سازمان‌های دفاع از حقوق روزنامه نگاران و آزادی بیان خواستار گشایش انجام تحقیقات مستقل توسط سازمان ملل در بارۀ ناپدیدشدن جمال خاشقجی شدند
انجمن‌های غیردولتی عفو بین‌الملل، دیده بان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز و کمیته برای حفاظت از روزنامه نگاران خواستار دخالت سازمان ملل متحد برای روشن شدن سرنوشت جمال خاشقجی، روزنامه نگار ناپدیدشدۀ سعودی شدند. از نظر این انجمن‌ها، «دخالت سازمان ملل بهترین تضمین برای جلوگیری از تلاش‌هائی است که به منظور تبرئه کردن و یا پرده کشیدن بر مسئولیت عربستان سعودی در این زمینه انجام می‌گیرد».

نمایندگان چهار انجمن دفاع از حقوق بشر، حقوق روزنامه نگاران و آزادی بیان، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در مقرّ سازمان ملل متحد در نیویورک از دولت ترکیه، کشوری که جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی منتقد مقامات کشور خود، در آن ناپدید شده است، دعوت کردند برای انجام تحقیقات در این باره به سازمان ملل متحد متوسل شود. رابرت مائونی، یکی از مدیران کمیته برای حفاظت از روزنامه نگاران که مقر آن در نیویورک است در این کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که این «تحقیقات باید قابل اعتماد و شفاف» باشد.

انجمن‌های یادشده تاکید می‌کنند که چنین تحقیقاتی باید شرایط ناپدید شدن و احتمالاً مرگ روزنامه نگار سعودی را تعیین کند و هویت همۀ افرادی را که دستور انجام، برنامه گذاری و اجرای هرگونه عملیاتی را در ارتباط با این رویداد داده‌اند، شناسائی نماید.

از نظر «لوئی شربونو»، رئیس دیده بان حقوق بشر، «تنها سازمان ملل متحد از اعتبار و استقلال لازم برای فاش ساختن هویت دست اندرکاران ناپدید شدن قهری [جمال] خاشقجی و مسئول شناختن آنان برخوردار است».

رئیس گزارشگران بدون مرز، کریستوف دولوار، ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی را «یکی از حیرت آورترین و افراطی‌ترین رویدادهای سال‌های اخیر» دانست و رئیس عفو بین‌الملل در آمریکا، شیرین تادرُس، نیز تاکید کرد که «دولت عربستان سعودی اگر در آنچه بر جمال خاشقجی رفته نقشی ندارد، بیش از همه از انجام تحقیقات بیطرفانۀ سازمان ملل سود خواهد برد».

سخنگوی سازمان ملل متحد، استفتان دوجاریک، در پاسخ به پرسشی در بارۀ امکان انجام چنین تحقیقی توسط سازمان ملل، گفت در حال حاضر تحقیقاتی توسط ترکیه و عربستان در جریان است، اما احتمال انجام تحقیق دیگری به دستور دبیرکل سازمان ملل «در صورتی که همه طرفین موافق باشند» وجود دارد.

یک دیپلمات ترک با این حال چنین اقدامی را لازم ندانست و گفت «سازمان ملل، بر خلاف پلیس و دادگستری ترکیه، در این زمینه از تجربه لازم برخوردار نیست».

جمال خاشقجی در روز ٢ اکتبر برای انجام امور اداری شخصی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر کسی او را ندید. ترکیه مقامات این کشور را به از میان بردن او متهم می کنند، در حالیکه مقامات سعودی تا کنون داشتن هر گونه نقشی در این زمینه را تکذیب کرده‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.