نگرانی عفو‌ بین‌‌الملل از اعدام قریب‌ الوقوع زینب سکانوند
سازمان عفو بین‌الملل نسبت به اعدام زینب سکانوند، زندانی ۲۴ ساله کرد در روز دهم مهرماه ابراز نگرانی کرده است. به گفته عفو بین‌‌الملل مقامات زندان از خانواده سکانوند خواسته‌ بودند برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی عفو بین‌الملل برای منطقه خاورمیانه و آفریقا از مقام‌های ایران خواسته تا فورا اجرای حکم اعدام زینب سکانوند را که اینک ۲۴ سال دارد، متوقف کنند.

به گفته او زینب سکانوند زمانی که ۱۷ سال داشته، به اتهام قتل همسرش که در سن ۱۵ سالگی با او ازدواج کرده بود، بازداشت و به اعدام محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل عنوان کرده زینب سکانوند احتمالا روز سه‌شنبه دهم مهرماه (دوم اکتبر) اعدام می‌شود.

در این بیانیه به نقل از فیلیپ لوتر گفته شده: «زینب سکانوند نه تنها به هنگام ارتکاب جرم، نوجوانی بیش نبوده بلکه تحت یک فرایند حقوقی ناعادلانه نیز محاکمه شده است.»

به گفته لوتر، زینب سکانوند تا زمان آخرین جلسه دادگاهش در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) دسترسی به وکیل مدافع نداشته و در جریان "اعترافاتی" هم که از او گرفته شده و بر مبنای آنها برای این زندانی پرونده تشکیل شده، او از داشتن وکیل مدافع محروم بوده است.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده زینب سکانوند پس از دستگیری گفته مأموران پلیس مرد با ضرب و شتم، او را تحت شکنجه قرار داده‌اند.

عفو بین‌الملل خواستار آن شده تا مقام‌های قضایی ایران با ابطال محکومیت این زندانی زن ۲۴ ساله، "دادگاهی عادلانه بدون مجازات اعدام و مطابق با قانون مجازات افراد زیر ۱۸ سال" برای او برگزار کنند.

این سازمان حقوق بشری در بیانیه خود نوشته زینب سکانوند که در زندان ارومیه نگهداری می‌شود، روز نهم مهرماه (اول اکتبر) از سلولش خارج و به یک سلول انفرادی منتقل شده تا مقدمات اعدامش فراهم شود.

او دو روز پیش از آن در روز هفتم مهرماه (۲۹ سپتامبر) به بهداری زندان برده شده و پس از اخذ تست بارداری و اطمینان از اینکه باردار نیست، مقامات زندان با خانواده‌اش تماس گرفته و به آنها گفته‌اند که برای آخرین دیدار با فرزندشان به زندان مراجعه کنند.

مقامات زندان به خانواده زینب سکانوند گفته‌اند که حکم اعدام دخترشان در روز سه‌شنبه دهم مهرماه اجرا می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل سال گذشته در گزارشی نوشته بود زینب سکانوند در دادرسی‌ها گفته بود که در ۱۵ سالگی با همسرش ازدواج کرده و در دوران زناشویی، همسرش بارها او را تحت آزار و اذیت جسمی و زبانی قرار داده و حاضر به طلاق او نبوده است. زینب سکانوند در سال ۲۰۱۵ با یک زندانی در زندان ارومیه آشنا و پس از ازدواج از او باردار شده بود. او نوزاد خود را در یکی از بیمارستان‌‌های ارومیه مرده بدنیا آورد.

عفو بین‌الملل در آن زمان نیز نسبت به خطر اعدام این زن جوان هشدار داده بود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.