند.

گروه جهادگرای "هیأت تحریر شام" در سوریه، که از ادغام چند گروه سلفی و نیز جبهۀ فتح شام (جبهه النصره سابق) ایجاد شده است و اصلی ترین ائتلاف شورشی در استان اِدلب واقع در شمال غربی این کشور به شمار می آید، روز شنبه ٢٢ سپتامبر/٣١ شهریور، با انتشار بیانیه ای، در واکنش به توافق روسیه و ترکیه دربارۀ وضعیت اِدلب، اعلام کرد که با متحد تُرک خود در راستای جلوگیری از وقوع حملات رژیم بشار اسد به این منطقه و آسیب دیدن غیرنظامیان، همکاری خواهد کرد اما در برابر خطر تهدید احتمالی دولت روسیه، رژیم بشار اسد و دولت ایران، لازم می بیند که جوانب احتیاط را رعایت کند و خلع سلاح را نمی پذیرد.

در بیانیۀ گروه هیأت تحریر شام آمده است که: «ما از سلاح خود دست نمی کشیم، خاک خود را ترک نخواهیم کرد و از اهداف انقلابی خود چشم پوشی نمی کنیم».

"ولادیمیر پوتین و "رجب طیب اردوغان" رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، روز دوشنبه ١٧ سپتامبر در نشست سوچی در روسیه، در مورد سرنوشت اِدلب که آخرین پایگاهی است که در سوریه تحت تسلط نیروهای شورشی مخالف رژیم بشار اسد می باشد، مذاکره نموده و به توافق رسیدند.

در راستای این توافق، ولادیمیر پوتین اعلام کرده بود که از تاریخ ١۵ اکتبر، به منظور جلوگیری از تهاجم ارتش بشار اسد، مناطقی غیرنظامی تحت کنترل نیروهای روسیه و ترکیه ایجاد خواهد شد که مانع از تماس ارتش سوریه و شورشیان مسلح گردد؛ وی همچنین تأکید کرده بود که طبق این توافق، باید کلیۀ سلاح‌های سنگین تا تاریخ ١٠ اکتبر از مناطق غیرنظامی برچیده شوند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.