روز بین‌المللی برای پایان دادن به مصونیت جنایت علیه روزنامه‌نگاران
"روز بین‌المللی برای پایان دادن به مصونیت جنایات مرتکب شده علیه روزنامه نگاران"، ۵ سال پیش، در پی قتل ٢ گزارشگر رادیوی ما- رادیو بین‌المللی فرانسه- در "مالی" از سوی سازمان ملل متحد برقرار گردید. "ژیسلن دوپون" و "کلود ورلون" همکاران ما که بدنبال شکست جهادگرایان اسلامی و فرار آنان، برای تهیۀ گزارش به مالی رفته بودند، در "کیدال" در شمال شرقی این کشور به ضرب گلوله کشته شدند. از آن هنگام تحقیقات قضائی در مالی و فرانسه و انتشار بخشی از اسناد محرمانه هر چند آگاهی‌هائی دربارۀ این جنایات ارائه کرده است، اما هنوز سبب و چگونگی دقیق وقوع آنها روشن نشده و بویژه آمران و عاملان آن شناخته و دستگیر نگردیده‌اند. از آن هنگام، روز دوم نوامبر هر سال ضرورت حفاظت از روزنامه‌نگاران و مجازات مرتکبین جنایت علیه آنان را به دولت‌ها یادآوری می‌کند.

سالانه ده‌ها روزنامه‌نگار در سراسر جهان، در جریان مأموریت‌های خود برای خبررسانی توسط گروه‌ها، افراد، سازمان‌های سیاسی، مافیایی و سازمان‌های مخفی دولت‌ها به قتل می‌رسند و به ندرت قاتلان آنها به دست عدالت سپرده می‌شوند.
هزاران روزنامه‌نگار در سراسر جهان، با پذیرفتن بسیاری تهدیدات و خطرات، تلاش می‌کنند به موضوعاتی دست یابند که زندگی شهروندان در همه جوامع را به سود آنان تحت تأثیر قرار دهند.

روزنامه نگاران در سراسرجهان به ویژه درکشورهای خطرخیز غیردموکراتیک یا در حال جنگ، بنا بر وظیفه انسانی وتعهد خود به خبررسانی با پذیرش خطرات جانی و صرف‌نظر از رفاه شخصی انجام وظیفه می‌کنند با این امید که حاصل کار آنان زبان شهروندان محروم از حقوق مشروع خود باشد.

روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌های دیداری‌، شنیداری و مطبوعاتی، با پذیرش خطرات بیکاری، محرومیت از بسیاری مواهب اجتماعی و حتی با استقبال از خطر جانی، کوشش می‌کنند بر تاریکی‌های تبهکاری‌های مالی، فساد در سازمان‌های دولتی، تهدیدات ناشی از سازمان‌های تبهکاری ملی و فراملی، نور افشانده و وارد حوزه‌های ممنوعه صاحبان قدرت شوند.
آنها همچنین مقابله با اطلاعات جعلی یا ضد اطلاعات یا تبلیغات سیاسی و مذهبی نظام‌های دیکتاتوری را از اهداف اخلاق روزنامه‌نگاری خود دانسته و جان خود را بر سر آن می‌گذارند. از ایران، روسیه، مالت، عراق، سوریه، مصر، عربستان سعودی، پاکستان، ونزوئلا، اندونزی، کوبا، ترکیه، افغانستان و ده‌ها کشوردیگر، فهرست طولانی‌ای از قتل روزنامه‌نگاران و مصون ماندن مرتکبین از مجازات، در آرشیو مطبوعات و دستگاه‌های قضایی مسئول می‌توان یافت.

صاحبان شغل پُر خطر روزنامه‌نگاری در بیشتر موارد مورد تهدید یا کشتار سازمان‌ها یا افرادی قرار می‌گیرند که می‌خواهند به هر نحوی شده، سکوت آنان را بزور یا به زر، به سکوت وادارند. در اکثر موارد برای ساکن کردن روزنامه‌نگار محل کار او مهروموم می‌شود.

