فدراسیون جامعه‌های حقوق‌بشر: خشونت جنسی شبه‌نظامیان خارجی علیه زنان ایزدی، جنایت علیه بشریت است
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر خواستار پیگرد قضایی شبه‌نظامیان خارجی در دادگاه‌های ملی و بین‌المللی به اتهام جنایت‌های جنسی علیه ایزدی‌های اسیر شده در عراق و سوریه شد. این نهاد حقوق بشری، این جنایت‌های جنسی را معادل با "نسل کشی و جنایت‌های ضدبشریت" عنوان کرده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشری، در گزارش اخیر خود، اعلام کرد: یافته‌های میدانی نشان می‌دهد که چگونه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، قاچاق ایزدی‌های اسیر شده در عراق و سوریه را توجیه، سازماندهی و برنامه‌ریزی کرده است.

این گزارش که روز پنج شنبه ۲۵ اکتبر منتشر شد، بر اساس تحقیقات مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در پاریس و نهاد "کِنیات" و بر پایه مصاحبه با دست‌کم ۱۶ تن از بازماندگان ایزدی، طی دو دیدار حقیقت‌یابی از عراق تهیه و تنظیم شده است.

این گزارش در مراسمی در پاریس، با حضور نادیا مراد، دختر ایزدی که به اسارت جنسی داعش درآمده بود و برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸، به اطلاع عموم رسید.

بنا بر اعلام فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، این گزارش که بر اساس فعالیت سازمان مستندسازی کنیات که از سال ۲۰۱۴ فعالانه به ثبت جنایات علیه ایزدی‌ها پرداخته، نشان می‌دهد که در برابر توجیه و برنامه‌ریزی داعش علیه قاچاق جنسی ایزدی‌های اسیر شده در عراق و سوریه، واکنش سیاستمداران تنها محدود به مبارزه با تروریسم بوده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، در این گزارش، خواهان پیگرد قضایی شبه‌نظامیان خارجی در دادگاه‌های ملی و بین‌المللی به اتهام‌های جنایت‌های جنسی معادل با نسل کشی و جنایت‌های ضدبشریت شده است.

در این گزارش به نقش شبه‌نظامیان خارجی داعش در جنایت‌‌های فاحش علیه اسیران ایزدی اشاره شده و از جمله از شبه‌نظامیانی از ملیت‌های فرانسوی، آلمانی، آمریکایی، عربستان سعودی، چینی، یمنی، فلسطینی، لبنانی، تونسی و لیبیایی نام برده شده است. بنا بر گزارش دولت فرانسه، تنها در ماه فوریه، دست کم ۲۵۵ شهروند فرانسوی به مناطق عراق و سوریه سفر کرده‌اند. از سال ۲۰۱۴، در مجموع یک هزار و هفتصد فرانسوی به شبه‌نظامیان در خاک سوریه و عراق پیوسته‌اند.

داعش در ماه ژوئن ۲۰۱۴ شهر موصل را به تسخیر درآورد ودر پی آن در ماه آگوست به منطقه سنجار حمله کرد که در نتیجه آن ۱۳۰ هزار ایزدی ناچار به فرار از مناطق کردنشین شدند. دست‌کم ۱۷۰۰ تن جان خود را در شرایط سخت در کوه‌های سنجار و در شرایط کمبود آب، مواد خوراکی و تجهیزات پزشکی از دست دادند.

بنا بر گزارش فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، بیش از ۶۸۰۰ تن به اسارت داعش درآمدند اما ۴۳۰۰ تن از این افراد موفق به فرار شدند. هنوز از سرنوشت حدود ۲۵۰۰ تن دیگر خبری در دست نیست.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.