گزارش‌های فراوانی از سرگذشت شاغلین در حرفه روزنامه‌نگاری نشان می‌دهد که در نقاط زیادی از جهان بویژه کشورهای غیردموکراتیک، جرائم علیه اهل رسانه‌ از هر نوع آن، بدون مجازات باقی می‌ماند. در همین سال‌های اخیر در سوریه و عراق، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری به طور دائم در تهدید هر دو جناج متخاصم دولتی و ضددولتی حاکم بودند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در کشورهایی مانند سودان شمالی، سودان جنوبی، مالی، اوگاندا، چاد، الجزایر، روزنامه‌نگاران ناپدید می‌شوند و یا مورد آزار و محرومیت از انجام حرفۀ خود قرار می‌گیرند، ولی اثری از مجرم و دادگاه وجود ندارد؛ گویی روزنامه‌نگار از روزی که این حرفه را انتخاب کرده خود جرم خود را برگزیده و بر مجرم بودنش اعتراف کرده است.
درترکیه از بعد ازکودتای نافرجام ١۵ اوت ٢٠١٦ میلادی، ده‌ها روزنامه نگار و سردبیر روزنامه، رادیو و تلویزیون، به زندان افتاده و همچنان بدون تفهیم اتهام در حبس‌ها نگاهداری می‌شوند.
بسیاری از اهل قلم در ترکیه، ایران، افغانستان، ونزوئلا، اندونزی، مالزی و...دیگر کشورهای خاورمیانه، آسیا و آفریقا، محبور به ترک یار و دیار شده و به تبعید خودخواسته رفته‌اند.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که درجمهوری آذربایجان، از هر ١٠ مورد حمله فیزیکی به روزنامه‌نگاران، ٩ مورد آن سر به‌ مُهر باقی می‌ماند و پرونده‌های شاکیان به جایی نمی‌رسد.

سازمان مردم‌نهاد "کارزار حمایت از روزنامه‌نگاران" که در سال ٢٠٠٤ برای رساندن صدای روزنامه‌نگاران درسوئیس تأسیس شد، در تازه ترین گزارش خود پیرامون وضعیت دشوار روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٨ می‌نویسد: جنایت علیه روزنامه‌نگاران در سال جاری میلادی افزایش چشم‌گیری نشان می‌دهد. طی ١٠ ماه گذشته ١٠٦ روزنامه نگار درحین مأموریت، جان خود را ازدست داده‌اند. سال ٢٠١٧ این رقم ٩٩ تن اعلام شده بود. در سال جاری میلادی، در افغانستان ٨ روزنامه نگار جان خود را ازدست دادند. در یمن ١۵ و در رویدادهای خونین مکزیک ١٧ روزنامه‌نگار کشته شدند.

نهاد مردمی "حمایت از روزنامه‌نگاران" که مسئولیت مشورتی برای سازمان ملل را نیز دارد، در بیانیه اخیر خود از جامعه جهانی خواسته است تحقیقات مستقلی را درمورد کشتار روزنامه‌نگاران و عاملان این گونه جرائم انجام دهد.
خانم "لودمیلا زلومبینا" دبیر کل این نهاد مردمی در سوئیس می‌گوید: مبارزه برای جلوگیری از فرار عاملان جنایت علیه روزنامه‌نگاران از مجازات، از محورهای اصلی دفاع از حقوق بشر است؛ و می‌افزاید: قوانین و مکانیسم‌های داخلی در کشورها برای این منظور کافی نیست و نیازمند یک سازو کار تحقیقات بین‌المللی هستیم.

این سازمان مردم نهاد ازجوامع جهانی دعوت کرده است، روزنامه‌نگاران را دریابند و تحقیقات مستقلی را در موارد جرح و قتل خبر و اطلاع رسانی به عمل آورند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.